Automobily

Talianska raketa spopod rúk Mansory! Také je Ferrari SF90 s novým označením F9XX

Mansory F9XX

Opäť ďalšia brutálna raketa z dielne Mansory mieri na cesty. Upravené Ferrari SF90 nie je ničím iným ako bláznivým dráčom asfaltu, ktorého nemôžeme označiť inak ako raketa na štyroch kolesách. Mansory F9XX, tak sa predstavenstvo nemeckého luxusného tunera rozhodlo nazvať upravené Ferrari, ponúkne šťastnému majiteľovi kombinovaný hybridný výkon až 1100 koní a krútiaci moment presahujúci 1000 Nm. Koho ani táto nálož pod kapotou neosloví, ten s najväčšou pravdepodobnosťou nenávidí automobily. A takí my rozhodne nie sme…

Mansory skompletizovalo úpravy modelov Ferrari…

Kombinovaný výkon hybridného pohonného ústrojenstva je neuveriteľných 1100 koní.

Upravené už bez tak výnimoční Ferrari SF90, ktoré dostalo Mansory označenie F9XX, je upravené s najväčším dôrazom na výkon, silu ako aj exkluzívny športový až pretekársky dizajn. Nový nárazník dostal obrovské otvory pre prísun čo najväčšieho množstva vzduchu. Prepracovaný spojler zas zvyšuje prítlak na prednej náprave. Medzi ďalšie novinky patria tiež bočné prahy, výdychy nad prednými kolesami, karbónové vstupy vzduchu pred zadnými kolesami ako aj rôzne estetické detaily  z karbónu, ktoré robia Mansory F9XX absolútne unikátnym. Z karbónu je tvorené aj zadné krídlo či dramaticky tvarovaný zadný spojler. Medzi azda najkrajšie detaily patria unikátne kolesá s priemerom 21-palcov vpredu a 22-palcov vzadu. Obuté dostali pneumatiky 255/30 ZR21 vpredu a 335/25 ZR22 vzadu.

Technici z dielne Mansory neupravili len výzor už bez tak premakaného horkokrvného stroja. Pohrali sa aj s odpružením, no bližšie nešpecifikovali, aké divočiny s ním predviedli. Zaujímavejšia je však úprava štvorlitrového prepĺňaného osemvalca, ktorého výkon technici zdvihli s pôvodných 780 koní na 980 koní a krútiaci moment z pôvodných 800 Nm na 980 Nm. Elektrická časť pohonu talianskeho superšportu ostala nezmenená. Kombinovaný výkon hybridného pohonného ústrojenstva je tak neuveriteľných 1100 koní. Vďaka tomuto výkonu zrýchli Mansory F9XX z nuly na stovku za 2,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je 355 km/h. Mansory dokonca uvádza aj kombinovanú spotrebu modelu F9XX a to veľmi prijateľných 8,2 litra na 100 km s kombinovanými emisiami 228 g/km. Tento údaj je však skôr pre ekofanatikov od okrúhleho európskeho stola, aby sa uspokojili s údajom na papieri, že superšport kalibru Mansory F9XX môže byť akože úsporným či eko-priateľským. Reálne spotreby či emisie budú oveľa vyššie. V takomto stroji sa predsa nejazdí na spotrebu, ale na nefalšovanú radosť zo športovej jazdy.

Vnútro exkluzívneho športiaka Mansory F9XX je, po vzore exteriéru, jednoducho exkluzívny a jedinečný. Nemecký úpravca sa chváli, že všetky povrchy, ktoré mohli, sú pokryté tou najprémiovejšou kožou. Na miestach, kde nemohla byť koža, nachádza sa karbón. Volant je vlastnej výroby. Nie že by ten od Ferrari nebol dostatočne prepracovaný, Mansory sa rozhodlo, že ho nahradí svojim unikátnym kúskom. Podlahy auta zas ozdobili vlastnými koberčekmi s logom. A aká je cena? Ten, kto sa tento automobil rozhodne zaradiť do svojej zbierky, sa na cenu nepýta.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button