TEST: Ford Ranger Wildtrak X – Svalnatý štýlový úžitkáč, s ktorým zahviezdite aj v meste aj v teréne
TEST: Ford Ranger Wildtrak X 2.0 EcoBlue Bi-Turbo (205k) 10AT
Pick-upy sú stále doménou skôr zaoceánskych ciest. Pozitívom je, že aj do Európy postupne preniká ich kultúra a značky neponúkajú tieto autá len v úžitkových nezaujímavých čisto pracovných verziách, ale sa snažia zaujať aj ich špeciálnejšími a exkluzívnejšími verziami, ako môžeme vidieť aj pri našej dnešnej testovačke modelu Ford Ranger Wildtrak X. Okrem pútavej oranžovožltej perleti Cyber Orange automobil zaujme terénnejším prevedením a doplnkami, s ktorými sa jeho možnosti využitia značne rozširujú. Za jeho volantom sa cítite ako králi ciest a užívate si každý kilometer. Nebojí sa zísť ani mimo spevnenej cesty a prepnutím jazdného režimu sa z neho stáva nebojácny off-road. Ako sme si jazdu na tomto mohutnom Forde užili a ako sa nám toto exkluzívne, nielen pracovné auto páčilo, vám radi povieme v našom videu, ako aj na riadkoch nášho redakčného testu.
Ford Ranger ponúka mohutnosť a veľkoleposť amerických bratov…
Dokonalé farebné prevedenie Cyber Orange, prekrásne kontrastuje s čiernymi detailmi karosérie pick-upu Ford Ranger Wildtrak X.
Naša testovačka Ford Ranger Wildtrak X dostala oproti základnej verzii hneď niekoľko vylepšení, ktoré jej dizajn poriadne oživili, ale aj zhutnili a zmohutnili. Hneď na prvý pohľad je vidieť, že verzia Wildtrak X je širšia vďaka širšiemu rozchodu kolies o 30 mm a že aj jej svetlá výška je vyššia o 26 mm oproti štandardu. Maska aktuálneho modelu Ranger je mohutná, hranatá a vzdáva tak hold americkým bratrancom, konkrétne Fordom F-150. Na našom trhu je takýto dizajn nielen vítaný, ale aj viac než žiadaný, pretože kultúra pick-upov tu nie je veľmi rozšírená a používame ich prevažne len ako úžitkové autá. Oni sa však chcú stať väčšou súčasťou nášho každodenného života a každodenného presúvania sa za volantom automobilu. Okrem pôsobivej mohutnej prednej masky upútajú aj LED-kové svetlomety s prídavnými svetlami verzie Wildtrak X, terénne pneumatiky General Grabber AT3 na 17-palcových diskoch, ako aj dokonalé farebné prevedenie Cyber Orange, ktoré prekrásne kontrastuje s čiernymi detailmi karosérie. Za týmto autom sa obracali tak mladí, ako sj starší a to nielen motoristi, ale aj chodci na chodníkoch. Je to magnet na pohľady a okrem toho, že je cool, tak je aj praktickým pomocníkom a vozidlom do terénu.
Praktický nielen vďaka korbe…
O pick-upoch vieme, že sú to primárne úžitkové, pracovné vozidlá, na ktorých korbu môžeme toho naložiť celkom dosť, tiež vieme ich korbu prispôsobiť na rôzne účely a ich využitie je tak naozaj širokospektrálne. Ak sa k tejto ich základnej praktickosti pridajú ďalšie drobnosti, akými oplýva aj testovaný Ford Ranger Wildtrak X, tak potom praktickejšie auto neexistuje. Aby vám do korby nenapršalo, dostala testovačka za príplatok elektronickú roletu. Na korbe nájdete aj 230V zástrčku a LED-osvetlenie, čo je naozaj topka. Aby ste sa na korbu nemuseli štverať cez koleso, dostalo auto praktické nášľapy v zadnej časti korby. Samozrejme nášľapy na prahoch tiež nechýbajú, a v pohode udržia aj pársto kíl živej váhy. Potrebujete previezť dlhé trubky, joklovinu či rebrík? Na korbe nájdete posuvnú konzolu, ktorá síce v promovideu slúžila na prevoz surfu, no keďže u nás sa maká a nezabáva sa vo vlnách mora, ktoré nemáme, využijeme túto posuvnú konzolu na pracovné účely a na prepravu dlhých nákladov bez toho, aby sme museli vyklápať zadné dvere korby.
