TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda X-ADV – Jediný svojho druhu! Enduro-skúter pre každé použitie

TEST: Honda X-ADV

Pri pohľade na motocykel Honda X-ADV na prvýkrát nevieme hneď povedať, čo je to vlastne zač. Avšak v Honde pri jeho tvorení mali jasno. Honda X-ADV je enduro-skúter, ktorý je niečo viac ako obyčajný skúter, niečo menej ako veľké enduro a v konečnom dôsledku ponúka majiteľovi spojenie praktického s užitočným. Taký dvojkolesový crossover. V mestskej premávke sa s ním poprepletáte kolónou ako by ste sedeli na skútri, a odbočka mimo spevnenej vozovky vám nebude robiť vrásky na čele, vďaka jeho vyššej svetlej výške a terénnemu naladeniu. Radenie prenechajte na automatickú šesťstupňovú prevodovku DCT a jednoducho si užívajte bezstarostnú jazdu. S výkonom 58 koní sa 745-ka Honda X-ADV nezľakne ani diaľnice a preto je výborným a hlavne ekonomickým dopravným prostriedkom pre všetkých, ktorí denne cestujú za prácou do vzdialenejšieho mesta.

S dizajnom poriadneho stroja…

Sedadlo je vo výške 820 mm a výška posedu poteší aj nižšieho jazdca.

Pri pohľade do spätného zrkadla hneď nerozoznáme, či sa za nami valí obrovská Africa Twin, alebo menší enduro-skúter Honda X-ADV. Postoj je vyšší, čo evokuje skôr pocit, že ste osedlali cestovné enduro ako mestský skúter. Nepríjemný vietor pri jazde dokonale eliminuje vyššie plexisklo. Sedadlo je vo výške 820 mm a výška posedu poteší aj nižšieho jazdca. Predná maska motocykla dostala LED-svietenie, ktoré pôsobí nie len prakticky pri jazde nocou, ale aj esteticky a štýlovo. Veľkou výhodou enduro-skútra je, že aj napriek väčšej výške si zachoval užší “driek” a vďaka nemu má v meste vlastnosti menších skútrov. Do sféry cestovných endúr posúva maxiskúter X-ADV aj dvojica vypletaných bezdušových kolies, 17-palcové vpredu a 15-palcové vzadu.


  Pohodlne a svižne s automatom…

  Jazda na drsnom enduro-skútri je svižná, zábavná, pohodlná. Oproti idúci motorkári sa vám už zďaleka zdravia a so záujmom si obzerajú tento stroj. Pozitívom dvojkolesového crossoveru je dvojspojková automatická prevodovka DCT. Motopuristi si hneď určite povedia, že toto nie je systém radenia pre skutočného a pravého motorkára. Na jednej strane áno, no na tej druhej, je to určite veľmi pohodlný systém primárne pre mestskú premávku, kde na semaforoch vypálite v sekunde ako naskočí zelená (možno už oranžová). Práca dvojspojky je kultivovaná a rýchla a doslova nevadí, že stupne radí sama. Preraďovaniu napomáhajú aj jazdné režimy, ktoré si môže jazdec navoliť hneď po nasadnutí na motorku. Malým mínusom je, že pri vypnutí motora sa aj režim jazdy akoby vynuluje a po opätovnom naštartovaní je automaticky navolený režim STANDARD. Nám vyhovoval aj v meste ako aj mimo neho skôr režim SPORT a jeho vyššie otáčky. Ak by ste však predsa len mali potrebu preraďovať rýchlostné stupne podľa vlastného uváženia, je tu možnosť ovládania ľavou rukou na mechanických tlačidlách na ľavej rukoväti riadidiel.

  Pretekár v koži pohoďáka…

  Sila 58 koní 745-kubikového dvojvalca ostrého enduro-skútra je citeľná hlavne pri plnom plyne. Okrem krútiaceho momentu 69 Nm nás potešil aj hlboký zvuk. Ten sa veru s mestskými skútrami porovnať nedal. Aj bez Akrapoviča sa za motocyklom Honda X-ADV otočila nejedna kočka či milovník silných motorov. Silu ťahá motor hneď “zdola” a za pár sekúnd nemá problém tlačiť pomyselnú ručičku na červenú zónu otáčkomera. Samozrejme analógové “budíky” nečakajte. Honda X-ADV dostala digitálny farebný displej. Aj vďaka intuitívnemu ovládaniu si bez problémov jazdci môžu navoliť jeden zo štyroch preddefinovaných jazdných režimov a jedného režimu nastaveného podľa požiadaviek jazdca. Enduro-skúter ponúkne režimy STANDARD, RAIN, GRAVEL, SPORT a USER). Každý jeden režim upravuje prácu jednotlivých systémov tak, aby sa čo najviac prispôsobil podmienkam jazdy, pre ktoré bol navrhnutý. Odrazí sa to na trakcii, brzde, preraďovaní, preklzávaní a tiež otáčkach.

