Automobily

Brutálny off-road Audi pre Dakar s elektromotormi z Formule E

Audi RS Q e-tron Rallye Dakar

Audi predstavilo svoj elektrický špeciál pre preteky Rallye Dakar. Je to elektrický špeciál RS Q e-tron, v ktorom sú osadené dva elektromotory z monopostu Formula E a jeden spaľovací motor z pretekárskeho špeciálu DTM. Zaujímavosťou spaľovacieho motora bude jeho funkcia. Bude generátorom energie pre akumulátory.

Komplexné testovanie je odštartované…

Nový špeciál pre Dakar, Audi RS Q e-tron, dostane dvojicu elektromotorov práve z monopostu Formule E. Pridá sa k ním aj spaľovací motor zo špeciálu DTM.

Športová divízia nemeckej automobilky Audi už dávnejšie oznámila, že preteky monopostov Formule E chce vymeniť za najťažšie rallye preteky na svete Rallye Dakar. Z okruhov a hladučkých asfaltových povrchov tak prechádza do najťažšieho terénu plného nástrah, piesku a ostrých skál. Čo však má spoločné Formula E s pretekmi Rallye Dakar? Pre Audi je to pohonné ústrojenstvo. Nový špeciál pre Dakar totižto dostane dvojicu elektromotorov práve z monopostu Formule E. Pridá sa k ním aj spaľovací motor zo špeciálu DTM. Ten však bude len na dobíjanie energie v akumulátoroch.

Elektrický terénny špeciál Audi pre Rallye Dakar má umiestnenú dvojicu elektromotorov pri nápravách. Jeden na prednej a jeden na zadnej. Motory pochádzajú z monopostu Formule E, z Audi e-tron FE07. Ako sme už vyššie spomenuli, terénne vozidlo nebude odkázané len na energiu, ktorá bude uložená v akumulátoroch, ale dostane aj spaľovací dvojlitrový turbom prepĺňaný štvorvalec TSI, ktorý prevezme zo špeciálu DTM. Ten bude slúžiť ako generátor energie pre dobíjanie batérií. Motor bude pracovať v maximálne efektívnom pásme s nízkymi emisiami, kde na každú jednu vyrobenú kilowatthodinu dodanú do akumulátora vyprodukuje spaľovací motor len zhruba 200 gramov CO2. Akumulátor má kapacitu 50 kWh. Jej hmotnosť je 370 kilogramov a je špeciálne vyvinutá pre elektrický terénny špeciál pre Rallye Dakar. Údajne by sa mal v pretekárskom špeciále nachádzať ešte jeden elektromotor, ktorý by tiež ako spaľovací motor, pomáhal pri dopĺňaní batérie počas jazdy.

Systémový výkon elektrického dakarského špeciálu Audi RS Q e-tron by sa mal pohybovať niekde okolo hranice 500 kW (670 koní). Výkon sa však bude ešte upravovať podľa aktuálnych pravidiel Rallye Dakar. Čo sa týka hmotnosti automobilu, jeho váha by nemala presiahnuť hranicu dvoch ton. Prvé kilometre by mal elektrický špeciál pre Dakar, Audi RS Q e-tron, odjazdiť už tento mesiac v Neuburgu. Do konca roka čaká vozidlo komplexné testovanie, počas ktorého by sa mal špeciál zúčastniť hneď niekoľkých rallye cross-country pretekov. Uvidíme ako sa mu bude dariť. Audi do jeho vývoja investuje nie len množstvo financií a času ale aj veľa nádejí. Snáď sa v brutálne vyzerajúcom off-roade štyri kruhy nesklamú.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button