Info

Rok 2023 je plný automobilových osláv! Oslavujú modely aj značky

Automobilové jubileá 2023

Hoci už máme pár mesiacov za sebou a na písanie trojky na konci dátumu sme si už zvykli, stále nie je neskôr predstaviť si tohtoročných oslávencov tak spomedzi štvorkolesových zástupcov, ako aj zo strany samotných značiek. Niekoľko jubilantov sme si už predstavili aj na stránkach nášho portálu. Chceme však predstaviť všetkých zástupcov, ktorí tento rok oslavujú svoje výročia. A musíme uznať, že rok 2023 je na jubilantov veľmi štedrý.

Okrem automobilov oslavujú tento rok svoje jubileá aj samotné značky.

Alpine 110A

Šesťdesiat rokov oslavuje francúzsky športový model, ktorý sa veľmi rýchlo etabloval do pretekov rally a vydobyl si obdiv fanúšikov. Len pred niekoľkými rokmi opäť automobilka Renault nadviazala na svojho historického premožiteľa horských priesmykov a zákrut a vypustila na trh inovovanú a technologicky prepracovanú novinku, hrdo nesúcu meno Alpine A110. Dokonca sa novodobý športiak dočká aj elektrickej budúcnosti.

Aston Martin DB5

Rok 1963 okrem francúzskeho športiaka priniesol na cesty aj britského zástupcu aristokratických športových modelov z dielne Aston Martin. Model DB5 sa počas svojej existencie najviac preslávil ako voz agenta v službách jej veličenstva, agenta 001, Jamesa Bonda. Britská značka dokonca nadviazala na výrobu klasického modelu a vylepšila ho o atrapy doplnkov, akými disponoval automobil agenta 007. O tieto modely bol nečakane veľký záujem.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Audi TT

O poznanie mladší model v porovnaní s dvomi predchádzajúcimi jubilantami. Audi TT sa začalo vyrábať pred 25 rokmi a dnes tak oslavuje svoju štvrťstoročnicu na svetových cestách. Do tohto auta sa ihneď zamilovali masy, ktoré chceli športový voz s nízkymi prevádzkovými nákladmi, vysokým výkonom, v kvalitnom prevedení a za rozumné peniaze. Audi TT spĺňalo všetky kritériá úspešného ekonomického športiaku, čoho dôkazom sú aj státisíce predaných kusov.

Cadillac Escalade

Opulentný, prémiový, luxusný a hlavne poriadne silný a smädný bol model Cadillac Escalate, ktorý je synonymom luxusu a extravagancie aj dnes. Na trh sa dostal v roku 1998 a je teda rovnako starý (či mladý) ako športové TT-čko. U nás je však vidieť len zriedka, no za oceánom sa teší veľkej popularite. Základom prvého exempláru bol GMC Yukon Denali. Ako platforma poslúžil aj ďalšiemu jubilantovi.

Chevrolet Silverado

Bratranec modelu Escalade, ktorý tiež stál na platforme ďalšieho bratranca modelu GMC Yukon Denali. Silverado mal za úlohu pobrať konkurencii tých zákazníkov, ktorý nemali chuť na luxusný Escalade, ale hľadali niečo praktickejšie. Chevrolet SIlverado sa tak stal dobrou voľbou pre tých, ktorý okrem celej svojej rodiny potrebovali na korbe odviezť aj stavebný materiál, krmivo pre kone či drevo na zimu. Tento rok tak isto ako Escalade oslavuje štvrťstoročnicu a svojej obľube sa teší hlavne za oceánom.

Chevrolet Corvette

O typickom americkom muscle car sme si už v spojitosti s jeho jubileom u nás písali. Nemôžeme ho ale vyňať z nášho prehľadu tohtoročných oslávencov, keďže oslavuje neuveriteľných 70 rokov od jeho uvedenia na trh v roku 1953. A stále je o tento stroj veľký záujem. Do budúcnosti sa plánuje, že aj toto americké svalnaté aut čaká elektrická budúcnosť. Snáď sa tieto plány oddialia či najďalej a my sa ešte veľa rokov budeme môcť tešiť z revu jeho obrovského benzínového motora.

