TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Aprilia SR GT Replica 125 – Príťažlivá talianska fitnesska s krivkami stvorenými pre mestskú premávku

TEST: Aprilia SR GT Replica 125

Talianske motorky, a samozrejme aj skútre, sú po dizajnovej stránke naozaj doslova umeleckými dielami, ktoré prirovnávame k štýlovým talianskym krásaviciam v uliciach Milána či Ríma. Taliani vedia po dizajnovej stránke dotiahnuť svoje modely do dokonalosti a inak to nie je ani s našou aktuálnou testovačkou, mestským športovým skútrom menom Aprilia SR GT Replica 125. Už podľa mena je jasné, že skúter je ovplyvnený svetom pretekov. Vzhľad totižto skútru prepožičiava divoká okruhovka Aprilia RS-GP. Jej čierno-fialovo-červená grafika vyniká na matnej čiernej karosérii. Je teda tento skúter aj po motorickej stránke naozaj taký športový? Aké sme mali pocity z jazdy a ako sme si týžden v spoločnosti talianskej dvojkolesovej 125-kovej sexi fitnessky užili, si povieme bližšie v našom teste.

Dizajn mestského skútra Aprilia SR GT Replica 125 je inšpirovaný okruhovým špeciálom…

Srdcom mestského športového skútra je štvortaktný jednovalcový motor i-get 125 s výkonom 11 kW (15k) a krútiacim momentom 12 Nm.

Po dizajnovej stránke je skúter Aprilia SR GT Replica 125 naozaj veľmi športovým skútrom, ktorý preberá dizajnové prvky okruhového špeciálu Aprilia RS-GP. Skúter dostal Full-LED osvetlenie, ktoré prispieva nielen k športovejšiemu dizajnu, ale hlavne aj k pasívnej bezpečnosti. Prednému kolesu nechýba červené lemovanie ráfika, ktoré spolu s polepom na kapotáži drzo kontrastuje a podčiarkuje športový charakter tohto talianskeho skútra. Ďalším pojítkom medzi motoršportom je aj imitácia karbónu na niektorých plastových častiach skútra. Postoj skútra a celkovo jeho prevedenie je vynikajúce vypracované do mestskej premávky. Skúter je štíhly, s úzkymi riadítkami a tiež s adekvátnimi späťákmi vo výške, v ktorej si nevadíte so späťákmi automobilov, keď s ním kľučkujete v kolóne.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Motor svižný aj ekonomický…

  Keď už hovoríme o kľučkovaní v kolóne, nesmieme vynechať údaje o motore, ktorý poskytuje dostatok výkonu pre 125-kový skúter aj vtedy, keď na ňom sedí 112 kilový maco. Srdcom mestského športového skútra Aprilia SR GT Replica 125 je štvortaktný jednovalcový motor i-get 125 s výkonom 11 kW (15k) a krútiacim momentom 12 Nm. Pri bežnej pokojnej jazde, bez nakladania motoru a bez prekračovania maximálnej povolenej rýchlosti, dokážete s týmto motorom urobiť spotrebu na hranici 2,5 litra na 100 km. Pokiaľ chcete jazdiť športovejšie, čo vás pri takomto type skútra jednoducho láka, tak sa pripravte na zhruba 3 litre na 100 km. Vďaka 9 litrovej nádrži tak na jedno natankovanie môžete prejsť aj viac ako 300 km, v závislosti od vášho štýlu jazdy.

  Mimochodom, pri testovaní skútra SYM ADX 125 sme sa stretli s názormi našich sledovateľov, že Aprilia SR GT Replica 125 je dobrodružným skútrom a je teda konkurentom ADX-ka. Nie je tomu tak. Aprilia SR GT Replica 125 je mestským športovým skútrom aj napriek tomu, že napríklad zdvih prednej hydraulickej vidlice s priemerom 33 mm je až 120 mm a kolesá dostali priemery 14-palcov vpredu a 13-palcov vzadu. Okrem toho ponúkne svetlú výšku 175 mm. Podvozok Showa je dobre naladený aj na naše cesty. Skútru nechýba ABS, ale len na prednom kolese. Zadné dostalo hydraulickú brzdu s vlnitým kotúčom. Modely Aprilia SR GT 125 (nie verzia Replica) dostali na brzdenie technológiu CBS (kombinovaný brzdový systém, kedy pri brzdení stlačením jednej z brzdových pák sa aktivuje aj zadná aj predná brzda súčasne). Dokáže tak solídne ubrzdiť skúter aj z vyšších rýchlostí.

