TEST: AutáTesty

TEST: Peugeot 5008 Hybrid – Rodinné SUV s veľkým kufrom, francúzskym šarmom a vynikajúcou spotrebou

TEST: Peugeot 5008 1,2 Hybrid 136k e-DCS6 GT

Po vlajkovej lodi francúzskej značky, fastbacku Peugeot 508, presadáme do francúzskej vlajkovej lodi SUV modelov, do Peugeotu 5008. Dizajnovo príťažlivý, opulentnejší, no stále spratný model, do ktorého vmestíte až sedem pasažierov a ešte k tomu pribalíte do kufra aj menšiu batožinu. Keď sme si prečítali informácie k tomuto vozidlu, ostali sme však prekvapení. Ako môže pod kapotou tohto takmer dvojtonového auta pracovať 1,2 litrový motor? Veď to je nereálne. Avšak, ak sa spojí s elektromotorom, autu nielen že nechýba výkon, ale ani veľa nespotrebuje na svoju prevádzku. A presne spotreba a jazdný prejav boli tie veličiny, ktoré sme sa snažili čo najviac otestovať. Predsa len, Peugeot sa svojim hybridným pohonom chváli. A môže sa s ním pochváliť oprávnene? To si hneď povieme v našom teste.

 

Výstredný rodinný spoločník…

Veľkosti displejov, tak digitálneho prístrojového štítu ako aj displeju infotainmentu, sú postačujúce.

Farba sa na automobile nehodnotí. Je to osobná preferencia každého majiteľa. Avšak bielu na našej testovačke predsa len oceňujeme hneď z niekoľkých dôvodov. Dokonale ladí s čiernou strechou, stĺpikmi a kolesami, plus vďaka tejto farbe laku vyniknú dizajnové detaily tak prednej, ako aj zadnej časti, počínajúc prednou maskou, bočnými lemami až po zadnú horizontálnu svetelnú lištu s unikátnim Peugeot podpisom. Vďaka francúzskemu zmyslu pre dokonalosť po dizajnovej stránke vyčnieva aj Peugeot 5008 zo všednosti, vďaka čomu zaujme aj napriek svojmu rodinnému SUV-čkovitému prevedeniu. Vďaka plaketkám GT na predních blatníkoch je hneď zrejmé, že naša testovačka nebola žiadnym zákaldom a že ponúkne maximum pre pasažierov sediacich v jej vnútri.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  1,2 litrový motor na takmer dvojtonovom aute? Pohodička…

  Ak by nám niekto povedal, že rodinné SUV Peugeot 5008 dostalo 1,2 litrový trojvalec, tak by sme sa zasmiali a nebrali daného človeka vážne. No je to tak! Srdcom rodinného SUV je skutočne 1,2 litrový benzínový oturbený trojvalec PureTech s výkonom 136 koníkov, ktorý však nepracuje sám. Na pomoc mu pribehol aj elektromotor s výkonom 28 koní a vďaka tejto kombinácii, ako aj šesťstupňovej automatickej prevodovke, máme na testy hybridné prevedenie rodinného francúzskeho spoločníka. A musíme uznať, že aj napriek tomu, že to nie je žiadny športovec a trhanie gúm o asfalt očakávať nemôžeme, hybridná 5008-ička ponúkne perfektné spotreby pri bežnej jazde v rámci povolených maximálnych rýchlostí. Mimomesto si vypýta pri pohodovej jazde pod 5 litrov. Pri zvýšenom obiehaní či tlačení do vyšších otáčok je to niečo ponad 5 l na 100 km. Mesto, vďaka elektromotoru, zvládate aj pri naloženejšom aute do 6 litrov a diaľnica si vypýta okolo 8l/100 km. Kombinovanú spotrebu tak dokážete udržať okojne pod šesť litrov a s ťažšou nohou na plyne zľahka prekročíte šesťlitrovú hranicu. Auto je kvôli jeho dynamike určené pre pokojnejšieho jazdca, ale ak máte na starosti bezpečnosť a pohodlie rodiny, pretekársku jazdu pre život nepotrebujete.

   Jazda pohodová, no niekedy trhaná či hlučná…

   Čo sa týka naladenia automobilu, tak sme sa nemali na čo sťažovať. Podvozok pohodovo zvládal aj väčšie nerovnosti vozovky a celkovo prispieval k príjemnemu posedeniu na palube Peugeotu 5008. V zákrutách auto tak už štandardne „pežoťácky“ pláva, čo športovejšie ladenému šoférovi môže v zákrutách trochu vadiť. Mäkkosť podvozku však prispieva k pohodliu pasažierov pri jazde. Čo nás však mierne dostávalo z komfortnej zóny, bola spolupráca spaľovacieho motora a elektromotora, kedy prepínanie medzi jednotlivými jednotkami prinášalo so sebou zvukovú kulisu, ktorá nám nebola až tak príjemná. Avšak eliminovať hluky od prepínania sa medzi pohonmi pomáhalo vyššie „volume“ audiosystému. Automatická šesťstupňová prevodovka pracovala plynulo, no sem-tam sme pocítili potrhnutie pri preraďovaní a to hlavne vo vzácnej časovej zhode medzi spoločným prepínaním pohonov a preraďovaním rýchlostného stupňa. Je to skôr občasný jav, no celkom na prvýkrát prekvapil. Odhlučnenie kabíny je však dostatočné a na nepríjemné hluky od motora či od kolies sme sa nemohli sťažovať. Ďiaľnica si však kvôli menšiemu motoru vyžiadala zvýšenú hlučnosť.

