TEST: AutáTesty
Trendy

TEST: Hyundai Santa Fe HEV – Európska prémia sa musí mať na pozore

TEST: Hyundai Santa Fe 5S 1,6 T-GDi + EM Premium 6AT 4WD

Vlajková loď SUV modelov juhokórejskej značky Hyundai, model Santa Fe, si prešiel po dvoch rokoch faceliftom. Ten však z neho robí úplne iný automobil. Nezainteresovaný by mohol povedať, že sa jedná doslova o novú generáciu. Nie je to však tak. Po nasadnutí za volant plnej paľby modelu Santa Fe by sme sa k tomuto názoru priklonili tiež. Aktuálna štvrtá generácia je na cestách od roku 2018. Facelift prišiel v roku 2020. Faceliftové Santa Fe je naozaj luxusným automobilom strednej triedy s vymoženosťami prémie, za ktoré by sa nielenže nehanbili nemeckí konkurenti, ale s cenovkou, za ktorú sa Hyundai Santa Fe predáva, luxusnejším Európanom môže akurát tak padnúť sánka. Nám padla tiež a jazdu v obrovskom Hyundai Santa Fe sme si užívali počas nášho testu naplno.

Úplne nový dizajn…

S Hyundaiom Santa Fe sme si kvalitne zajazdili aj napriek menšiemu 1,6 litrovému štvorvalcu s elektromotorom so spoločným výkonom 230 koní, so solídnou spotrebou, ako aj s dostatočným dynamickým prejavom.

Posledný facelift veru zmenil vizáž obra Hyundai Santa Fe a to na nepoznanie. Predná maska je iná, nová, krajšia, mohutnejšia, detailne spracovaná. Svetlá sú delené, ostro rezané, rozdelené podľa primárneho určenia. Pôsobia prémiovým dojmom. Dokonca sme si počas nášho testu vypočuli viackrát názor, že sa podobá na švédske konkurenčné SUV, avšak nie v zlom, ale práve v dobrom. Aj to je znak, že sa vďaka úpravám a vylepšeniam pomaly, ale isto, vymaňuje zo strednej triedy a stúpa vyššie. Spolu so zmenou dizajnu dostala juhokórejská SUV loď aj novú platformu, vďaka ktorej je možné osadiť do Santa Fe aj hybridné, či plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo. S hybridom sme si zajazdili aj my, a aj napriek menšiemu 1,6 litrovému benzíňáku s elektromotorom s výkonom sústavy 230 koní, sme vedeli zajazdiť so solídnou spotrebou, ako aj s dostatočným dynamickým prejavom automobilu.


  Úsporný a silný…

  Hyundai Santa Fe je k dispozícii s naftovým motorom 2,2 CRDi, ako aj s hybridným ústrojenstvom 1,6 T-GDi HEV a PHEV. Ku nám sa dostala hybridná verzia 1,6 T-GDi HEV so štvorvalcom s výkonom 180 koní a elektromotorom s výkonom 60 koní (spoločný výkon sústavy 230 koní) s výbavou Premium, šesťstupňovým automatom a samozrejme štvorkolkou. Hybrid je pritom rovnaký, ako poznáme aj z modelu KIA Sorento. S jazdou sme boli veľmi spokojní. Nielen čo sa týka pohodlia a komfortu, naladenia podvozku (nerovnosťami prechádza naozaj kultivovane a mäkko), ale aj z dynamického prejavu automobilu na základe zvoleného jazdného režimu. Samozrejme, vedeli by sme si predstaviť aj dvojlitrový štvorvalec ako srdce hybridu, ale aj z 1,6-ky vedelo Santa Fe vyťažiť maximum a to aj pri kombinovanej spotrebe v okolí 7 litrov na 100 km. Jazdné režimy pritom veľmi napomáhajú udržaniu čo najekonomickejšej prevádzky. Šofér má na výber štvoricu jazdných režimov: Comfort, Sport, Eco a Smart. Prvá trojica je jasná hneď podľa názvu. Zaujal nás však režim Smart, ktorý dokáže kombinovať, resp. prepínať medzi jazdnými režimami podľa jazdného štýlu vodiča. K jazdným režimom sa pridávajú aj ďalšie tri režimy jazdy v teréne: Sneh, Piesok a Blato. Medzi nimi si vyberiete jednoducho otočným voličom na stredovej konzole. Dokážete tak prispôsobiť správanie automobilu povahe povrchu či vozovku. Do rýchlosti, alebo teda do D-čka, ale aj to R, N a P, neradíte pomocou klasickej páky, ale pomocou tlačidlového voliča na stredovej konzole. Pôsobí to moderne a prémiovo.

