AktuálneInfo

Prečo Tesla potrebuje továreň v Mexiku

Tesla postaví na severe krajiny gigatováreň na obsluhu Ameriky a ochranu dodávateľského reťazca.

Výrobca elektrických vozidiel (EV) Tesla postaví nový výrobný závod v severnom Mexiku , čo je ďalší príklad zvrátenia trendu nízkonákladovej offshore výroby medzi mnohými technologickými spoločnosťami.

Spoločnosť so sídlom v Austine v Texase má dva existujúce zámorské závody v Číne a Nemecku, ale po neustálych prerušeniach globálneho dodávateľského reťazca v dôsledku krízy COVID-19 a ruskej invázie na Ukrajinu mnohé spoločnosti prehodnocujú svoje dodávateľské reťazce – vrátane rozširovania. späť na obchodné expanzie v nových zámorských výrobných prevádzkach.

Tesla ilustračná foto

Mexiko však môže byť pre Teslu kompromisom vďaka svojej blízkosti k ústrediu spoločnosti v Austine , pričom je stále nízkonákladovou výrobnou destináciou. Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador údajne potvrdil rozhodnutie Tesly umiestniť nový výrobný závod v severnom meste Monterrey a Tesla tento plán oznámila na investorskom dni spoločnosti 1. marca 2023.

Zatiaľ čo analytici naznačili, že závod by pomohol spoločnosti znížiť závislosť od čínskych operácií, odrážajúc rastúce napätie medzi USA a Čínou, generálny riaditeľ a najväčší akcionár Elon Musk povedal, že Tesla „bude pokračovať v rozširovaní výroby vo všetkých našich existujúcich továrňach. Takže to nie je presun výstupu nikam, odkiaľkoľvek. Toto je doplnková výroba.”

Nový závod pomôže uspokojiť rastúci dopyt po elektrických vozidlách v USA, pretože vozidlá tam vyrobené by mali nárok na daňové úľavy a iné stimuly v hodnote až 7 500 USD na vozidlo podľa amerického zákona o znižovaní inflácie (IRA).

Väčšina automobiliek má závody na montáž vozidiel v Mexiku, čo odráža nižšie náklady na prácu v krajine a prístup na americký trh prostredníctvom dohody o voľnom obchode.

Patria sem Stellantis , Ford, General Motors , Volkswagen Group, Mercedes, BMW, Toyota, Honda, Nissan, Mazda a Kia .

Závod spoločnosti Tesla v Nemecku začal vyrábať v marci 2022. Výber Nemecka bol pre Teslu krokom k umiestneniu výrobného závodu bližšie k európskemu trhu. Zatiaľ čo závod Tesly v Číne bol ovplyvnený pokračujúcim blokovaním priemyslu v dôsledku pandémie, závod bude naďalej slúžiť rastúcemu čínskemu trhu.

Podľa GlobalData Čína v roku 2021 celosvetovo vyrobila 60,5 % všetkých EV. Vedenie krajiny na trhu EV však klesá. V roku 2016 Čína predstavovala 49,7 % celkového objemu EV, čím ďaleko prekonala ďalšie najväčšie výrobné závody, pričom Európa poskytla 19,6 % celkového objemu a Severná Amerika 21,8 %. Podiel Číny potom klesol v období do roku 2020, keď podľa GlobalData predstavoval 46,2 % celkovej produkcie EV v dôsledku rýchleho rastu severoamerickej kapacity, poháňaného najmä Teslou. Zatiaľ čo sa očakáva, že výroba elektromobilov v Číne bude naďalej rásť , náskok krajiny sa bude naďalej zmenšovať, keďže ostatné regióny vytvárajú väčšiu kapacitu, uvádza GlobalData.

Tesla bola podľa GlobalData v roku 2022 najväčším svetovým výrobcom elektromobilov, a to aj napriek tomu, že jej chýbali výrobné kapacity mnohých etablovaných výrobcov automobilov. Hovorí sa, že plánovaná mexická gigafactory bude dvojnásobne väčšia ako existujúca gigafactory spoločnosti v Austine, čo výrazne zvýši výrobnú kapacitu spoločnosti v Amerike.

Produkcia elektromobilov v Severnej Amerike vyvrcholila v roku 2019, keď mala 23,8 % celosvetový podiel na výrobe elektromobilov, ale v roku 2022 klesla na približne 10 %, keďže Čína a Európa zvýšili kapacitu. Avšak, keďže sa očakáva, že Tesla, Ford, GM a Stellantis budú v nadchádzajúcom desaťročí investovať do severoamerickej výrobnej kapacity, GlobalData predpovedá, že regionálny podiel kontinentu na výrobe elektromobilov sa opäť zvýši a do roku 2031 sa ustáli na približne 19 % z celkovej produkcie. v tejto pozícii až do roku 2036.

Okrem toho GlobalData predpovedá, že Tesla si udrží svoju vedúcu úlohu v odvetví EV približne do roku 2025, kedy Volkswagen konečne prekoná svoju produkciu, hoci zostane kľúčovým hráčom počas tohto desaťročia aj po ňom.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button