Automobily

Rallye špeciál japonskej značky! Nastúpi Nissan Juke na Safari Rallye?

Nissan Juke Rallye Tribute

Safari nie sú len voľne žijúce zvieratá v Afrike, ale aj názov jednej z najslávnejších rallye. Safari Rallye  sa tento rok po 19-stich rokoch opäť vracia do kalendára svetového šampionátu. Japonská značka Nissan v týchto pretekoch kedysi slávila víťazstvo. Na jeho počesť sa rozhodla vyrobiť terénny model na počesť niekdajšieho veľkého úspechu.

Základy úspechu sú v Datsune…

Po 19-stich rokoch sa do kalendára svetového šampionátu vracia práve Safari Rallye.

Nissan Juke Rallye Tribute je tým pravým darčekom na oslavu niekdajšieho veľkého úspechu japonskej značky v populárnej Safari Rallye. Prečo prišiel Nissan s off-roadovým špeciálom Juke práve teraz? Po 19-stich rokoch sa do kalendára svetového šampionátu vracia práve Safari Rallye. A akým spôsobom by si to japonská značka vedela uctiť viac, ako novým modelom?

Nissan Juke Rallye Tribute je postavený na báze malého mestského SUV Juke. Avšak hneď na prvý pohľad je jasné, že sa nebude jednať len tak o hocijaký Juke. Jeho podoba prevzala detaily z niekdajšieho víťazného modelu zo Safari Rallye, automobilu Datsun 240Z z roku 1971. Ďalšie dve 240Z-ká skončili v rovnakej rallye na druhom a aj na siedmom mieste. Datsun bola značka, ktorá položila základy novšej značke Nissan. A fakt, že bola vo svojej dobe úspešná, hovoria aj čísla predajov jej modelov nielen na domácom trhu.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Nissan Juke Rallye Tribute dostal čierno-červené sfarbenie karosérie, rozšírené blatníky či prídavné svetlomety. Na špeciálne upravenej “korbe” sa nachádza dvojica náhradných kolies. Obutú sú do terénnych pneumatík, rovnako ako aj ostatné kolesá automobilu. Malý Juke vyzerá v rallye úprave naozaj pôsobivo. Konštruktéri zvolili za srdce terénneho špeciálu hybridné pohonné ústrojenstvo. A hoci historický model Datsun 240Z pri jeho víťazstve na Safari Rallye poháňal radový šesťvalec s objemom 2,4 litra a výkonom 154 kW, hybridné pohonné ústrojenstvo rallye špeciálu Nissan Juke Rallye Tribute by malo byť nie len výkonnejšie, ale aj vhodnejšie a účinnejšie na preteky mimo spevnenej vozovky. Koniec-koncov od budúceho roka budú všetky WRC špeciály jazdiť na hybridný pohon. Preto aj Nissan zvolil práve hybridné srdce aj pre drsný model Nissan Juke Rallye Tribute. Sme zvedaví, či Nissan svoj koncept použije aj v budúcom ročníku rallye, alebo si ho nechá len v múzeu ako exponát, pripomínajúci niekdajší úspech japonskej značky na prestížnej Safari Rallye.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button