Automobily

Čínsky Hummer z armády do civilu

Dongfeng Fearless M50

Vojenský Hummer H1 udal dizajnový smer automobilov, ktoré sú vyrábané po celom svete nie len pre použitie v armáde, ale aj pre bežné vozenie. Samozrejme za volant hebeda, akým je Hummer H1, sa neposadí hocikto. Predsa len, ukočírovať taký kolos je celkom fuška. Samozrejme po svete nejazdia len staré vojenské H1-tky, ale aj množstvo nových reinkarnácií tohto stroja. Niektoré sme už predstavili aj my. Dnes prichádza nový stroj, kopírujúci odkaz monštruóznych strojov Humvee. Je to čínsky Dongfeng Fearless M50. S Hummerom má toho spoločného viac, ako len odvážne tvary.

Monštrum za celkom rozumnú cenu…

Srdcom mohutného civilného teréňáka je štvorlitrový turbodiesel s výkonom 200 koní a krútiacim momentom 600 Nm.

Kopírovanie tvarov je v čínskom automobilovom priemysle bežná prax. Aj keď sa celý svet na to pozerá, ako na zlodejinu, Číňania to však považujú za vzdanie pocty tomu, kto niečo nadizajnoval pred nimi a oni to teraz použijú pre seba. V prípade značky Dongfeng a jej “kópii” Humvee to však bolo trošku inak. Dongfeng nadviazal spoluprácu s AM Generals už dávnejšie a vďaka tejto spolupráci vznikli prvé modely Dongfeng EQ2050, čo sú v podstate armádne stroje Humvee. Tie sa postupne dostávajú aj k civilnému obyvateľstvu. Posledným takým strojom je práve Fearless M50. Okrem tvarovej príslušnosti k americkému Humvee vidíme v ňom aj paralelu s oveľa starším talianskym špeciálom Lamborghini LM002.

Civilná verzia armádneho modelu s označením Dongfeng Fearless M50 dostala svojráznu masku chladiča, okrúhle svetlomety či trojicu stieračov čelného skla. Samozrejme ikonické hranaté tvary ostali zachované. Predsa len, práve tie predávajú tento typ automobilov. Interiér je sparťanský do takej miery, ako by sa to od civilnej verzie vojenského vozidla očakávalo. Medzi prednými sedadlami sa nachádza obrovská stredová konzola. Prístrojovka je jednoduchá, ozdobená pravdepodobne pochromovanými dielmi. Sedadlá sú pravdepodobne kožené (možno koženkové).

Srdcom mohutného civilného teréňáka je štvorlitrový turbodiesel s výkonom 200 koní a krútiacim momentom 600 Nm. Je spojený výhradne s manuálnou prevodovkou. Brodivosť stroja by podľa informácií o vojenskom špeciále, mohla byť až 1,2 metra. Nevieme to však potvrdiť naisto. Tiež by mal model Dongfeng Fearless M50 zvládnuť jazdu v nadmorskej výške až 4500 metrov ako aj prácu v teplotných maximách od -31 stupňov až do +41 stupňov. V teréne by mal ponúknuť naozaj pôsobivé jazdné vlastnosti po vzore svojho armádneho súrodenca. Jeho cena štartuje na 668 000 čínskych juanoch, čo je v prepočte zhruba 87 400 eur, čo vôbec nie je za taký kolos, akým je Dongfeng Fearless M50, zlá cena.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button