Automobily

Po Touaregu tento rok oslavuje 20 rokov na scéne aj Volkswagen Golf z rodiny R

Volkswagen Golf R 20 Years Edition

Nemecký koncern tento rok oslavuje veľmi zaujímavé a hrdé výročia. Po dvadsaťročnici rodinného i športového SUV Volkswagen Touareg sa o svoju chvíľku pozornosti hlásia aj modely Volkswagen Golf z výkonnej rodiny s označením R. Darček prináša nemecká značky svojim fanúšikom v podobe ďalšieho limitovaného vozidla. Tentokrát je ním narodeninový Volkswagen Golf R 20 Years Edition. A nebude to hocijaký Golf, ale ten najvýkonnejší produkčný Golf v histórii značky Volkswagen.

Najvýkonnejší sériový Golf v histórii…

Najvýkonnejší sériový Volkswagen Golf v histórii značky prinesie prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec so zvýšeným výkonom 333 koní.

Už dvadsať rokov uplynulo odo dňa, kedy na cesty vyštartoval prvý Volkswagen Golf s označením R32. Bol stelesnením všetkého, čo nemeckí čerství držitelia vodičského preukazu od automobilu očakávali. Štýlový, praktický, výkonný voz, ktorý im nemíňal vo veľkom vreckové na benzín a bola s ním na ceste zábava. Okrem toho, okrem seba a spolujazdca, odviezli pohodlne aj ďalšiu dvojicu či trojicu kamarátov, ktorí si jazdu užívali na zadných sedadlách. Aj preto sa Volkswagen rozhodol osláviť tento štýlový stroj novinkou, ktorá si okrúhle jubileum pripomenie vo verzii R 20 Years Edition.

Najvýkonnejší sériový Volkswagen Golf v histórii značky prinesie prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec so zvýšeným výkonom 333 koní. A tento údaj je zatiaľ jediný, ktorý Volkswagen vypustil do éteru. Aký bude mať krútiaci moment, či za aký čas zrýchli z nuly na stovku, zatiaľ verejnosti nemecký koncern neprezradil. Okrem zvýšeného výkonu automobilka zapracovala aj prepĺňaní, kedy aj pri čiastočnom uvoľnení plynového pedálu ostáva škrtiaca klapka otvorená, vďaka čomu je v motore udržiavaný vyšší plniaci tlak, čo zlepšuje jeho odozvu.

Novinkou edície 20 Years je funkcia “Emotional Start”, ktorá vytočí pri studenom štarte motor na 2500 otáčok. Vďaka výfuku Akrapovič bude automobil tešiť aj oveľa mohutnejším zvukom, ktorý upúta každého okoloidúceho. Rýchlejšie radenie prevodových stupňov zabezpečí dvojspojkový automat DSG pomocou upraveného softvéru. Nechýba ani pohon všetkých štyroch kolies 4Motion. V štandarde sa k oslavnej edícii budú dodávať 19-palcové disky vo voliteľnej farbe Lapiz Blue a športovými pneumatikami Michelin Cup2. Zadné krídlo z balíku R-Performance sa zväčšilo, na karosérii sa objavili označenia “R” s číslovkou 20, ktorá odkazuje na dvadsaťročné výročie Golfov s označením R. Dvadsiatka sa objaví aj v grafike osvetlenia nástupného priestoru. Interiér je ozdobený dekoračnými lištami z uhlíkových vlákien.

Edícia Volkswagen Golf 20 Years sa neujde každému. Nebude však limitovaná na počet vyrobených kusov, ale časovo. Vyrábať sa bude len od polovice roku 2022 do polovice budúceho roka. Cena špeciálnej edície zatiaľ oficiálne oznámená nebola. Na niektoré detaily si musíme jednoducho počkať. Môžeme však odhadovať, že za menej ako 60 000 ho s najväčšou pravdepodobnosťou nekúpime. Ak si však uvedomíme, že náklad bude obmedzený a dvadsaťročné okrúhliny oslávi iba raz a modelov v špeciálnej edícii bude len obmedzené množstvo, cena je úplne adekvátna.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button