Taktiež sme využili americké ťažné zariadenie. Píšeme americké preto, lebo ti naše, európske sú také decentnejšie a hlavne sa inak montujú či nasúvajú. Americký štýl je presne ten, ktorý sme mali na testovanom Forde aj my. Praktický a jednoduchý na nahodenie, avšak, pokiaľ niečo ťaháte, jeho uchytenie je viac voľné a teda počas celej cesty pri nerovnostiach počúvate buchotanie kov na kov a to ide na nervy. My sme však ťahali len pár desiatok metrov pokazené auto, ktoré sme náhodou stretli pri prejazde Bratislavou. Pánko, ktorého sme stretli, bol veľmi vďačný, že sme ho z frekventovanej výpadovky odtiahli do bezpečia. A my sme boli radi, že sme si za týmto macom odskúšali aj ťahanie. Dvojlitrový bi-turbo motor ani nevedel, že za sebou niečo ťahal. Z praktických vymožeností musíme spomenúť aj niektoré drobnosti z interiéru, konkrétne šesticu tlačidiel na zapínanie a vypínanie prídavných zariadení priamo pod strechou kabíny, ktoré ocenia off-roadisti, ktorý majú radi prídavné svetlá či navijak. Praktické je samozrejme aj prepínanie a výber z mnohých jazdných režimov, ktoré prispôsobijú správanie sa motora, prevodovky či náhonu podľa toho, ako si to vyžaduje situácia. Bonusom je dokonalý systém pre ťahanie prívesu, ktorý spolupracuje s kamerou a elektronikou a pre ťahajúcich príves je neoceniteľným pomocníkom. Dokonca aj cúvacia kamera je spravená tak, že vidíte na nej koniec ťažného a vďaka tomu neobúchate autá za vami. Za zmienku určite stoja aj prídavná batéria v motorovom priestore, uzávierka diferenciálu s ochranou proti poškodeniu a až 350 kg nosnosť strechy. Kľudne si na ňu môžeme sadnúť aj traja takí macovia, akí sme sa vozili v aute a nepreliačime ju.
Na motor sa sťažovať nebudete, aj keď trojliter mu svedčí viac…
Pod mohutnou kapotou našej testovačky sa ukryl dvojlitrový naftový pracant, dopovaný dvojicou turbodúchadiel. Automobilu s prevádzkovou hmotnosťou 2380 kg poskytoval výkon 205 koní s krútiacim momentom 500 Nm. Pri dvojici stokilových pasažierov automobil dokáže jazdiť so spotrebou v okolí desiatich litrov. Samozrejme, čím viac je naložený a v čím horšom teréne ho vytáčate, tým rastie aj spotreba. Avšak na nedostatok sily sa sťažovať nebudete. Samozrejme, keďže sme milovníci naftových trojlitrových šesťvalcov, ktoré máme pod kapotami aj našich domácich štvorkolesových miláčikov, dopriali by sme vrelo tento motor aj našej testovačke. Potom by to bolo ešte len rodeo. Dynamika bi-turbo dvojlitru mierne chýba, ale predsa len, nie je to športový autombil, ale štýlový pracant, ktorý vo svojom vnútri odvezie päticu pasažierov a k nim aj plne naloženú korbu, za ktorou potiahne aj loďku či kone. Motor bol spojený s 10-stupňovým automatom, vďaka ktorému sme ani nevedeli, kedy automobil radí. Radenie bolo skutočne plynulé. Prejav motora bol kultivovaný. V kabíne bolo však počuť hučanie z okolia, ako aj hluk z odvaľujúcich sa kolies, čo by sa dalo vyriešiť lepším odhlučňovacím materiálom, no keď si predstavíme, že sedíme v úžitkovom pick-upe, tak je autu tento hluk odpusteý. Plusom verzie Wildtrak X je aj Off-Road odpruženie Bilstein a posilňovač riadenia, ktorý ocenia novodobí nomádi, alebo aj len tí, ktorí si chcú zablbnúť mimo spevnených vozoviek. Ford Ranger využíva najvyspelejší pohon všetkých kolies. Ford ako prvý vyvinul elektronicky riadenú rozdeľovaciu prevodovku, ktorá je schopná fungovať v pripojiteľnom režime, kde sa nápravy uzavrú napevno v pomere 50:50 (vhodné do najťašieho terénu) alebo v permanentnom režime 4A – stály pohon štyroch kolies, kde systém dodáva pomocou spojky pohonu 4×4 krútiaci moment na prednú nápravu podľa potreby.
