TEST: AutáTesty

TEST: Peugeot 408 – Lambo Urus strednej triedy, za ktorým sa každý otáča

TEST: Peugeot 408 Plug-in Hybrid e-EAT8

Keď sa povie Lamborghini Urus, každý si predstaví luxusné SUV za šesťcifernú čiastku, ktoré sa na cestách len tak nevidí. Jeho tvary sú agresívne a veľmi presvedčivé. Prečo to však spomíname pri teste francúzskeho modelu Peugeot 408? Pretože nám tento automobil strednej triedy brutálny taliansky Urus veľmi pripomína. Nechceme ho nazvať Urusom pre chudobných, ale nazveme ho Urusom strednej triedy, za ktorým sa otáčajú tak mladí, ako aj starí. Je to nádherný dizajnový štýlový automobil, ktorý hoci francúzi nazývajú kompaktným sedanom, nie je ani sedan, a nie je veru ani kompaktný. Radili by sme ho do triedy ostrých crossoverov, ktoré ponúknu športový dizajn, veľký vnútorný priestor a vďaka hybridnému pohonu aj ekologickú jazdu hlavne v meste, kým čerpá energiu z baterky. A ani potom nezožerie aj trávu popri ceste, ale poteší pohodovou spotrebou aj pri zošliapnutí plynového pedálu na podlahu. Pri našom teste sme si jazdu na tomto magnete na pohľady poriadne užili a s našimi dojmami a pocitmi sa s vami radi podelíme.

Extravagancia, Hybrid, GT, nádhera…

Dizajn a výbava modelu Peugeot 408 Hybrid si nás získali a poriadne nás opantali.

Okrem označenia Hybrid badáme na extravagantnom automobile aj plakety s nápisom GT, čo tento stroj radí medzi jeho športových súrodencov. Vďaka GT-prevedeniu poteší ešte viac milovníkov ostrých tvarov prevzatých z pretekárskych modelov, a tiež svojou výbavou vo vnútri, ktorý sa môže bez problémov rovnať prémiovým modelom, ktoré sa predávajú rádovo o niekoľko desiatok tisíc drahšie. Je to asi cítiť, ale dizajn a výbava modelu Peugeot 408 Hybrid si nás získali a poriadne nás opantali. A ešte ak povieme, že toto všetko, čo tento testovaný model ponúka, dostanete za menej ako 50 000 eur, tak je naozaj veľkým adeptom na kráľa svojej triedy.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Solídny výkon mu nechýba, formulu však nečakajte…

  Pod kapotou modelu Peugeot 408 Hybrid hrá prvé husle benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra a výkonom 180 koní. Keď k výkonu spaľovacieho motora pripočítame výkon elektromotora ďalších 110 koní, nedostaneme síce spoločný výkon sústavy, čo je logicky výsledok týchto dvoch výkonov (pri súčtoch výkonov v hybridnom režime ide elementárna matematika bokom), no aj tak dostaneme solídny výkon hybridného pohonného ústrojenstva a to konkrétne 225 koní. Krútiaci moment sústavy je 360 Nm. Tento výkon postačí automobilu na zvládnutie stovky pod osem sekúnd (konkrétne 7,8 s) a tiež poskytne nízku kombinovanú spotrebu. Presné číslo veľmi závisí od počtu prejdených kilometrov na čisto elektrický pohon a tiež od podmienok a štýlu jazdy.

  Nám sa pri plne nabitej batérii v kombinácii so spaľovacím motorom a zapnutou klímou pri vonkajších teplotách v okolí 30 stupňov podarilo zajazdiť kombinovane za menej ako 4 litre. Za nulu teda stovku žiaľ nedáte, keďže dojazd na čisto elektrinu nedosiahne stokilometrovú hranicu ani omylom. Pri jazde na čisto spaľovací motor sme kombinovane na 100 km zajazdili za menej ako 8 litrov, čo je stále veľmi priaznivý údaj. Na čisto elektrický pohon sme prešli okolo 40 km pričom klíma bola naplno zapnutá. Údajne by sa malo dať prejsť na jedno nabitie 12,4 kWh akumulátora viac ako 60 km, no nám sa to v teplých letných dňoch nepodarilo. Neboli sme veru ochotní vzdať sa klimatizácie na úkor nižšej spotreby elektriky a teda aj vyššieho dojazdu. Nejako sme spohodlneli…

