Automobily

Tento Jaguar XJS je fantastický restomod s V12-kou a výkonom 600 koní

Jaguar XJS alias TWR Supercat

Osemdesiate roky opäť ožívajú. S znovuzrodením Tom Walkinshaw Racing (TWR) a prvým modelom, ktorý je nádhernou reinkarnáciou športovej šelmy z minulého storočia i tisícročia. Výrazne upravený Jaguar XJS s ​​názvom Supercat ukazuje, ako vyzerá decentný a zároveň radikálny “tuning” retro-auta. Auto predvádza rozhodne svalnatú premenu klasického kupé XJS. Pod kapotou je tiež slušná dávka výkonu vďaka preplňovanému motoru V12, ktorý produkuje výkon „viac ako 600 koní“.

O koľko viac – presnejšie nie je známe. TWR sa k premiére modelu Supercat stavia veľmi opatrne a zatiaľ ukazuje len vonkajší dizajn. Vozidlo má karosériu vyrobenú prevažne z karbónu. Novej spodnej prednej časti dominuje masívny spojler, ktorý vzadu prechádza do agresívne rozšírených podbehov kolies.

Upravený Jaguar dostal manuálnu prevodovku…

Na vzhľad interiéru Jaguaru TWR Supercat si ešte budeme musieť počkať.

Nová kapota dostala veľké prieduchy, zatiaľ čo zadná časť obsahuje ducktail spojler nad masívnym difúzorom. Bočné koncovky výfuku končia tesne pred zadnými kolesami v retro štýle.

Detaily ako rozmery či hmotnosť upraveného Jaguaru zatiaľ nie sú známe, no spoločnosť sľubuje výrazné vylepšenia oproti pôvodnému XJS. Dizajn modelu Supercat je inšpirovaný modelmi XJR-9, XJR-15 a XJ220, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na históriu starého TWR s týmito autami v 80. a 90. rokoch. Na dizajne sa podieľal ako konzultant známy zberateľ áut a britský módny návrhár Magnus Walker, ktorý spolu s hlavným dizajnérom Khyzylom Saleemom vdýchol život modelu Supercat.

Staré XJS spoznáte aj podľa motora V12. Nie je jasné, či TWR používa upravenú verziu pôvodného 5,3-litrového dvanásťvalca od Jaguaru alebo novší motor, ale kompresor je neoddeliteľnou súčasťou tejto sústavy. Motor je spojený so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá nahrádza automatickú, ktorá bola štandardom pre všetky modely V12 okrem skorých verzií v 70. rokoch.

Na vzhľad interiéru Supercatu si ešte budeme musieť počkať. Bližšie informácie sú sľúbené pred uvedením auta do predaja koncom tohto roka. Vrátane úplného odhalenia interiéru.

TWR plánuje vyrobiť len 88 Supercatov – čo je pocta víťazstvu XJR-9 v Le Mans v roku 1988. A so štartovacou cenou okolo 225 000 libier (približne 263 000 eur pri súčasnom výmennom kurze) nebudú veru vôbec lacné, no nie nedosiahnuteľné.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button