Kabína pre päticu pasažierov pôsobí prémiovo…
Interiér modelu Ford Ranger Wildtrak X nie je veru ani úžitkový a ani základný. Je vidieť, že táto verzia je druhá najvyššia v ponuke Fordu po prevedení Platinum. Je to cítiť aj na materiáloch použitých v kabíne, ako aj na prevedení jej častí a detailoch, ktoré ho zdobia. Nám sa páčil veľmi voštinový vzor výdychov ventilácie,. Pôsobil štýlovo, športovo a veru aj prémiovo. Rovnako prémiovo pôsobia aj displeje. Jeden pod volantom – digitálny prístrojový štít – a druhý tiahnuci sa od stredu prístrojovky smerom nadok ku riadiacej páke – displej infotainmentu so systémom SYNC4. Oba displeje ponúknu príjemné rozlíšenie, vysokú mieru intuitívnosti, ako aj celkovo prepracovaný infotainment. Vytkli by sme možno len niektoré animácie, ktoré sú jednoduchšie a pomalšie. Ovládanie je však naozaj jednoduché a pracovať s týmto prostredím sa naučíte veľmi rýchlo. Predné sedadlá s koženým čalúnením a kontrastným prešívaním poskytuhú dokonalú oporu tela aj na dlhších cestách. Kontrastné prešívanie oranžovou niťou a vyšívaný nápis Wildtrak X dostala aj prístrojovka na strane spolujazdca. Zadné sedadlá sú síce tiež kožené a aj príjemné na sedenie, dokonca sa tu dokáže previezť aj dvojmetrový pasažier za dvojmetrovým šoférom, no tým, že automobil je úžitkáčh vo svojej podstate a korba stojí na listových pružiných, pri jej nezaťažení celá zadná časť poriadne nadskakuje a tým pádom sa môže stať, že niekomu môže prísť na zadných sedačkách aj trošku nevoľno. Akokeby ste sa plavili malou loďkou na rozbúrenom mori.
A ako hodnotíme mohutný štýlový pick-up Ford Ranger Wildtrak X my?
Je to mohutný kus auta, ktorý je oproti štandardnému Rangeru o niečo širší a o niečo vyšší. Do bežného parkovacieho miesta sa s ním však viete napasovať v pohode aj vďaka dokonalému parkovaciemu asistentovi. Značne k tomu pomáha aj výborná zadná kamera, ktorá zobrazuje aj koniec ťažného zariadenia. Vďaka tomu tak nepobúrate autá za vami. Kameru oceníte aj pri nahadzovaní prívesu. My sme potiahli za Wildtrakom X pokazené osobné auto a pick-up si to pri pohýnaní ani nevšimol. Jeho dvojlitrový naftový bi-turbo štvorvalec poskytne dostatočný výkon aj krútiaci moment aj pre ťahanie ťažšieho prívesu. Dynamiku športiaka samozrejme očakávať nemôžete, no na nedostatok sily sa ani pri plnom naložení sťažovať nebudete. Za príplatok si korbu prekryjete elektronickou roletou, nad ktorou sa nachádzajú posuvné konzoly určené na prepravu dlhších nákladov. Pod ňou nájdete LED-osvetlenie, ako aj 230V zástrčku.