   Aj moderné technológie, aj slušná výbava…

   Skúter dispnuje sedlom, ktoré je vo výške 799 mm, vďaka čomu bude príjemným na sedenie a vozenie sa aj nižším jazdcom. Čo je pri posede mínus, je priestor pre nohy, ktorý je krátky pre tých, ktorých noha má väčšie číslo ako 46. Skútristi s menším číslom topánok si tento priestor ani nevšímnú a vmestia sem svoju nohu v pohode. Riadítka sú vyššie a teda sme nemali pri manévrovaní problém s tým, že by sme si s nimi či s lakťami obuchávali stehná alebo kolená aj napriek väčšej výške jazdca. Skúter sa môže tiež pochváliť aj technologickou výbavou, ktorá je v tejto dobe už tak nejak nutnosťou. Nechýba teda vyššie spomenuté Full-LED osvetlenie, tiež vypínateľný Štart-Stop systém či USB zástrčka v priehradke pod riadidlami. Tú priehradku by sme si vedeli ale predstaviť väčšiu a tiež uzamykateľnú. Čo nám chýbalo, bolo bezkľúčové štartovanie skútra. Displej je monochromatický. Chýba mu teda farebnosť a tiež po zasvietení slniečka na jeho zobrazovaciu plochu nevidíte na ňom takmer nič. Ani napriek tomu, že sa nad ním týči príplatkový zatmavený plexištít. Mimochodom je dostatočne veľký (aj displej aj štít) aby sa jednak na displeji mohlo zobrazovať množstvo údajov a druhak, aby štít dokázal dokonale odfiltrovať nepríjemny protivietor.

    A ako hodnotíme skúter Aprilia SR GT Replica 125 my?

    Taliansky štýlový športový mestský skúter prirovnávame k sexi talianskej fitnesske, ktorá má dokonalé vyšportované proporcie tela a na jej vzhľade nemáte čo vytknúť. Tento skúter preberá dizajn z pretekárskej okruhovky Aprilia RS-GP, vďaka čomu je jeho fialovo-čierno-červená grafika aplikovaná na matný čierny podklad kapotáže. Po motorickej stránke dostal skúter štvortaktný jednovalec i-get 125 s výkonom 11 kW (15k) a krútiacim momentom 12 Nm, ktorý do mestskej premávky dokonale postačí a spravíte s ním pri normálnej jazde spotrebu okolo 2,5l na 100 km. Vďaka 9 litrovej nádrži tak dokážete prejsť na jedno natankovanie aj cez 300 km v závislosti od jazdy. Posed je pohodlný v sedle, ktoré je vo výške 799 mm. Kto má väčšiu nohu ako 46, ten bude mať na topánku trochu málo miesta na nášľapoch. Skútru nechýba Full-LED osvetlenie, vypínateľný Štart-Stop systém či USB zástrčka v kastlíku pod riadítkami. Ten kastlík by mohol byť väčší, ako aj uzamykateľný. Skúter ponúkne aj monochromatický veľký displej s množstvom údajov, no je však horšie čitateľný na slnku. Pod sedlom sa nachádza odkladací priestor, do ktorého sa vmestí menšia prilba. S cenovkou 3 999 eur je Aprilia SR GT Replica 125 konkurencieschopným mestským skútrom, s ktorým sa štýlovo prekľučkujete kolónami vďaka jeho úzkemu vyšportovanému prevedeniu a vďaka dizajnu prebratého z pretekárskeho špeciálu oslovíte nejednu slečnu či dámu, alebo pána fešáka.