    Interiér aj pre krpcov, aj pre veľkáčov…

    Keď hovoríme o modeli Peugeot 5008 ako o rodinnom aute, vďačí tomu svojim rozmerom (d/š/v – 4641 / 1844 / 1646 mm) ako aj rázvoru 2840 mm. Naša testovačka okrem toho dostala aj tretí rad sedadiel a tak sa jej praktickosť ešte o niečo zvýšila. V prednom rade o solídnom priestore ani hovoriť nemusíme. Šofér, ako aj spolujazdec, majú dostatok miesta pred sebou ako aj po stranách. Lakťami sa na stredovej opierke neobuchávajú. V druhom rade sa prevezú aj vyšší pasažieri, no mierne im budú na kolená vadiť výklopné stolíky, ktoré sú umiestnené na zadnej strane predných sedadiel. Sú praktické, ale nám dvojmetrovým pasažierom jednoducho ukradnú priestor na kolená. Tretí rad sedadiel, ktorý sa vyklápa z kufra, je dokonalou skrýšou pre decká, ktoré už nepotrebujú detskú sedačku, keďže sa tu v treťom rade nenachádza ISOFix. Pre dospelých tam veru veľa miesta nie je, možno pre takých naozaj menej urastených na kratšiu cestu viete využiť aj túto dvojicu sedačiek. Kvôli sedačkám v treťom rade mala naša testovačka o niečo okresanejší priestor kufra. Základný objem ponúkol 702 litrov (v prevedení bez tretieho radu sedadiel je to 780 l). Po sklopení druhého radu sedačiek sa priestor v sedemmiestnej verzii otvorí na 1862 litrov (1940 l pri 5-miestnom prevedení). Plusom zadnej časti sú slnečné clony integrované do dverí, ktoré spríjemňujú cestu pasažierom v druhom rade.

     Moderné technológie, ktoré by sa zišlo modernizovať…

     Keďže Peugeot 5008, ktorý sme testovali, je na trhu v aktuálnom prevedení už nejaký ten piatok, facelift tak zovňajšku, ako aj vnútrajšku by bol na mieste. Nemusel by sa týkať celkom rozmiestnenia jednotlivých častí či prvkov interiéru, ako skôr infotainmentu a displejov (a hlavne cúvacej kamery s naozaj otrasným rozlíšením), ktoré na túto dobu už v tomto konkrétnom modeli pôsobia trošku zastaralo v porovnaní s jeho súrodencami. Veľkosti displejov, tak digitálneho prístrojového štítu ako aj displeju infotainmentu, sú postačujúce. Ich grafika je stále veľmi príjemná, no v porovnaní s napríklad 308-ičkou či 508-ičkou je už mierne zastaralá. Tu by mohol prísť bezodkladne update softvéru aj grafického rozhrania i-Cockpitu. Privítali by sme vyššie položenie displeja digitálneho prístrojového štítu, pretože nám opäť pri výhľade naň zavadzala vrchná časť skoseného multifunkčného volantu. Plusom sú stále zachované mechanické tlačidlá pod displejom infotainmentu na ovládanie dôležitých funkcií vozidla. Vďaka verzii GT sme dostali pohodlné, športovo ladené sedačky, s kombinovaným koženo-látkovým čalúnením. Mimochodom, materiály použité v interiéri modelu 5008 vo verzii GT sú veľmi príjemné a pôsobia prémiovejším dojmom.

      A ako hodnotíme hybridný rodinný Peugeot 5008 my?