  V celej tejto plug-in hybridnej pohonnej sústave vidíme jedno veľké mínus. A to je krátky dojazd na elektrinu a následná jazda bez využitia elektriny čisto na spaľovací motor. Je to mierne zväzujúce ruky, ak povedzme dochádzate zo vzdialenejšieho miesta za prácou a akumulátor “vytrieskate” už niekde na diaľnici. Do mesta prichádzate na spaľovák a práve tam, kde by ste mali jazdiť bezemisne, jazdíte len na benzín. Následne, pokiaľ máte kde si auto nabiť, tak je to pre vás výhra a môžete tých pár desiatok kilometrov opäť prejsť na elektrinu. No pokiaľ možnosť nabitia nemáte a ste odkázaný jazdiť opäť len klasicky na spaľovací motor, tak celá ekologickosť a význam zelených značiek padá. Viac v tomto prípade fandíme ne-Plug-in hybrdným pohonom, kde motor elektrinu stíha pri nízkych rýchlostiach generovať a vy tak so spotrebou 2-3 litre jazdíte nielen v meste, ale aj mimo mesta. 

  Na vozovke sedí ako prikovaný…

  Ak by sme mali však ohodnotiť jazdu ako takú, tak v podstate sa pri modeli Peugeot 408 nemáme veľmi na čo sťažovať. Dynamika modelu nechýba. Nie je síce raketa Zem-Zem, ale na obiehanie na prvotriedkach mu dych veru stačí. Problémom nie sú ani rýchlosti ponad povolené maximum na diaľnici. Nie že by sme to skúšali, ale kamarát hovoril… Ak by sme sa však odrazili od cieľavedomého dizajnu a plakiet GT, ktorými automobil disponuje, dopriali by sme mu veru oveľa vyšší výkon. Aspoň tých 300 koní. Automobil aj napriek väčšiemu priemeru diskov zvláda aj väčšie nerovnosti na vozovke, no ak by sme chceli tú pravú francúzsku pohodlnosť, siahneme po aliančnom súrodencovi modeli Citroen C5 X, ktorý dostal hydraulické dorazy. A tie naozaj aj napriek tomu, (že podvozok nie je vzduchový, doprajú pasažierom poriadny komfort na palube. Táto technológia by sa veru hodila aj modelu Peugeot 408. V zákrutách sedí vďaka nízkemu ťažisku veľmi dobre a nepociťovali sme ani nedotáčavosť pri vyšších rýchlostiach a ostrejších zákrutách.

   Kufor postačí pre dvojicu cestovateľov či mladú rodinku…

   Peugeot 408 Hybrid ponúkne objem kufra len 454 litrov. Je to aj preto, že je tento automobil hybridom, ale aj preto, že dostal prémiovú audiosústavu Focal. Ak by ste Focal nemali, kufor narastie o 17 litrov. A ak by ste nemali hybrid, tak jeho kufor ponúkne 536 litrov, alebo 508 litrov s audiom Focal. Aj napriek zmenšnému priestoru kufra kvôli lepšiemu audiu sem vmestíte napríklad zložený kočár, alebo niekoľko športových cestovných tašiek, či jednu veľkú a jednu malú batožinu do lietadla plus kopec ďalších drobností. Objem kufra zmenšuje v prípade modelu Peugeot 408 aj zrezaná zadná časť strechy v štýle kupé.

    Plný technológií v exkluzívnom balení…

    Interiér modelu Peugeot 408 Hybrid v prevedení GT je podľa nášho názoru dokonalejší a jedinečnejší, ako pri niekoľkých modeloch drahších ako 100 000 eur, na ktorých sme mali možnosť zajazdiť si. A to vôbec nepreháňame. Pri tom, naša testovačky, môžeme povedať, že v plnej výbave, stála konkrétne 48 990 eur. Základ štartuje na 33 990 eurách. Nájdeme tu nielen prémiové alebo prémiovo vyzerajúce materiály, ale aj športové sedadlá s kombinovaným koženým čalúnením, digitálny prístrojový štít i-Cockpit s 3D zobrazením údajov – mimochodom naozaj unikátna a extravagantná vecička, tiež i-Toggles displej pre ovládacie prvky displeja, ktorý nahrádza mechanické prepínače a v neposlednom rade dokonalý a dizajnovo prepracovaný infotainment. A konečne, a to hovoríme naozaj s veľkou radosťou, konečne Peugeot dostal kamery hodné auta za päťdesiat tisíc. Ostré zobrazenie, dokonalé farby ako aj dokonalé navigovanie do parkovacieho miesta. Tešíme sa, že konečne môžeme tak cúvaciu, ako aj 360-stupňovú kameru v Peugeote pochváliť. Rovnako chválime aj animované prechody medzi jednotlivými položkami menu. Hoci tieto animácie mierne spomaľujú prechody medzi položkami, veľmi dobre vyzerajú a nám sa páčia.

