Automobily

Škoda, na ktorú sa už veru dá pozerať! Nový Enyaq RS iV srší športovosťou aj keď v tichu elektriny

Škoda Enyaq RS iV

Posledné roky sa Škodovka dizajnovo tak nejak ako keby hľadala. Pri pohľade na bezpohlavné dizajny, ktoré nikoho zo stoličky nezodvihnú, no aj po rokoch nebudú ani škaredé ani pekné sme sa naozaj nevedeli nijak s týmito vizuálmi stotožniť. Drobné zmeny nikdy nepozdvihli Škodu tak, že by ste si povedali fíha, to je parádne auto. Až kým neprišiel Enyaq iV. Pri pohľade na tento automobil sa nejednému automobilovému nadšencovi vyčarí úsmev na tvári. Konečne sa aj tento elektrický model dočkal svojej ešte drsnejšej agresívnejšej a športovejšej verzie s označením RS. Škoda len, že mu z výfuku nereve zvuk poriadneho motora.

Zatiaľ najvýkonnejšia Škoda Enyaq…

Ak by sme sa spoliehali, že výkon v celej svojej sile bude dostupný po celý čas jazdy a za každého počasia, budeme sklamaní. Maximum z auta vytlačíte len za určitých ideálnych podmienok.

Po vzore kupé modelu Škoda Enyaq Coupé RS iV, zdieľa aj rodinnejší model Škoda Enyaq RS iV rovnaký základ so svojim štýlovejším súrodencom. To v praxi znamená, že sa o pohon modelu postará dvojica elektromotorov s celkovým systémovým výkonom 220 kW. Najvyšší krútiaci moment atakuje hranicu 460 Nm. Raketa to síce nie je ale v porovnaní s ostatnými modelmi z ponuky Škoda je to úctyhodný výkon. Nebude chýbať ani pohon všetkých štyroch kolies. Ak by sme sa spoliehali, že výkon v celej svojej sile bude dostupný po celý čas jazdy a za každého počasia, budeme sklamaní. Maximum z auta vytlačíte len za určitých ideálnych podmienok. Z nuly na stovku vyštartujete za 6,5 sekundy a maximálka, čo je veľmi smutné, je obmedzená na 180 km/h.

Mladoboleslavská automobilka sa chváli pri modeli Škoda Enyaq RS iV aj so súčiniteľom odporu vzduchu, ktorý je aj pri tak veľkom aute cx 0,265. Aj vďaka nemu dokáže model s 82 kWh akumulátorom údajne prejsť až 500 km. Samozrejme v ideálnych podmienkach. Vďaka najvyššiemu nabíjaciemu výkonu 135 kW je možné elektrické SUV dobiť z 10 na 80% len za 36 minút. Ako mobil. Novinkou je pri tomto modeli aj funkcia Plug & Charge, vďaka ktorej je možné spustiť nabíjanie na kompatibilných nabíjačkách uložených v appke Powerpass jednoduchým pripojením kábla. Identifikácia vozidla a vyúčtovanie za dobíjanie prebehne automaticky.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Škoda Enyaq RS iV dostala aj upravený športovejší podvozok, zníženie prednej nápravy o 15 mm a zadnej o 10 mm, príplatkový adaptívny podvozok, v štandarde 20-palcové kolesá, za príplatok až 21-tky ako aj ďalšie dizajnové prvky, ktoré o niečo viac skrášlia exteriér. Sú prevažne odeté do čiernej farby, ktorá pôsobí agresívnejšie a športovejšie. Do čiernej sa odeli aj lišty auta, ako aj kryty späťákov či nápisy na zadnej časti. Nesmú chýbať ani početné plakety RS. V štandardnej výbave ponúkne Škoda Enyaq RS iV tiež prednú masku Crystal Face s horizontálnou aj vertikálnou svetelnou líniou, ktorú ožaruje až 131 LED diód. V ponuke nechýbajú ani Matrix-LED svetlomety vpredu a Top LED svetlá vzadu. Karoséria dostane výhradne vo verzii RS lak zvaný zelená Mamba.

Interiér je odetý do čiernej. Ozdobné lištovanie prístrojovej dosky a výplne dverí sú skrášlené karbónovými dekormi. Pedále plynu a brzdy sú z ušľachtilej ocele. Pohodlie v modeli Škoda Enyaq RS iV spríjemnia vyhrievané športové sedadlá s integrovanou hlavovou opierkou, na ktorej nechýba vyšité logo RS. Medzi ďalšie drobnosti spríjemňujúce jazdu na palube modelu Škoda Enyaq RS iV patria aj trojzónová klíma, bezdrôtová nabíjačka smartfónu, dvere kufra s bezkontaktným otváraním, 13-palcový infotainment, 5,3-palcový virtuálny kokpit, head-up displej, audiosystém Canton s 12-stimi reproduktormi, sedadlá RS čalúnené mikrovláknom Suedia alebo za príplatok kožené čalúnenie sedadiel s kontrastnými švami. Kedy sa model Škoda Enyaq RS iV začne predávať, zatiaľ nevieme. Rovnako neznáma je aj jeho cena. Ak sa odrazíme od modelu Škoda Enyaq Coupé RS iV, ktoré štartuje na sume 61 090 eur, predpokladáme, že pri modeli Škoda Enyaq RS bude podobná, možno o niečo nižšia.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button