Automobily

Nový Aston Martin Valiant stále s V12-stkou a manuálnou prevodovkou

Aston Martin Valiant

Zrodený pre pretekársku dráhu. Homologovaný do bežnej premávky. Týmito slovami sa začína tlačová správa oznamujúca debut modelu Aston Martin Valiant, ktorý vizuálne a technicky súvisí s modelom Valour, no posúva jeho každý prvok na novú úroveň.

Nový Aston Martin Valiant bol vyvinutý špeciálne na žiadosť Fernanda Alonsa, ktorý reprezentuje Aston Martin vo farbách tímu Aston Martin Aramco na okruhoch Formuly 1 po celom svete.

Španielska superstar chcela ľahšiu, športovejšiu a extrémnejšiu verziu modelu Valour. A ako môžete povedať nie dvojnásobnému majstrovi sveta F1 a dvojnásobnému víťazovi pretekov 24 hodín Le Mans? To jednoducho nejde. A tak tu máme novinku menom Aston Martin Valiant.

Aston Martin pre Fernanda Alonsa…

Premiéra modelu Aston Martin Valiant je naplánovaná na Goodwood Festival of Speed.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Skutočnosť, že Valiant je odvodený od modelu Valor, je evidentná na mnohých miestach, od prednej časti až po zadnú časť. Je samozrejmé, že výrazne priostruje štýl základného modelu. Tvary anglického športiaku nie sú ani navrhnuté tak, aby sa páčili každému – hoci nás tento dizajn uchvacuje – ale sú skôr maximálne efektné.

Od 21-palcových horčíkových kolies po zadný spojler, od zvlnených blatníkov až po zrezaný chvost, všetko zohráva aerodynamickú úlohu. Okrem aerodynamiky je dôležitým aspektom aj hmotnosť, ktorá bola výrazne znížená použitím uhlíkových vlákien na každý štvorcový centimeter karosérie.

Netreba zabudnúť ani na výfukový systém, ktorý je orámovaný zadným difúzorom – štyrmi titánovými rúrkami, ktoré dodávajú V12-stke ešte veľkolepejší hlas.

Otvorená brána radenia v karbónovom kryte a mechanika za ňou úplne viditeľná, je nesporná hviezda interiéru modelu Aston Martin Valiant. Zaujímavosťou je, že 6-stupňová prevodovka je manuálna. Je to mechanické majstrovské dielo, ktoré vytvára jedinečné auto.

V interiéri, ktorý je obmedzený na dve osoby, sú iba dve sedadlá z uhlíkových vlákien. Tento materiál sa používa aj na mnoho ďalších detailoch a strieda sa s Alcantarou, kožou a inými materiálmi.

Aston Martin Valiant je vyrobený pre pretekársku dráhu a preto dostal aj pretekárske pásy, integrovanú polovičnú klietku a mnoho ďalších prvkov pre motoristický šport. Je takpovediac analógové auto, ktoré sa nezaobíde bez digitálu, ako dokazujú dva monitory prístrojového štítu a infotainmentu.

Pod kapotou sa ukrýva twin-turbo V12-stka so zdvihovým objemom 5,2 litra, výkonom 745 koní a krútiacim momentom 753 Nm, ktorú drží na uzde karbón-keramický brzdový systém so 410 mm kotúčmi vpredu a 360 mm vzadu. Údaje o zrýchleniach a maximálnych rýchlostiach ešte neboli zverejnené, ale určite zodpovedajú tomuto humbuku pod kapotou.

Okrem motora pod dlhou kapotou – ktorý, mimochodom, nemá žiadnu elektrifikáciu – je nový superšportiak Aston Martin oproti Valouru plný technických inovácií. Sú to napríklad nové tlmiče Multimatic Adaptive Spool Valve (ASV), ktoré dokážu prakticky v reálnom čase upravovať odozvu podvozku. Je to mimoriadne sofistikovaný systém prevzatý z motoristického športu. Samozrejmosťou sú aj rôzne jazdné režimy na prispôsobenie množstva parametrov, ako je odozva motora, ladenie atď., podľa každej situácii a preferencii.

Z modelu Aston Martin Valiant bude vyrobených len 38 exemplárov a ceny nie sú známe. Ak vezmeme do úvahy, že cenovka Valoru presahovala milión eur, jeho najhorúcejšia verzia by pokojne mohla dosiahnuť 1,5 milióna, ale aj viacej.

Jeho premiéra je naplánovaná na Goodwood Festival of Speed ​, kde bude jazdiť na legendárnom anglickom kopci so superhviezdou Fernandom Alonsom, jeho krstným otcom a prvým zákazníkom, za volantom.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button