Automobily

Nový elektrický Hyundai Kona je tu! Jeho dojazd veru stojí za zváženie

Hyundai Kona Electric

Mestský štýlový crossover Hyundai Kona je jedným z ťažiskových modelov značky. Dopyt po tomto automobile je enormný. A keď si predstavíme, koľko možností pohonu a verzií ponúka, dokáže uspokojiť takmer všetkých motoristov. Takmer píšeme naschvál. Dodnes nebola k dispozícii jeho elektrická verzia, ktorá by splnila očakávania milovníkov elektromobility. Okrem elektrického pohonu ponúkne aj kompletnú zbierku asistentov a bezpečnostných systémov, za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani auto z prémiového segmentu. Poďme sa spoločne pozrieť, čo svetu elektrický Hyundai Kona Electric ponúkne.

Hyundai splnil očakávania všetkých skupín motoristov…

Základom bude elektromotor s výkonom 115 kW a s krútiacim momentom 255 Nm.

Hyundai Kona je možné dostať vo verzii s čisto spaľovacím motorom, hybridným pohonom a od dnes aj s elektrickým pohonom. Pre milovníkov športových áut je to aj ostrá Kona N Line. Posledný model Hyundai Kona Electric vďaka svojim oblinám pôsobí väčším dojmom. A veru väčšie proporcie automobilu nie sú len dojmom. Rázvor narástol až o 60 mm na terajších 2660 mm. Hyundai dokonca zmieňuje, že priestor na nohy pasažierov sa zväčšil až o 77 mm. Zvýšený je aj strop a to o 11 mm. Na výšku meria Hyundai Kona Electric 1580 mm, na šírku 1825 mm a na dĺžku 4350 mm. Vďaka oblým a hladkým tvarom dosahuje elektrický  mestský crossover koeficient odporu vzduchu 0,27. Batožinový priestor ponúkne základný objem 466 litrov. Predný úložný priestor pridá ďalších 27 litrov pre drobné náklady.

Opticky sa od spaľovacích verzií Hyundai Kona Electric odlišuje hladkou prednou časťou s vyhrievaným a osvetleným nabíjacím portom. Jeho výplň využíva pixelové akcenty. Pri novom elektrickom crossovere môžeme badať odkazy na taktiež elektrického súrodenca, model IONIQ 5. Paralelou medzi modelmi sú napríklad kolesá či predné a zadné LED svetlomety.

Interiér automobilu je veľmi exkluzívne spracovaný. Hyundai chce nadchnúť motoristov nielen vonkajšími oku lahodiacimi tvarmi, ale aj vybavením vnútra auta. Prístrojovej doske kraľuje dvojica 12,3-palcových displejov združených do jedného celku. Pod volantom sa rozprestiera prehľadná a graficky kvalitne spracovaný digitálny prístrojový štít. O zobrazenie tých najdôležitejších informácií v zornom poli vodiča sa postará head-up displej. Prémiovosť interiéru podčiarkuje prémiový audiosystém Bose s ôsmimi reproduktormi a subwooferom. Cestovanie pasažierom so smartfónmi spríjemní a uľahčí štvorica USB-C konektorov pre nabíjanie. K dispozícii je aj 12V zástrčka.

Vďaka elektrickému pohonnému ústrojenstvu sa otvorili niektoré časti interiéru modelu Hyundai Kona Electric, ako sme si to ukázali aj pri jeho súrodencovi modeli IONIQ 5. Interiér tak pôsobí vzdušne. Stredová konzola je otvorená. Poskytne úložné priestory ako aj držiaky na nápoje. Prevodovka sa presunula pod volant a tiež tak “nezavadzia” v prostriedku auta. Opäť raz vyzdvihujeme zachovanie mechanických prepínačov na ovládanie základného rozhrania infotainmentu a klimatizácie. Za príplatok je možné auto vybaviť relaxačnými sedadlami, ktoré rozdeľujú tlak hmotnosti cestujúceho tak, aby sa v nich sedelo čo najpríjemnejšie a zároveň si je možné v nich počas pauzy aj príjemne odpočinúť.

Zaujímavosťou elektrického crossoveru Hyundai Kona Electric sú aj moderné vychytávky, ktoré jeho majiteľovi uľahčia život. Napríklad digitálny kľúč pre mobilné telefóny či hodinky. Vďaka nemu auto naštartujete napríklad smarthodinkami. Budúcnosť vitaj! Perfektným spoločníkom pri kempovaní či cestovaní do prírody je externé napájanie z adaptéru nabíjacieho portu. Auto nechýba ani 360-stupňový kamerový systém a dokonca parkovanie zvládnete aj pomocou diaľkového ovládania. Balík SmartSense prinesie systém sledovania bdelosti vodiča, monitorovanie mŕtveho uhla, protikolízneho asistenta, podpory vyhýbajúceho manévru pri krízovej situácii. S ním súvisí aj vyspelý systém autonómneho riadenia, ktorý je schopný predbiehať pomalšie vozidlá. Systém rozpoznávania dopravných značiek či adaptívny tempomat spolupracujú s navigáciou a v novom modeli Hyundai Kona Electric sú samozrejmosťou.

A ak by vás zaujímal aj výkon auta, čo je v podstate jeden z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní sa o kúpe tohto modelu, tak nový Hyundai Kona Electric ponúkne na výber dve verzie. Základom bude výkon 115 kW s krútiacim momentom 255 Nm. Elektromotor bude čerpať energiu z akumulátora s kapacitou 48,4 kWh. Výkonnejšia špecifikácia bude zastúpená výkonom 160 kW a s rovnakým krútiacim momentom. Akumulátor výkonnejšej verzie ponúkne kapacitu 65,4 kWh. Na jedno nabitie by tak mal byť elektrický crossover Hyundai Kona Electric prejsť až 490 km. Vďaka rýchonabíjačke sa auto nabije z 10 do 80 percent za 41 minút. Hyundai Kona Electric bude dodávaná len s pohonom predných kolies. Už dnes sa tešíme na prvé testovacie jazdy.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button