   Plyn-brzda s rozumnou spotrebou…

   Počas nášho testu nás to ťahalo nie len na mimomestské cesty, ale aj to miernejšieho terénu. Najskôr neviete, čo môžete od tohto enduro-skútra očakávať no postupne vám dokazuje, že je schopný jazdiť nie len po poli, ale aj po kamenistých cestách, v blate či po lese. Tak výkon, ako aj jeho zvuk a dynamika nás nútila jazdiť štýlom plný plyn – plná brzda. Aj pri tejto nešetrnej jazde sa nám podarilo zajazdiť s priemernou kombinovanou spotrebou len 4,4 litra na 100 km. Ak by sme sa trošku zamerali na ekonomickejší štýl s navoleným režimom STANDARD, spotreba by minimálne o tri deci klesla. Výrobca udáva, že Honda X-ADV má dokázať jazdiť len za 3,6l na 100 km. A to je naozaj veľmi silná konkurencia aj drobným mestským skútrom. Praktickým riešením aj pre dlhšie cesty je možnosť pridania boxu, do ktorého sa vmestí nie len jedna integrálka, ale aj napríklad foťák, dron, bunda či ďalšie drobnosti. Ďalší odkladací priestor sa otvorí po vyklopení sedla.

   A aký je náš verdikt?

   Plusom enduro-skútra Honda X-ADV je možnosť slabšej motorizácie pre kategóriu A2.

   Honda X-ADV je silný nebojácny maxiskúter, ktorý sa nemá problém prepletať tak mestskou premávkou, ako aj vybehnúť na nespevnené cesty do lesa. S hmotnosťou 236 kilogramov nie je najľahší no 58 koňový dvojvalec s krútiacim momentom 69 Nm ho dokáže roztiahnuť do vysokých rýchlostí. Vďaka svojmu výkonu s ním nie je problém jazdiť po diaľnici. Vietor dokonale tlmí vysoké plexisklo. Ak by sme čakali, že jeho cena sa vyrovná mestským skútrom, budeme sklamaní. S cenovkou 11 590 eur je to drahší stroj, no je určený presne pre tých, ktorí chcú jazdiť nie len mesto, ale aj dlhšie trasy s vysokou mierou komfortu. A to nie len vďaka pohodlnému vyššiemu posedu, ale aj dvojspojkovej automatickej prevodovke DCT. Spotreba sa však takmer vyrovná drobným mestským skútrom, čo je veľká výhoda oproti cestovným endurám. Hlbší zvuk poteší aj náročnejšieho bajkera. Plusom enduro-skútra Honda X-ADV je možnosť slabšej motorizácie, ktorú budú môcť osedlať aj jazdci s vodičským oprávnením A2. Farebný displej je dokonalý, intuitívny a jednoduchý na ovládanie. Jazdné režimy postačia na pokrytie štandardných nárokov každého motoristu. Pre tých náročnejších je k dispozícii režim USER, ktorý si navolia podľa svojich potrieb. Honda X-ADV ponúkne okrem štýlového dizajnu a solídneho výkonu aj kvalitu garantovanú japonskou značkou. Enduro-skúter či crossover na dvoch kolesách s označením X-ADV si určite zamiluje každý pohodový motorkár.

    Foto a video: Marcel Szabó


    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 94%
    Motorizácia - 94%
    Jazda - 94%
    Variabilita - 94%
    Spracovanie - 96%

    94%

    Nezľakne sa ani preplnenej mestskej premávky ani tažšieho terénu

    Silný, rýchly, praktický enduro-skúter jediný svojho druhu. Nemá konkurenciu. Je plne využiteľný ako skúter v meste a mimo mesta je takmer plnohodnotným cestovným endurom. Dvojspojková prevodovka je rýchla, plynulá a zvyšuje komfort jazdy. Cenovka by mohla byť o trošku nižšia aby zaujala širší okruh bajkerov.

    User Rating: 5 ( 1 votes)

    Plusy:

    • nízka spotreba
    • vysoký výkon
    • praktcký v meste i v teréne
    • dizajn veľkého endura
    • rýchly dvojspojkový automat DCT

    Mínusy:

    • vyššia cena
    • menší odkladací priestor pod sedadlom
    • režim STANDARD naskočí automaticky pri každom štarte

    Cena testovaného modelu:

    • 11 590 eur

    Technické parametre:

    Typ motora:

    dvojvalec (4T)

    Objem:

    745 ccm3

    Maximálny výkon:

    58.6 k (43.1 kW)

    Maximálny krútiaci moment:

    69 Nm

    Rozvod:

    DOHC (4V)

    Chladenie:

    kvapalinou

    Prevodovka:

    automatizovaná 6-stupňová dvojspojková DCT

    Zdvih vpredu:

    120 mm

    Zdvih vzadu:

    120 mm

    Brzdy vpredu:

    dvojkotúčová s radiálnymi strmeňmi

    Priemer bŕzd vpredu:

    296 mm

    Brzdy vzadu:

    jednokotúčová (CBS)

    Priemer bŕzd vzadu:

    240 mm

    Pneu vpredu:

    120/70 R17

    Pneu vzadu:

    160/60 R15

    Hmotnosť s náplňami:

    236 kg

    Výška sedla:

    820 mm

    Rázvor:

    1590 mm

    Dĺžka:

    2215 mm

    Šírka:

    940 mm

    Výška:

    1370 mm

    Svetlá výška:

    165 mm

    Objem palivovej nádrže:

    13.2 l

    Spotreba paliva:

    3.6 l/100km (od výrobcu)

    Dojazd po rezervu:

    cca 270 km

    Servisný interval:

    12000 km

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Back to top button