Motocykle

Nová Honda ST125 Dax príde na cesty v roku 2024!

Honda ST125 Dax

Rad mini motocyklov značky Honda si získal obľubu medzi mladými aj staršími jazdcami. Prepracovaný model Monkey 125 rozoznieva struny v srdciach tých, ktorí si pamätajú zlaté 70. roky, zároveň však predstavuje moderný, kompaktný a zábavný mestský dopravný prostriedok pre jazdcov každého veku. Model MSX125 Grom ponúka nekonvenčný prispôsobiteľný štýl pre „generáciu Y“, dokáže však poslúžiť aj ako dokonalý dopravný prostriedok do paddocku vo svete automobilových a motocyklových pretekov.

Pre modelový rok 2023 sa táto dvojica rozrastá o nový stroj. ST125 Dax si plne zachováva autentickosť originálu z roku 1969, prináša však výkony pre 21. storočie, a to tak v oblasti podvozka, ako aj v prípade motora či ergonómie. Posledná verzia modelu Dax sa vyrábala v rokoch 1995 až 2003 a bola určená pre japonský trh. Návrat tohto modelu urýchlil aj nedávny úspech jeho súrodencov na európskom trhu a jeho šibalský šarm a jednoduché ovládanie pridali ST125 Dax novú úroveň atraktivity.

Honda panuje v kráľovstve monkey bajkov…

Aj napriek svojim malým rozmerom ponúka Dax dostatok priestoru na komfortnú jazdu dvoch dospelých osôb.

V tom, že Dax osloví jazdcov stredného veku, bude samozrejme hrať úlohu nostalgia. Tí totiž možno Dax v mladosti vlastnili a sú radi, že sa vracia. Retro štýl je však nemenej dôležitý aj pre mladších majiteľov; teda skutočné retro, nie jeho napodobenina. Niektoré stroje sa odlišujú vďaka svojmu špecifickému štýlu, pričom model Dax ho má vďaka svojmu ikonickému rámu v tvare písmena T nadbytok. Odtiaľ tiež pochádza jeho názov: pretiahnuté proporcie stroja spoločne s malými 12“ kolesami pripomínajú vzhľadom všeobecne obľúbeného jazvečíka. Alebo „psa salámovitého“, ako sa niekedy zo žartu označuje…

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Dax je jednoduchý, a tak to má byť. Oceľový rám zaisťuje pevnosť a je v ňom umiestnená palivová nádrž, zatiaľ čo 31 mm inverzná vidlica, dva zadné tlmiče a 12-palcové kolesá s mohutnými pneumatikami zaisťujú ľahké riadenie a dobrý výkon odpruženia. Hydraulické kotúčové brzdy na oboch kolesách sú vybavené systémom ABS. Robustný a úsporný dvojventilový motor SOHC s objemom 124 cm3 sa vyznačuje lineárnym prísunom výkonu a hladkým priebehom krivky krútiaceho momentu. Radenie štyroch rýchlostných stupňov zaisťuje odstredivá spojka, vďaka ktorej stroj nepotrebuje páčku spojky na riadidlách. Vďaka tomu stačí na jednoduché a zábavné ovládanie stroja plynová rukoväť v kombinácii s tradičnou radiacou pákou na ľavej nohe. Všetko osvetlenie tvoria LED diódy a kruhový LCD displej zobrazuje presne to, čo jazdec potrebuje vedieť. Pre spolujazdca je k dispozícii chrómované držadlo.

Aj napriek svojim malým rozmerom ponúka Dax dostatok priestoru na komfortnú jazdu dvoch dospelých osôb. Základom jeho štýlu je rám, ku ktorému je všetko pripevnené alebo v ňom umiestnené, čo modelu Dax dodáva nezameniteľný retro vzhľad. To isté platí aj pre ostatné časti: široké sedlo pre dve osoby (jeho výška je iba 775 mm), chrómované, vysoko posadené riadidlá a výfuk inšpirovaný terénnymi motocyklami zo 70. rokov s vŕtaným, drážkovaným a chrómovaným tepelným štítom. Stredná časť rámu je vybavená čiernym pruhom s nápisom „Dax“ podareným svojráznym písmom, ktorý sa nachádza hneď vedľa klasického loga Honda Wing, ktoré odkazuje na dlhú tradíciu. Unikátnym detailom je kreslený obrázok jazvečíka. Pod sugestívnym kruhovým svetlometom sa nachádza chrómovaný blatník. Pre zvýšenie atraktivity je svetlomet vybavený charakteristickým kruhovým LED prstencom a z priestoru medzi tlmeným a stretávacím svetlom elegantne vystupujú ukazovatele smeru kombinované s pozičnými svetlami. Kompaktný prístrojový panel je okrúhly a je vybavený inverzným LCD displejom, zatiaľ čo zadné svetlo a ukazovatele smeru inšpirované svetlometom takisto tvoria LED diódy.

