Automobily

Polestar 5 vyzerá nádherne! A pri tom nemá ani zadné okno

Polestar 5

Na úvodnom dni Polestar, ktorý sa konal v Los Angeles, sa po prvýkrát stretli všetky štvorkolesové “modelky” spoločnosti. Účastníci si mohli sadnúť za volant modelu Polestar 2 a tiež si zajazdiť na  prototypoch Polestar 3 a Polestar 4 riadených inžiniermi a odborníkmi spoločnosti. Koncepčný Polestar 6 tu bol predstavený aj ako budúci elektrický roadster. Chceli by sme však upriamiť vašu pozornosť na Polestar 5, pretože bol zobrazený po prvýkrát bez akejkoľvek kamufláže.

Dá sa s istotou povedať, že to bola dlhá doba vzhľadom na koncept Precept, ktorý bol vo februári 2020 predstavený s pripodobnením k jeho rivalovi Porsche Taycan. Za takmer štyri roky, ktoré od odhalenia konceptu uplynuli, odhalila dcérska spoločnosť Volvo mnohé maskované prototypy. Teraz je maska modelu Polestar 5 konečne preč. Auto samotné sa však začne predávať až v roku 2025.

Polestar to s modelovou ofenzívou myslí vážne…

Polsetar 5 sľubuje, že batériu dnabije na dojazd 160 km len za 5 minút bez toho, aby došlo k degradácii batérie.

Päťdverový elektrický liftback, propagovaný ako GT, nebude mať zadné okno, ale to by nemal byť veľký problém vzhľadom na to, aké pokročilé sú v súčasnosti spätné kamery. Napriek tomu by sme však asi rátali s tým, že niektorých ľudí môže odradiť od kúpy tohto modelu práve absencia zadného skla. V porovnaní s Porsche Taycan a jeho sesterským modelom Audi E-Tron mmáPolestar 5 strechu podobnú kupé a praktickejšie dvere batožinového priestoru. V porovnaní s konceptom prišiel o ultratenké bočné kamery a samovražedné dvere, no zároveň získal B-stĺpik ako aj menšie kolesá.

Toto elektrické skoro-Volvo, ktoré sa má vyrábať v Číne, má využívať technológiu „extrémne rýchleho nabíjania“ (XFC) StoreDot. Sľubuje, že batériu dostatočne nabije na dojazd 160 km len za päť minút bez toho, aby došlo k degradácii batérie. Prototypy budú testované s novou technológiou v roku 2024, ale ešte sa uvidí, či bude dostupná pre sériové vozidlá hneď od prvého dňa predaja, alebo sa na ňu bude ešte musieť čakať.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button