     A ako hodnotíme hybridný Peugeot 408 my?

     Ako sme už v úvode spomenuli, tento automobil je poriadnym magnetom na pohľady či už okoloidúcich alebo okolo stojacich motoristov i nemotoristov. Jeho dizajn je nevšedný a extravagantný. Jazda v tomto aute je pohodlná a vďaka hybridnému pohonnému ústrojenstvu dokáže v meste jazdiť naozaj s minimálnym apetítom. Výkon 225 koní je cítiť pri plnom zošliapnutí plynového pedálu, no popravde, vedeli by sme si predstaviť aj svižnejší prejav pre tak športovo vyzerajúci automobil. Priestor v interiéri je tak vpredu, ako aj na zadných sedačkách dostatočný aj pre pasažierov s výškou dva metre. Prostredná sedačka zadného radu je však skôr na odloženie ruksaku, ako na sedenie. O ešte väčší pocit prémie sa v kabíne postará prémiový audiosystém Focal, kvôli ktorému je kufor menší o 17 litrov a teda ponúkne 454 litrov objemu. Pocit prémie navodzuje aj digitálny prístrojový štít i-Cockpit, ako aj ďalší panel i-Toggles pod displejom infotainmentu. Kožené sedačky sú extrémne pohodlné a dokonale držia telo. S cenovkou testovačky pod 50 000 eur máme pravdepodobne adepta na kráľa triedy. Toto auto je láskou na prvý pohľad a ak aj nejaké tie chybičky v sebe má, jeho tvarom, duši a štýlu nedokážete povedať nie a chcete ho ihneď mať vo svojej garáži.

     Foto: Matúš Paločko Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Pohodlie - 85%
     Motorizácia - 80%
     Jazda - 80%
     Variabilita - 80%
     Spracovanie - 90%

     83%

     Francúzska elegancia a zmysel pre detail s pomerne nízkou spotrebou

     Tento automobil je poriadnym magnetom na pohľady. Jeho dizajn je nevšedný a extravagantný. Jazda je pohodlná a vďaka hybridnému pohonnému ústrojenstvu dokáže v meste jazdiť s nízkou spotrebou. Výkon 225 koní je cítiť pri plnom zošliapnutí plynového pedálu. Dopriali by sme autu však športovejší prejav. Priestor v interiéri je tak vpredu, ako aj na zadných sedačkách dostatočný aj pre pasažierov s výškou dva metre. Prostredná sedačka zadného radu je však skôr na odloženie batohu. O ešte väčší pocit prémie sa v kabíne postará audiosystém Focal, kvôli ktorému je kufor menší o 17 litrov a teda ponúkne 454 litrov objemu. Pocit prémie navodzuje aj digitálny prístrojový štít i-Cockpit, ako aj ďalší panel i-Toggles. Kožené sedačky sú extréne pohodlné a dokonale držia telo. S cenovkou testovačky pod 50 000 eur máme pravdepodobne adepta na kráľa triedy.

     User Rating: 4.37 ( 10 votes)

      

     Plusy:

     • extravagantný dizajn
     • prémiový interiér
     • dokonalá parkovacia kamera
     • športové sedačky s pevným bočným vedením
     • nízka spotreba pri plnej batérii

     Mínusy:

     • pomalé nabíjanie
     • málo kilometrov na elektrinu
     • menší kufor kvôli audiosystému

     Cena základného / testovaného modelu:

     • 33 990 eur / 48 990 eur

     Technické parametre:

     Typ pohonu:

     hybridný – PHEV, benzín

     Počet valcov:

     4

     Zdvihový objem:

     1598 cm3

     Najvyšší výkon spaľovacieho motora:

     132 (180)   kW(k)

     Najvyšší výkon hybridného systému:

     165 (225) kW(k)

     Najvyšší krútiaci moment:

     360 Nm

     Maximálna rýchlosť:

     233 km/h

     Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

     7,8 s

     Spotreba udávaná výrobcom:

     6,3 l/100 km (po vybiti akumulátora)

     Objem batožinového priestoru:

     454 l

     Objem palivovej nádrže:

     40 l

     Kapacita akumulátora:

     12,4 kWh

     Pohotovostná hmotnosť:

     1825 kg

     Dĺžka / Šírka / Výška:

     4687 / 1859 /1487 mm

     Rázvor náprav:

     2787 mm

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button