Automobily

Stratil síce “X”, no dostal oveľa viac! Faceliftový Opel Grandland prichádza

Opel Grandland

Rodinné SUV Opel Grandland sa dočkalo svojho faceliftu. Predná maska sa inšpirovala kultovým modelom Opel Manta a ponúkne tak nie len moderný, ale zároveň aj tradičný pohľad na “nos” rodinného automobilu, ktorý síce po facelifte stratil písmenko “X” zo svojho mena, no dostal bohatšiu výbavu a ladnejšie krivky.

Po vzore starších súrodencov…

Modernizovaný Opel Grandland bude vybavený aj nočným videním.

Opel Grandland jazdí po cestách sveta od roku 2017. Je tak jedným z najmladších modelov, ktorý dokázal zaujať množstvo motoristov. Len na domácom nemeckom trhu, si ho počas jeho krátkej histórie zadovážilo takmer 100 000 motoristov. A samozrejme, čísla predajov stále stúpajú. Vystreliť vyššie ich má aj jeho posledná modernizovaná verzia.

Predné svetlomety priamo nadväzujú na masku, čo pôsobí dynamicky, jednoliato a zároveň vzdáva hold historickému kultovému modelu Manta. Zadná časť bola po facelifte skrášlená veľkým označením modelu, ktoré sa ťahá horizontálne po veku batožinového priestoru. Sú to síce detaily, no jednoznačné posúvajú Opel Grandland do novej dimenzie.

Interiér bol inšpirovaný mladším súrodencom Opel Mokka. Nechýba neprehliadnuteľný Pure Panel, čo je v preklade nová prístrojová doska s opticky prepojenou dvojicou obrazoviek. Prvá obrazovka je digitálny prístrojový štít a druhá dotyková obrazovka slúži na ovládanie infotainmentu. Čo je veľkým plusom, sú zachované mechanické tlačidlá na ovládanie štandardných funkcií. Šoféri tak nebudú rozptyľovaní napríklad pri nastavovaní klímy, ťukaním na displej, ale nastavia si ju klasicky “gombíkom”.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Novinkou, po vzore koncernového súrodenca SUV Peugeot 3008, bude modernizovaný Opel Grandland vybavený nočným videním. Systém vďaka infrakamere dokáže za tmy detekovať tak ľudí ako aj zvieratá a to až do vzdialenosti 100 metrov. Dokonalému rozhľadu na vozovku práve v noci pomáhajú aj diódové matrix svetlomety IntelliLux LED Pixel, ktoré Grandland prevzal z modelu Opel Insignia. Každý svetlomet tak dokáže využívať až 84 diódových prvkov, vďaka čomu sa lúče svetla dokonale adaptujú na každú jazdnú situáciu. Nie menej zaujímavým a hlavne praktickým pomocníkom je aj asistent jazdy po diaľnici, ktorý kombinuje adaptívny tempomat, funkciu stop&go a udržiavanie automobilu v jazdnom pruhu. Vďaka radarovým senzorom a kamere je tak jazda diaľnicou nenáročná a vysoko komfortná.

Pod kapotou faceliftového rodinného SUV Opel Grandland by sa zatiaľ, podľa posledných informácií, nemali udiať žiadne zmeny. Môžeme tak očakávať 1,2 litrový turbobenzínový trojvalec s výkonom 96 kW, ako aj 1,5 litrový turbodiesel CDTI s výkonom 96 kW ale aj dve plug-in hybridné pohonné ústrojenstvá. Prvý hybrid s pohonom predných kolies ponúkne výkon 165 kW a druhý, s pohonom všetkých štyroch kolies, až 221 kW. Faceliftový Opel Grandland by sa mal k prvým zákazníkom dostať už na jeseň. Jeho výroba bude pokračovať v nemeckej továrni v Eisenachu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button