    Foto: Matúš Paločko    Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Motorizácia - 85%
    Pohodlie - 80%
    Jazda - 85%
    Variabilita - 75%
    Spracovanie - 85%

    82%

    Sexi talianska fitnesska ktorá očarí

    Taliansky štýlový športový mestský skúter prirovnávame k sexi talianskej fitnesske, ktorá má dokonalé vyšportované proporcie tela a na jej vzhľade nemáte čo vytknúť. Tento skúter preberá dizajn z pretekárskej okruhovky Aprilia RS-GP, vďaka čomu je jeho fialovo-čierno-červená grafika aplikovaná na matný čierny podklad kapotáže. Po motorickej stránke dostal skúter štvortaktný jednovalec i-get 125 s výkonom 11 kW (15k) a krútiacim momentom 12 Nm. Spravíte s ním pri normálnej jazde spotrebu okolo 2,5l na 100 km. Vďaka 9 litrovej nádrži tak dokážete prejsť na jedno natankovanie aj cez 300 km v závislosti od jazdy. Posed je pohodlný v sedle, ktoré je vo výške 799 mm. Kto má väčšiu nohu ako 46, ten bude mať na topánku trochu málo miesta na nášľapoch. Skútru nechýba Full-LED osvetlenie, vypínateľný Štart-Stop systém či USB zástrčka v kastlíku pod riadítkami. Ten kastlík by mohol byť väčší. Skúter ponúkne aj monochromatický veľký displej s množstvom údajov, no je však horšie čitateľný na slnku. Pod sedlom sa nachádza odkladací priestor na menšiu prilbu. S cenovkou 3 999 eur je Aprilia SR GT Replica 125 konkurencieschopným mestským skútrom, s ktorým sa štýlovo prekľučkujete kolónami vďaka jeho úzkemu vyšportovanému prevedeniu.

    User Rating: 3.59 ( 6 votes)

    Plusy:

    • svižná jazda
    • Full-LED osvetlenie
    • športový dizajn
    • ABS
    • nízka spotreba

    Mínusy:

    • menší priestor pod sedadlom
    • menej miesta pre chodidlá nad veľkosť 46
    • neuzamykateľná a malá priehradka
    • horšie čitateľný displej na slnku

    Cena základného modelu:

    • 3 999 eur

    Technické parametre:

    Typ motora: štvortaktný jednovalec i-get so systémomm Start
    Zdvihový objem: 125 cm3
    Vŕtanie a zdvih: 52 mm x 58.7 mm
    Maximálny výkon: 11 kW
    Maximálny krútiaci moment: 12 Nm
    Spotreba udávaná výrobcom: 2.5 l/100 km
    Emisie CO2: 60 g/km
    Časovanie ventilov: Jeden vačkový hriadeľ nad hlavou, 4 ventily
    Chladenie/Vstrekovanie: Kvapalinou/Elektronické
    Mazanie/Štartér: Mokrá olejová vaňa/Elektrický
    Prevodovka/Spojka: Bezstupňová CVT/Automatická odstredivá suchá
    Rám: Dvojitá kolíska z vysokopevnostných oceľových rúrok
    Predné odpruženie: Teleskopická hydraulická vidlica ø 33 mm (zdvih 120 mm)
    Zadné odpruženie: Dvojitý hydraulický tlmič s nastavitelným predpätím (zdvih 102 mm)
    Predná brzda: Hydraulická s vlnitým kotúčom, Ø 260 mm – ABS (verzia CBS dostupná iba na SR GT 125)
    Zadná brzda: Hydraulická s vlnitým kotúčom (štandardný zadný kotúč na SR GT 125 CBS), Ø 220 mm
    Pneumatiky zadná/predná: Bezdušová 110/80 – 14”/Bezdušová 130/70 – 13”
    Dĺžka/Šírka/Rázvor: 1920/765/1350 mm
    Výška sedla: 799 mm
    Objem nádrže: 9 l
    Emisná norma: EURO 5
    Cena: 3 999 eur

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button