Automobily

Konečne vieme, aký motor dostane Ford Bronco Raptor

Ford Bronco Raptor

Hoci bol Ford Bronco Raptor predstavený už začiatkom tohto roka, dlho sme nevedeli, s akým motorom vyrukuje do terénu. Táto informácia konečne vyšla z úst samotného šéfa značky s modrým oválom v logu. Doteraz nám bolo známe, že pod kapotou terénnej beštie sa bude preháňať stádo zhruba 400 koní. Ford Bronco Raptor tak zaujme nielen svojim divokým a drsným zovňajškom, ale aj kvalitným hnacím ústrojenstvom v jeho útrobách.

Ford Bronco Raptor sa ničoho nezľakne…

 Podvozok dostal senzory, ktoré sledujú jeho výšku nad zemou a odovzdávajú informácie tlmičom, ktoré ju dokážu podľa potreby zvyšovať či znižovať.

Ford Bronco Raptor dostalo oproti “klasickému” modelu Bronco dlhšie zadné a predné poloosy, vylepšené nápravy DANA, rovnako prepracovanú spojku, rozvodovku ako aj lepšie odpruženie. To má zabezpečiť bezproblémový prejazd aj v tom najťažšom teréne. Okrem toho, odpruženie zabezpečuje zdvih 330 mm na prednej a až 356 mm na zadnej náprave. Podvozok dostal senzory, ktoré sledujú jeho výšku nad zemou a odovzdávajú informácie tlmičom, ktoré ju dokážu podľa potreby zvyšovať či znižovať. Svetlá výška podvozku narástla na 333 mm a rozchod kolies sa zväčšil oproti klasickému Broncu o ďalších 218 mm.

A prichádzame k azda najpodstatnejšej časti automobilu a to motoru. Tým sa stal 3.0 litrový twin-turbo V6 EcoBoost agregát, ktorý zo seba vyžmýka výkon 418 koní a krútiaci moment 596 Nm. Je to rovnaký motor, aký nájdeme aj pod kapotou civilnejšieho súrodenca, modelu Explorer ST. Samozrejme, konštruktéri sa s motorom pohrali a Bronco Raptor bude mať oproti Exploreru ST vyšší výkon ako aj krútiaci moment. Samozrejme, priamoúmerne výkonu sa zvýši aj jeho spotreba, ktorá bude atakovať hranicu 16l na 100 km pri jazde po bežných cestách. V teréne to bude oveľa viac. Hodnotu radšej výrobca neudáva. Bude závislá od druhu terénu a štýlu jazdy. Smutným faktom je, že z amerického trhu to Ford Bronco Raptor po oficiálnej čiare do Európy namierené nemá. Samozrejme, nadšenci si ho môžu priviezť z USA. Či sa nejakí nájdu aj u nás nevieme, no radi by sme toto monštrum aspoň raz stretli aj na našich cestách a pokochali sa jeho mohutnosťou.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button