      Rodinné SUV preberá v ponuke francúzskej značky rolu MPV-čka, s ktorým sa s rodinou dostanete aj na chatu v horách, pohodlne a k tomu s nízkou spotrebou. Vo vnútri auta sa na miesto vpredu nebudú sťažovať ani rozmernejší pasažieri. V zadnom rade sa do sedadiel vmestia tiež, no priestor na kolená mierne ukroja výklopné stolíky na opierkach predných sedadiel. V kufri sa v našej testovačke nachádzali ďalšie dve miesta, ktoré poslúžia pre deti, ktoré už nemusia sedieť v detskej sedačke. Kufor pred vyklopením tretieho radu poskytne objem 702 litrov. Po sklopení druhého radu až 1862 litrov. Verzia bez dvoch sedadiel v kufri je ešte priestrannejšia. Výbava testovačky bola vyššia, čo naznačila aj GT plaketa na aute. Vďaka tomu sme dostali tak displej infotainmentu ako aj displej digitálneho prístrojového štítu. Rozlíšenie displejov je dostatočné, infotainment je jednoduchší v porovnaní s novšími modelmi. To však na príťažlivosti modelu vôbec neuberá. Mínusom je skutočne slabé rozlíšenie cúvacej kamery. Najväčším prekvapením, ale v dobrom, je hybridné pohonné ústrojenstvo. Jeho srdcom je trojvalcová oturbená benzínová „jednadvojka“, ktorej sekunduje elektromotor. Vďaka kombinácii motora a elektromotora auto aj pri plnom naložení dokáže žrať len niečo viac ako 6 litrov, čo je vynikajúce. Podarilo sa to aj nám. Výkon je postačujúci, nie však športový. Zrýchlenia trvajú dlhšie, no na to sa dá hneď zvyknúť. Peugeot 5008 je dobrou voľbou tak pre rodinného, ako aj biznisového jazdca. So základnou cenovkou 28 490 eur, pričom hybridná GT verzia začína na 37 490 eurách, sa francúzske SUV oplatí. A po facelifte, ktorý ho o chvíľu čaká, to bude ešte príťažlivejšie, prepracovanejšie a zaujímavejšie rodinné auto.

      Foto: Matúš Paločko    Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 85%
      Motorizácia - 85%
      Jazda - 80%
      Variabilita - 85%
      Spracovanie - 80%

      83%

      Rodinný extravagantný francúzsky sluha s nízkym apetítom

      Vo vnútri sa na miesto vpredu nebudú sťažovať ani rozmernejší pasažieri. V zadnom rade sa do sedadiel vmestia tiež, no priestor na kolená mierne ukroja výklopné stolíky. V kufri sa nachádzali ďalšie dve miesta, ktoré poslúžia pre deti, ktoré už nemusia sedieť v detskej sedačke. Kufor pred vyklopením tretieho radu poskytne objem 702 litrov. Po sklopení druhého radu až 1862 litrov. Verzia bez dvoch sedadiel v kufri je ešte priestrannejšia. Výbava testovačky bola vyššia, čo naznačila aj GT plaketa na aute. Dostali sme tak displej infotainmentu ako aj displej digitálneho prístrojového štítu. Rozlíšenie displejov je dostatočné, infotainment je jednoduchší v porovnaní s novšími modelmi. Mínusom je slabé rozlíšenie cúvacej kamery. Najväčším prekvapením, ale v dobrom, je hybridné pohonné ústrojenstvo. Jeho srdcom je trojvalcová benzínová „jednadvojka“, ktorej sekunduje elektromotor. Vďaka kombinácii motora a elektromotora auto aj pri plnom naložení dokáže žrať len niečo viac ako 6 litrov, čo je vynikajúce. Výkon je postačujúci, nie však športový. Peugeot 5008 je dobrou voľbou tak pre rodinného, ako aj biznisového jazdca. So základnou cenovkou 28 490 eur, pričom hybridná GT verzia začína na 37 490 eurách, sa francúzske SUV oplatí. A po facelifte, ktorý ho o chvíľu čaká, bude ešte príťažlivejšie.

      User Rating: 4.02 ( 12 votes)

      Plusy:

      • extravagantný športový dizajn
      • priestranný prémiovejší interiér
      • stále prítomné mechanické prepínače
      • vysoký dojazd
      • nízka spotreba

      Mínusy:

      • zastaralý infotainment
      • horší výhľad na digitálny prístrojový štít
      • občasné hluky od motora

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 28 490 eur / 37 490 eur

      Technické parametre:

      Objem valcov:

      1199 cm3

      Počet valcov:

      3

      Výkon:

      100 kW / 136 k

      Krútiaci moment:

      230 Nm

      Výkon elektromotora:

      21 kW / 28 k

      Krútiaci moment elektromotora:

      55 Nm

      Prevodovka:

      6-stupňová automatická

      Emisná norma:

      EURO 6

      Prevádzková hmotnosť:

      1627 / 1777 kg

      Maximálna rýchlosť:

      200 km/h

      Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

      10,4 s

      Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

      5,7 – 5,9 l/100 km

      Dĺžka/Šírka/Výška:

      4641 / 1844 / 1646 mm

      Rázvor:

      2840 mm

      Svetlá výška:

      236 mm

      Objem batožinového priestoru (7 miest / 5 miest):

      702 / 780 l

      Objem batožinového priestoru po sklopení 2. radu:

      1862 / 1940 l

      Objem palivovej nádrže:

      56 l

      Základná cena:

      28 490 eur

      Základná cena hybridnej GT verzie:

      37 490 eur

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Jeden komentár

      1. A po facelifte, ktorý ho o chvíľu čaká, bude ešte príťažlivejšie.
       To vážne? Ved prichádza už ďalšia generácia nie?

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button