Interiér je kožený, prešívaný, prepracovaný do detailu, čo je jednoznačne prvkom prémiovosti tohto úžitkového modelu. Zaujímavý dizajn dostala prístrojová doska, ktorá ponúkne pekný detail výduchov ventilácie, ako aj veľké displeje infotainmentu a digitálneho prístrojového štítu. Na priestor v aute sa nebudú sťažovať ani pasažieri na zadnej sedačke, avšak cestovanie vzadu je viac úžitkové ako prémiové a pri nenaloženej korbe to s vami vzadu celkom skáče. Plusom auta je 4×4, možnosť voľby z mnohých jazdných režimov prispôsobených na rôzne povrchy a poveternostné podmienky, tiež vysoká svetlá výška a v prípade testovačky aj dokonalé terénne gumy, s ktorými ste sa aj napriek ich hrubšej vzorke dezénu na bežných povrchoch nešmýkali. Tento testovaný pick-up za cenu 57 108 eur sme si veru obľúbili tak na prvý, ako aj na druhý pohľad, a vedeli by sme si ho veru predstaviť zaparkovaný aj v našej osobnej garáži. Ak by sme mali možnosť niečo zmeniť, tak by sme si vedeli predstaviť pod jeho kapotou pokojne trojlitrový nafťák, ktorý by jeho možnosti ešte rozšíril. S Rangerom Wildtrak X sa nikto nemusí báť vycestovať ani na dlhšiu cestu na dovolenku, či na lyžovačku na hory, ako aj strhnúť to do blata, štrku či piesku a vychutnať si jeho silu, výkon a dokonalý jazdný prejav v prémiovom kabáte.
Foto: Marcel Szabó, Michal Havran, Matúš Paločko Video: Marcel Szabó
Je to mohutný kus auta, ktorý je oproti štandardnému Rangeru o niečo širší a o niečo vyšší. Do bežného parkovacieho miesta sa s ním však viete napasovať v pohode. Značne k tomu pomáha aj výborná zadná kamera, ktorá zobrazuje aj koniec ťažného zariadenia. Dvojlitrový naftový bi-turbo štvorvalec poskytne dostatočný výkon aj krútiaci moment aj pre ťahanie ťažšieho prívesu. Dynamiku športiaka samozrejme očakávať nemôžete, no na nedostatok sily sa ani pri plnom naložení sťažovať nebudete. Za príplatok si korbu prekryjete elektronickou roletou, nad ktorou sa nachádzajú posuvné konzoly určené na prepravu dlhších nákladov. Interiér je kožený, prešívaný, prémiový. Zaujímavý dizajn dostala prístrojová doska, ktorá ponúkne pekný detail výduchov ventilácie, ako aj veľké displeje infotainmentu a digitálneho prístrojového štítu. Na priestor v aute sa nebudú sťažovať ani pasažieri na zadnej sedačke, avšak cestovanie vzadu je viac úžitkové ako prémiové. Plusom auta je 4x4, možnosť voľby z mnohých jazdných režimov, tiež vysoká svetlá výška a terénne gumy. Tento testovaný pick-up za cenu 57 108 eur sme si veru obľúbili tak na prvý, ako aj na druhý pohľad.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 80%
Motorizácia - 85%
Jazda - 85%
Variabilita - 95%
Spracovanie - 85%
86%
Štýlovo a maximálne prakticky v meste aj v teréne
Plusy:
- praktické doplnky
- prémiový interiér
- pripravenosť na terén
- asistenčné prvky
- stála prítomnosť naftového motora
Mínusy:
- vyššia spotreba
- vyššia hlučnosť v kabíne
- nadskakovanie zadnej časti pri nezaťažení
Cena základného / testovaného modelu:
- 36 948 eur / 57 108 eur
Technické parametre:
Model: | Ford Ranger Wildtrak X |
Motor: | 2.0 EcoBlue Bi-Turbo |
Počet valcov: | 4 |
Palivo: | nafta |
Objem valcov: | 1 996 cm3 |
Maximálny výkon: | 151 kW (205 k) |
Maximálny krútiaci moment: | 500 Nm |
Maximálna rýchlosť: | 180 km/h |
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: | 10,5 s |
Prevodovka: | 10-stupňový automat |
Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom): | 10,4 l/100 km |
Emisie CO2: | 271 g/km |
Pohotovostná/celková hmotnosť: | 2 380/3 320 kg |
Maximálna hmotnosť súpravy: | 6 500 kg |
Rozmery d/š/v: | 5 350 x 2 208 x 1 886 mm |
Rázvor: | 3 270 mm |
Svetlá výška: | 235 + 26 mm |
Brodivosť: | 800 mm |
Priemer otáčania: | 12,8 m |
Cena základného modelu Ranger: | 36 948 eur |
Cena testovaného modelu: | 57 108 eur |