Automobily

Koncept Mercedes-AMG PureSpeed ​​​je na svete! Radikálna predzvesť športiakov s hviezdou na nose

Mercedes-AMG PureSpeed Concept

Tlačová správa Mercedes-AMG k predstaveniu konceptu PureSpeed ​​​​nesľubuje nič menšie ako „vrchol exkluzivity značky Mercedes-Benz v špičkovom segmente“, ktorý poskytuje náhľad na prvý sériový model série „Mythos“. Svojím radikálnym dizajnom, odkazom na legendárne pretekárske autá minulého storočia i tisícročia, prísnymi obmedzeniami a v neposlednom rade aj očakávanou prehnanou cenou, by mal nový exkluzívny koncept túto požiadavku bez problémov splniť.

Mercedes využil aj prvky z monopostu F1…

Vrcholom modelu je systém HALO. Nahrádza konvenčný A-stĺpik na vozidle.

Vzhľad sa však nezdá byť nijako nový. Vidíme v ňom veľký kúsok inšpirácie z Mercedesu SLR „Stirling Moss“, plus nádych „Bussink SpeedLegend“ a Mercedes-AMG One a na záver veľkorysá štipka vkusu monopostu Formulu 1. Celé to vychádza z modelu SL. Presne takto by mohol vyzerať ten správny recept na nový Mercedes-AMG PureSpeed.

V rámci pretekov Formuly 1 v Monaku prezentuje spoločnosť so sídlom v Affalterbachu radikálny dizajn úplne otvoreného, ​​dvojmiestneho výkonného auta bez strechy a čelného skla, ktorý má vzdávať hold pretekom. Koncepčné vozidlo predstavuje ukážku prvého modelu z vysoko limitovanej série Mercedes‑Benz Mythos.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vyrobených má byť len 250 kusov, čo znamená, že auto – ako mnohé iné exkluzívne špeciálne série predtým – pravdepodobne skončí z veľkej časti v rukách špekulantov a/alebo zberateľov. To je vlastne škoda, pretože PureSpeed ​​​​pravdepodobne ponúka potenciál pre obrovskú zábavu z jazdy, aj keď Mercedes-AMG nekomentuje pohon a neposkytuje žiadne detailnejšie informácie. Radikálny model SL by mal byť nielen pre nemeckú firmu rozhodne lukratívny a jedinečný, čomu bude zodpovedať aj cena.

Vrcholom modelu je systém HALO. Nahrádza konvenčný A-stĺpik na vozidle. Tento prvok je priamym odvodením od prémiovej triedy motoristického športu a je súčasťou každého vozidla Formuly 1 od roku 2018. Chráni hlavu vodiča pri nehodách. Názov sa prekladá ako “svätožiara”. K dispozícii sú tiež dve aerodynamicky optimalizované prilby, ktoré boli špeciálne navrhnuté a vyrobené pre Concept Mercedes AMG PureSpeed.

Strecha ani čelné sklo či bočné okná neoddeľujú cestujúcich od okolia. (Majitelia Caterhamu alebo Renaultu Sport Spider to dokonale poznajú…) Interiér dodáva ďalšie akcenty špeciálnou koncepciou farieb a výbavy a individuálnymi hodinami navrhnutými luxusnou značkou IWC Schaffhausen na prístrojovej doske.

Podľa AMG je dizajn inšpirovaný hyperautom Mercedes-AMG ONE. Auto nám však nápadne pripomína aj Bussink GT R Speedlegend, ktorý vychádzal z predchádzajúceho modelu GT a bol vyrobený v HWA v Affalterbachu. Bol však výsledkom súkromnej iniciatívy nadšenca AMG. Ale inšpiráciou tu bola jednoznačne aj edícia „Stirling Moss“ legendárneho Mercedesu SLR.

Dizajn kolies charakterizuje obloženie z uhlíkových vlákien na prednej a zadnej náprave. Zadné kapotáže sú úplne uzavreté, aby sa zlepšila aerodynamika. Predné sú otvorené, aby sa optimalizovalo prúdenie vzduchu vpredu, chladenie bŕzd a prítlak. Dlhá kapota a veľmi nízka predná časť s výrazným žraločím nosom je typická pre športové auto s hviezdou na nose.

Výrobný model, ktorý sa očakáva v budúcom roku, bude pravdepodobne dosť úzko vychádzať z tejto štúdie. Ceny sú tak málo známe ako technické údaje. Budúci majiteľ tohto limitovaného špeciálu sa na cenu nepýta a tiež výkon a iné detaily nie sú pre zberateľa jedinečných kúskov až tak zaujímavé, ako samotná exkluzivita daného modelu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button