Fiat Coupé, Punto, Oggi, Regata, Uno

Talianska automobilka tento rok môže oslavovať vo veľkom. Nie len jedna, ale hneď niekoľko mien modelov spod jej krídel sa dožíva v tomto roku svojho jubilea. Ako prvý si predstavme model Fiat Coupé, ktorý bol právom označovaný za Ferrari pre chudobných. Bol štýlový, praktický, dizajnovo veľmi pútavo spracovaný a čo je hlavné, za rozumnú cenu. Pod kapotou ukrýval dvojlitrový päťvalec s turbom. Spoločne s modelom Punto tento rok oslavuje 30 rokov na scéne. Śtyridsiatku naopak oslavujú ostatné modely talianskeho giganta, konkrétne Oggi, Regata a Uno. Všetky talianske drobce si našli veľký okruh fanúšikov a mnohé z týchto modelov môžeme stretnúť na cestách ešte aj dnes.

Isetta

Možno nie úplne známe autíčko pre mladšie generácie, no Isetta sa stala ikonickou vďaka svojim tvarom a hlavne vďaka svojej kompaktnosti. Na trh prišiel v roku 1953 a dnes oslavuje úctyhodných 70 rokov. Jeho kabína bola dvojmiestna no mala za úlohu lacno a pohodlne odviezť pasažierov na krátku trať. Zaberal málo miesta tak v garážach, ako aj na parkoviskách a mal za úlohu motorizovať povojnovú Európu. Jeho motor bol len dvojtaktný a teda ekologický úplne nebol. V tej dobe sa však na nejaké dymy z výfukov veľmi nedbalo. Na tento projekt nadviazala v roku 1955 značka BMW, ktorá do svojho drobca vložila už štvortaktný motor. Dnes môžeme na trhu badať niekoľko napodobenín modelu Isetta a tiež očakávame návrat tejto ikony v elektrickej podobe.

Land Rover 90/110

Odpoveď na rastúcu japonskú konkurenciu v podobe modelu Land Rover 90/100 dnes oslavuje štyridsiatku. Vtedajší britský teréňák ponúkol vinuté zadné pružiny, uzávierku diferenciálu, komfortnejší interiér a hlavne veľmi jednoduchú konštrukciu, ktorú si oservisoval doma aj šikovnejší kutil. Uplatnil sa nielen v súkromnom sektore, ale aj v ozbrojených a záchranných zložkách, či ako expedičné vozidlo na výpravy do tých najťažších podmienok. Ako prvá sa začala predávať dĺžka karosérie pod označením 110, a teda dlhšia štvordverová verzia. Neskôr sa pridal kratší dvojdverák s označením 90.

Mercedes-Benz W113

Dnes už veľmi žiadaný oldtimer, ktorý prišiel na svet v roku 1963 oslavuje šesťdesiat rokov svojej existencie. Keď ho predstavenstvo stuttgartskej značky po prvýkrát predstavilo svetu na ženevskom autosalóne, ihneď si získal obdiv davov. A získava si ho dodnes. Bol vyrobený v počte 48 912 kusov vo viacerých špecifikáciách z čoho 19 440 bolo predaných na americkom trhu. Vyrábal sa do roku 1971.

Mitsubishi Lancer

Do klubu päťdesiatnikov sa tento rok dostáva aj športový model Mitsubishi Lancer. Naprieč rôznymi marketmi sa jeho menilo. U nás ho poznáme ako Lancer, v Indii bol Hindustan Lancer, v Amerike zasa Eagle Summit. Dnes je meno Lancer synonymom úspechu v rally a motoršporte. Jeho výroba skončila v roku 2017, okrem fabrík v Číne a na Taiwane, kde ešte jeho posledná generácia schádza z výrobných liniek.

Peugeot 205

Francúzska klasika. Obľúbené auto mladej generácie motoristov. Získal si srdcia más vďaka svojim kompaktným rozmerom a pohodovej jazde v preplnených mestách. Predstavený bol tak ako ostrý hatchback, ako aj kabriolet. Dnes sa už tieto modely vo veľkom nevidia no sem tam zazrieme tohto štyridsaťročného mestského drobca, na ktorého nadviazali aj ďalšie modely francúzskej značky, ktorá je dnes jednou z najúspešnejších v segmente malých mestských automobilov. A to aj vďaka modelu Peugeot 205.

Porsche 911

Nemecká ikona športových automobilov, Porsche 911, je tu  medzi nami už od roku 1964. Hoci sa začalo predávať až v tomto roku, verejnosti sa predstavilo už o rok skôr, konkrétne v roku 1983 pod označením Porsche 901. Označenie však neprešlo kvôli automobilke Peugeot, ktorá svoje “stovkové” modely označovala s nulou uprostred čísla. A tak sa zrodilo, vďaka Peugeotu, Porsche 911. Dodnes sa 911-stka predáva a vyrába s motorom vzadu a s ikonickými líniami, s ktorými prišla na svetlo sveta už pred šesťdesiatimi rokmi.

