Automobily

Prototyp Renault Twingo je dokonalý retro elektrický návrat ku koreňom

Renault Twingo

Renault v stredu odhalil produkčný prototyp novej generácie hatchbacku s populárnym menom Twingo, ktorý sa začne predávať v roku 2026. Nové Twingo bude plne elektrické a podľa dizajnu tohto prototypu bude mať vzhľad inšpirovaný pôvodným Twingom z 90. rokov, ktoré tento rok oslavuje okrúhle 30. narodeniny. Vzhľad tohto prototypu je veľmi vzdialený od odchádzajúceho modelu, ktorý využíval korporátnu palubnú dosku a jedinečné usporiadanie s motorom vzadu a pohonom zadných kolies. Celkový tvar je rovnaký ako u Twinga prvej generácie, zatiaľ čo prístrojová doska je očarujúcim, moderným vzhľadom priamo nadväzujúca na svojrázny, radostný dizajn svetlometov pôvodného auta. Nový model má dokonca odsadené trojité vetracie otvory na kapote, ktoré sú oveľa výraznejšie a vyčnievajú z karosérie, namiesto toho, aby sedeli v jednej rovine.

Elektrický Renault Twingo pod 20 000 eur…

Je to mimoriadne lákavá vstupná cena vzhľadom na to, že väčšina elektromobilov, ktoré sa dnes predávajú, je pre priemerného kupujúceho príliš drahá.

Renault zatiaľ nezverejnil žiadne špecifikácie nadchádzajúceho Twinga, ale sľubuje neuveriteľné číslo jeho účinnosti – prejde až 10 km za spotrebovanú 1 kWh energie z akumulátora. V určitom kontexte by to z neho urobilo najefektívnejšie elektrické vozidlo, ktoré je aktuálne na predaj v USA, čím by prekonalo aj model Hyundai Ioniq 6 s pohonom zadných kolies, ktorý dokáže dosiahnuť iba takmer 7 km za spotrebovanú 1 kWh. Nové Twingo sa zaradí pod nový elektrický model Renault a kompaktné SUV Renault 4 s použitím rovnakej modulárnej architektúry „AmpR Small“. Za dizajn, konštrukciu a výrobu bude zodpovedať Ampere, malá poddivízia skupiny Renault pre elektromobily.

Renault hovorí, že nové elektrické Twingo bude mať počiatočnú cenu „pod 20 000 EUR“, alebo približne 21 700 USD pri súčasných výmenných kurzoch. Je to mimoriadne lákavá vstupná cena vzhľadom na to, že väčšina elektromobilov, ktoré sa dnes predávajú, je pre priemerného kupujúceho príliš drahá. Vďaka tejto kombinácii atraktívneho dizajnu, pôsobivej účinnosti elektromotora a cenovej dostupnosti je skutočnosť, že nové Twingo bude chcieť zaútočiť na poli lacných elektromobilov o to pozitívnejšia a radostnejšia. Môžeme tiež dúfať, že toto auto inšpiruje výrobcov automobilov aby nie len že brali malé, lacné elektromobily vážnejšie, ale aby ich aj začali vo veľkom vyrábať, aby ich dostupnosť pre masy bola čoraz väčšia pri stále sa zhoršujúcich emisných normách pre spaľovacie motory.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button