Spolujazdec má k dispozícii elegantné chrómované držadlo. Hnacia reťaz je pred poveternostnými vplyvmi aj pred voľným oblečením chránená krytom. Ako voliteľné príslušenstvo sú k dispozícii zadný nosič a vyhrievané rukoväti. Ikonický dizajn rámu v tvare písmena T v sebe ukrýva palivovú nádrž, vyznačuje sa autentickosťou vďaka estetickým detailom a je vyrobený z lisovanej ocele s využitím moderného technického know-how. Sklon vidlice a závlek sú 24,9°/84 mm, rázvor kolies je 1 020 mm. Pohotovostná hmotnosť je len 107 kg. 31 mm inverzná vidlica zaisťuje dobrú odozvu odpruženia a v kombinácii so širokými riadidlami prispieva k ľahkému riadeniu. Dva zadné tlmiče sú vyladené s dôrazom na komfort a dobrú ovládateľnosť, a to aj pri jazde so spolujazdcom. Čierne 12-palcové ráfiky (zo super-cool modelu MSX125 Grom) sú obuté do širokých balónových pneumatík so šírkou 120 mm vpredu a 130 mm vzadu. Tie sú zárukou istej ovládateľnosti a šikovnej obratnosti. Brzdná sila je regulovaná jednokanálovým systémom ABS. Hydraulické predné a zadné strmene sa zahryzujú do kotúčov s priemerom 220/190 mm.

Čo je srdcom modelu Dax?

Vzduchom chladený motor s objemom 124 cm3 v modeli Dax pochádza z novej Hondy Super Cub C125. Vyznačuje sa pružnosťou, výkonom a odolnosťou, má dvojventilovú hlavu valca s rozvodom SOHC, relatívne dlhý zdvih a vysokú kompresiou – vŕtanie 50 mm, zdvih 63,1 mm a kompresný pomer 10,0: 1. Maximálny výkon 6,9 kW motor dosahuje pri 7 000 ot./min., pričom najvyššia hodnota krútiaceho momentu je 10,8 Nm pri 5 000 ot./min. Vďaka výkonnému motoru je možné aj vo dvojici dosiahnuť cestovnú rýchlosť 90 km/h a dynamickú akceleráciu z nízkych rýchlostí, čo sú presne tie vlastnosti, ktoré sú pre zábavnú jazdu v meste nevyhnutné. Na ľavej strane motocykla sa nachádza výrazná oválna vzduchová komora, filter a nasávacia trubica, ktoré spoločne zaisťujú hladké a účinné prúdenie vzduchu, čo umožňuje dynamickú odozvu na plyn a dobré jazdné vlastnosti. Vysoko umiestnený tlmič výfuku s tepelným štítom odkazujú na zlatú éru motocyklového športu v 70. rokoch minulého storočia. Na čistenie výfukových plynov stroju postačuje jeden katalyzátor. Vďaka presnému nastaveniu elektronickej riadiacej jednotky (ECU) a nízkej spotrebe paliva motor plní emisnú normu EURO5.

V súlade s pokojným a uvoľneným štýlom jazdy je prevodovka štvorstupňová (s neutrálom dole), ovládaná odstredivou spojkou, bez nutnosti použitia spojkovej páčky. Pred rozjazdom jazdec nožnou páčkou na ľavej strane jednoducho vyberie požadovaný rýchlostný stupeň a po otočení plynom sa spojka aktivuje automaticky. Rovnaký princíp sa uplatňuje aj pri zmenách rýchlostných stupňov hore aj dolu. Rôzne technológie na zníženie trenia, ako sú predsadený valec či valčekové vahadla v hlave, zaisťujú pôsobivú spotrebu paliva 1,6 l/100 km (v režime WMTC). Vďaka tomu má Dax s nádržou s objemom 3,8 litra dojazd približne 240 km.

Korene modelu Dax…

V roku 1967 bol v reakcii na dopyt po „motocykli na voľný čas“ na americkom a európskom trhu predstavený model Monkey Z50M. Aj napriek dobrému prijatiu zo strany dospelých aj detí (obzvlášť v Amerike), predovšetkým vďaka nastaviteľnej výške sedla a sklopným prvkom, ktoré umožňovali naložiť motocykel do osobného auta, americké zastúpenie značky Honda v roku 1969 požiadalo o väčší motocykel pre svojich zákazníkov, ktorý by si však stále zachovával duch modelu Monkey. Po návšteve USA, ktorej cieľom bolo lepšie porozumieť požiadavkám zákazníkov, vyvinuli konštruktéri model Dax s nižšími a dlhšími proporciami (v porovnaní s modelom Monkey), ktoré dospelým umožňovali uvoľnenejšiu jazdnú pozíciu aj jazdu vo dvojici. Ako inšpirácia im poslúžil rám v tvare písmena T modelu CS90, ktorý bol v tom období veľmi obľúbený v Japonsku. Palivová nádrž, elektroinštalácia a ďalšie súčasti boli umiestnené dovnútra rámu v tvare písmena T, čím vznikol jedinečný, ale zároveň jednoduchý – a dnes už ikonický – dizajn.

Zdroj: Tlačová správa Honda Motor Europe

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button