Toyota Corolla AE86

Medzi ostrými hatchbackmi excelovala japonská Toyota Corolla AE86. Nie je to prvá Corolla, ktorá sa dostala na trh. Je to jej piata generácia, ktorá pobláznila americký trh. Športový ostrý hatchback, ktorý ma dnes už štyridsiatku na krku, sa vyrábal päť rokov v dvoch karosárskych prevedeniach – trojdverový hatchback a trojdverové kupé. Výkon tohto stroja bol 120 koní čo na osemdesiate roky bolo celkom slušná a radi za volant tohto stroja sadali hlavne mladí rebeli, ktorí nechceli americkú klasiku, ale hádzali očkom po silnej japonskej konkurencii. Samozrejme, úspechu sa tešila aj na domácom japonskom trhu.

Caterham

Okrem automobilov oslavujú tento rok aj samotné značky. Aj keď príbeh Caterhamu je spojený aj s jeho modelom Seven. Hoci sa samotný model Seven dožil svojej šesťdesiatky už v roku 2017, nebol to Caterham, ale pôvodný model Lotus Seven, ktorého práva na výrobu predal automobilke Caterham jeho stvoriteľ konštruktér Colin Chapman. A vďaka modelu Caterham Seven oslavuje značka dnes päťdesiat rokov. Vznikla v roku 1953 a dodnes je výrobcom populárnych šialených športiakov. Model Seven je trhákom značky aj v dnešnej dobe.

Honda

Podobný príbeh ako značka Caterham, zažil aj japonský gigant Honda. Hoci samotná značka vznikla už v roku 1946, zmienka o automobiloch a automobilke Honda pochádza z roku 1963. V tomto roku Honda predstavila svoj prvý automobil, malý pick-up T360, ktorý odštartoval veľmi úspešnú históriu japonskej značky. Tento model okrem svojej praktickosti zodpovedal aj požiadavkám trhu a obľube v malých mestských kei cars. Okrem šesťdesiatročnice výroby automobilov Honda tento rok oslavuje aj štyridsiatku svojho športového hatchbacku CRX.

Lamborghini

Poslednou značkou, ktorá oslavuje tento rok svoje jubileum, konkrétne šesťdesiate, je aj talianska výrobňa superšportových automobilov Lamborghini. Svoje cestu automobilovým svetom odštartovala predstavením modelu 350 GTV. Motor mal tento automobil umiestnený pod prednou kapotou. Hoci sa do produkcie tento superšport s 3,5 litrovým dvanásťvalcom nedostal, stvoriteľ motora, Giotto Bizzarrini, umiestnil svoje dvanásťvalcové dielo do ďalších modelov Lamborghini, ktoré sa tak stali najväčšími konkurentami automobilky z Maranella. Konkurenčný boj s Ferrari pretrváva dodnes a musíme uznať, že modely Lamborghini sú špičkou vo svete šuperšportových áut so svojim poriadne hlučným a výkonným dvanásťvalcom.

Ďalší oslávenci na ktorých nesmieme zabudnúť

Aby sme boli kompletný, tak tento rok oslavujú jubileá aj ďalšie, menej známe modely, ktoré však tiež nemôžeme vynechať z radov oslávencou. Medzi najstraších jubilantov, sedemdesiatnikov, tento rok patria napríklad aj modely Austin-Healey 100, Ford Anglia, MG Magnette, Riley Pathfinder, Sunbeam Alpine či Triumph TR2. Do klubu šesťdesiatnikov patria Jaguar S-Type, Lancia Fluvia, Triumph 2000, Vauxhall Viva či menej známe modely Hillman Imp a Humbert Spectre. Polstoročnicu oslávia tento rok tiež Datsun 210, Ferrari GT4 či Reliant Robin. Štyridsiatku oslavujú modely BMW M6, Ford Orion, Nissan 300ZX, Toyota Celica Twin-Cam Turbo a Volkswagen Golf Mk II. Verte alebo nie, tridsiatky sa dožíva Mercedes triedy C, Seat Cordoba, Aston Martin DB7 či menej známy Mitsuoka Viewt. Najmladší oslávenci, ktorý sa tento rok dožívajú 20 rokov, sú azda dizajnovo najkrajčie automobily podlesných dekád. Patria medzi ne Bentley Continental GT, Chrysler Crossfire, Ford GT, Lamborghini Gallardo či menej známe MG XPower SV.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button