  Luxus a maximálny komfort…

  Po otvorení veľkých predných dverí sme sa ocitli v prémiovo pôsobiacom interiéri. Kožené sedačky s kosoštvorcovým prešívaním v krčnej časti, ako aj čalúnený strop či prístrojovka, jednoducho o triedu, ak nie aj o dve, vyšší automobil. Sedadlá, keď už sme pri nich, sú tak vyhrievané, ako aj odvetrávané, čo sme v letných tridsiatkach naozaj ocenili. Displej infotainmentu dostal uhlopriečku 10,25-palca a je dokonale ovládateľný nielen vďaka dotykovej obrazovke, ale aj vďaka mechanickým tlačidlám umiestneným pod ním. Šofér tak nemusí “capkať” po obrazovke, ale intuitívne vie, aj bez pohľadu na tlačidlá, prepínať to, čo potrebuje. Vynikajúcim zdrojom informácií, je aj perfektne graficky prepracovaný digitálny prístrojový štít. Ovládate ho z volantu a rozloženie jednotlivých informačných polí si volíte podľa vašich preferencií. Jeho obrovskou prednosťou je, že slúži ako monitoring mŕtveho uhla. Pri zapnutí smerovky sa vám zobrazí na danej strane pohľad z kamery, ktorá vidí všetko, čo sa v mŕtvom uhle nachádza. Jednoducho perfekcia. Pre milovníkov hlasnej a kvalitnej muziky na palube auta je k dispozícii vo výbave Premium aj audiosystém Krell. Novinkou modelu Hyundai Santa Fe sú aj bezpečnostné systémy, ako napríklad automatické zastavenie pred prekážkou pri cúvaní, už spomínaný kamerový monitoring mŕtveho uhla, tiež systém semiautonómnej jazdy na diaľnici, ako aj parkovanie automobilu na diaľku pomocou kľúča. Auto tak viete vopchať aj do medzery, v ktorej by ste z auta cez dvere asi nevystúpili.

  Materiály použité v interiéri sú na úrovni. Žiadne nevkusné a tvrdé plasty. Všetko je dokonale prepracované. Od prešívania sedadiel, cez tapacíry, stropné čalúnenie až po prevedenie batožinového priestoru. Sedačky sú pohodlné nielen vpredu, kde má tak šofér, ako aj spolujazdec dostatok priestoru nielen na kolená ale aj okolo nich, ale aj v zadnom rade. Veko batožinového priestoru je ovládané automaticky tak spredu, ako aj zozadu, pri stlačení tlačidla, alebo len postavením sa s kľúčom k zadnej časti auta. Dvere kufra sa otvoria automaticky. Mimochodom kufor Hyundaiu Santa Fe ponúkne základný objem 634 až 831 litrov. Po sklopení druhej rady sedadiel odveziete náklad s objemom až 1704 litrov.

  Nesmieme zabudnúť ešte na ďalší vynikajúci detail, ktorý nás veľmi potešil, a to bezdrôtovú nabíjačku smartfónu. Samozrejme, nie je to už nič výnimočne, však môžeme argumentovať, že ju má takmer každé nové auto, ale jej umiestnenie vymysleli dizajnéri Hyundaiu jednoducho fenomenálne. Nachádza sa na stredovej konzole avšak je umiestnená zvisle, vďaka čomu telefón postavíte (nie položíte ako pri iných autách) a tak nezavadzia a nelieta v zákrutách. Pridržiava ho aj pružinové veko nabíjacieho priestoru. Inteligentné a praktické zároveň. Výbornými pomocníkmi sú početné 12V či USB zástrčky, ako aj zásuvka na 220V. Chcete si v aute nabíjať notebook a zároveň pracovať? Žiadny problém! Drobným mínusom boli držiaky na fľašu vo dverách. Pollitrovku do nich ešte vmestíte, ale ak máte väčší smäd a väčšiu fľašu, tá sa tam už nevmestí. Ale predsa len, to je absolútna drobnosť v porovnaní so všetkými prednosťami, ktorými faceliftový Hyundai Santa Fe disponuje.


   Láska na prvý pohľad…

   Pozitívne nás prekvapil obdiv Hyundaiu Santa Fe majiteľmi prémiovejších SUV-čiek, ktorí keď sa dozvedeli cenu auta, a čo všetko za ňu dostanú, zrazu začali meniť názor na Santa Fe.

