Automobily

Prvý čisto elektrický Jeep je na svete! Volá sa Avenger, no superhrdinský veru nie je…

Jeep Avenger

Elektrické automobily vo veľkej miere svojou výbavou a výkonmi presahujú automobily so spaľovacím motorom. Aj keď vám chýba zvuk a chvenie pod zadkom, hlavne pri väčších kubatúrach, elektromobily majú svojim výkonom čo povedať. Nájdu sa však aj také, ktoré žiaľ hneď na prvý pohľad, či na prvé počutie neoslovia. Žiaľ do tejto kategórie by sme zaradili aj prvý, čisto elektrický Jeep Avenger. S hrdinským menom by sme čakali brutálny elektromobil s parametrami rovnajúcimi sa HEMI konkurentom. Jeep je na tom však trošku slabšie. Čo v jeho výbave chýba?

Jeep prisľúbil do budúcnosti aj 4×4…

Prečo sa Jeep rozhodol okradnúť svoje prvé čisto elektrické SUV o 4×4? Na túto otázku sme hľadali odpoveď priamo u výrobcu.

Azda najväčším prekvapením nového kompaktného SUV Jeep Avenger je absencia pohonu všetkých štyroch kolies. Prečo sa Jeep rozhodol okradnúť svoje prvé čisto elektrické SUV o 4×4? Na túto otázku sme hľadali odpoveď priamo u výrobcu. Novinka sa predstavila v Paríži vo forme predného náhonu avšak na tlačovej konferencii pri odhalení zaznelo, že časom sa možno dočkáme aj štvorkolky. My si však myslíme, že dvojkolka, ktorá bude lacnejšia v porovnaní s možnou štvorkolkou, má za úlohu nalákať novú klientelu na čisto elektrické SUV Avenger. Predsa len, vyjsť na cesty s novinkou, ktorá bude hneď cenovo nezaujímavá, je modelová samovražda.

Poďme však trošku odbočiť od pohonu a zamerajme sa na dizajn cieľavedomého kompaktného SUV Jeep Avenger. Jeho dizajn je agresívny a odvážny. Aj napriek elektrickému pohonu vidíme na prednej maske ťažné oká. Nechýbajú prídavné svetlomety po vzore off-roadov Jeep či prídavná ochrana s krytovaním. Novinka dostala aj vystúpené blatníky, aby sa pod ne mohli vmestiť prípadne aj terénne pneumatiky. Jeep Avenger poskytne tiež nájazdový uhol 21-stupňov, prejazdový uhol 20-stupňov či odjazdový uhol 34. stupňov. Svetlá výška je pri tom väčšia ako 200 mm.

O pohon elektrického SUV Jeep Avenger s abude starať teda zatiaľ len jeden elektromotor umiestnený pri prednej náprave. Predokolka dostala výkon 115 kW, čo veru veľmi hrdinsky neznie. Krútiaci moment je tiež iba 260 Nm. Štvorkolka by v budúcnosti mohla dostať dvojicu takýchto elektromotorov a spoločný výkon by sa mohol až zdvojnásobiť. Do predokolky bude osadený akumulátor s kapacitou 54 kWh. Dojazd by sa mal pohybovať niekde na hranici 400 km v meste a mimo mesta dokonca vraj 550 km. Aká bude realita, ukážu však prvé testovacie jazdy. Bližšie informácie k svojej novinke americká značka zatiaľ neposkytla.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button