   Ak by sme mali zhrnúť naše dojmy a pocity z jazdy na luxusne vybavenom juhokórejskom SUV Hyundai Santa Fe 1,6 T-GDi HEV, musíme sa priznať, že sa nám naozaj veľmi zapáčilo. Za cenu 46 090 eur (v čase nášho testu) s výbavou, akú za túto cenu ponúkne, s hybridným pohonom, s prepracovaným pútavým dizajnom tak v interiéri, ako aj v exteriéri, momentálne nemá vo svojej triede asi konkurenciu (ak nepočítame sesterskú KIU Sorento). Jazda je pohodlná, dynamická, hoci dvojlitrový štvorvalec by vedel ešte vylepšiť čipernosť takmer dvojtonového stroja. Je tiež úsporná, ekologická, bezpečná, ako aj inteligentná vďaka jazdným režimom no hlavne vďaka režimu Smart. So spotrebou v okolí siedmich litrov je tento obrovský automobil naozaj úsporným. Asistenčné systémy sú na úrovní japonskej či európskej prémie, čo je pre Hyundai veľké plus. Ak by niekomu nevyhovoval hybridný pohon, je k dispozícii aj naftový motor. Pozitívne nás prekvapil obdiv modelu Santa Fe majiteľmi prémiovejších SUV-čiek, ktorí keď sa dozvedeli cenu auta, a čo všetko za ňu dostanú, zrazu začali meniť názor na Santa Fe a dokonca niektorí sa vyjadrili aj tak, že by svojho premianta kľudne vymenili práve za Hyundai Santa Fe. Interiér hovorí jasnou rečou. Prémia, luxus a exkluzivita. Čalúnený strop, prešívanie sedadiel, kožou potiahnutá prístrojovka. Proste nádhera. Skôr na pobavenie, tým, že do čalúnenia na strope je možné “kresliť”, si môžete poznačiť doň napríklad veci, na ktoré nemáte zabudnúť. Po ich splnení ich jednoducho zo stropu zmažete. Ale ako píšeme, je to skôr úsmevné poukázanie na naozaj dokonale očalúnený strop. Hyundai Santa Fe v nás zanechal po teste veľmi dobrý pocit a radosť z jazdy. Pri množstve asistenčných prvkov nemôžeme nespomenúť aj kamerové monitorovanie mŕtveho uhla. Zobrazovanie na digitálnom prístrojovom štíte je vynikajúce a aj tento asistent môže vo veľkej miere pomôcť znížiť nehodovosť na cestách. Santa Fe stojí za každé investované euro.

    Foto & video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 96%
    Motorizácia - 89%
    Jazda - 96%
    Variabilita - 96%
    Spracovanie - 99%

    95%

    Silný konkuret európskych premiantov za výbornú cenu

    Jazda je pohodlná, dynamická, hoci dvojlitrový štvorvalec by vedel ešte vylepšiť čipernosť takmer dvojtonového stroja, ďalej úsporná, ekologická, bezpečná, ako aj inteligentná vďaka jazdným režimom no hlavne vďaka režimu Smart. So spotrebou v okolí siedmich litrov je tento obrovský automobil naozaj úsporným. Asistenčné systémy sú na úrovní japonskej či európskej prémie. Ak by niekomu nevyhovoval hybridný pohon, je k dispozícii aj naftový motor. Pozitívne nás prekvapil obdiv modelu Santa Fe majiteľmi prémiovejších SUV-čiek, ktorí by dokonca Santa Fe za svoje o triedu vyššie autá vymenili. Do Hyundaiu Santa Fe sme sa zaľúbili aj my. Je naozaj prekvapivo luxusný a kvalitne spracovaný. Silný konkurent európskej prémie.

    User Rating: 4.78 ( 6 votes)

    Plusy:

    • bohatá výbava na úrovni prémiovej triedy
    • vynikajúca cena
    • kvalitné materiály
    • kultivovaný jazdný prejav
    • technologická vyspelosť

    Mínusy:

    • absencia väčšieho spaľovacieho motora

    Cena základného / testovaného modelu:

    • 42 490 eur / 46 090 eur

    Technické parametre:

    Typ motora / pohonu:

    radový, zážihový / HEV

    Valce/ventily benzínového motora:

    4/16

    Zdvihový objem benzínového motora

    1598 cm3

    Najvyšší výkon benzínového motora:

    132,2 kW (180 k)

    Najvyšší krútiaci moment benzínového motora:

    265 Nm

    Najvyšší výkon hybridnej sústavy:

    169 kW (230 k)

    Maximálna rýchlosť:

    187 km/h

    Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

    9,1 s

    Spotreba – kombinovaná (udávaná výrobcom):

    6,8 – 7,4 l/100 km

    Objem batožinového priestoru / po sklopení:

    634 – 831 / 1704 l

    Objem palivovej nádrže:

    67 l

    Prevádzková hmotnosť:

    1796 – 1931 kg

    Rozmer pneumatík:

    225/60 R18

    Dĺžka / Šírka / Výška:

    4785 / 1900 / 1685 mm

    Rázvor [mm]:

    2675

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button