InfoTechnika

Požiare elektrických áut nie sú jediné, ktorých sa treba obávať

Požiare lítium-iónových batérií sa zvyšujú, ale určité nariadenia pre e-bicykle a skútre by mohli byť pozitívnym krokom.

  • Požiare spôsobené lítium-iónovými batériami v automobiloch Tesla, e-bicykloch a skútroch naďalej prinášajú národné správy, čo podnecuje spotrebiteľov, aby sa pýtali, či elektrický pohon je bezpečný.
  • Hasiči a regulátori však tvrdia, že tieto požiare sa často vyskytujú v dôsledku falošných batérií a nedbalého správania pri nabíjaní, čo nie je prirodzenou chybou lítium-iónových batérií.
  • Odborníci tvrdia, že dodatočné predpisy a priemyselné normy, ako napríklad UL 2849 pre e-bicykle a e-kolobežky, by zabránili požiarom a obmedzili ich závažnosť.


Lítium-iónové batérie podporujú prestavbu automobilového priemyslu na batériové elektrické vozidlá, ale boli tiež katalyzátorom série požiarov súvisiacich s dopravou, ktoré zastavili výrobu pickupov, vypálili obchod s potravinami v Bronxe a vynútil núdzové pristátie lietadla na komerčnom lietadle.

Požiare údajne založili aj akumulátory elektrických bicyklov. Hasičský zbor v New Yorku tvrdí, že lítium-iónové batérie boli zodpovedné za viac ako 200 požiarov v piatich mestských častiach v roku 2022, čo malo za následok šesť úmrtí a viac ako 150 zranení. To je dvojnásobok počtu požiarov súvisiacich s batériou v porovnaní s rokom 2021.

Násedky požiaru batérie v obchode s e-bicyklami v Južnom Brooklyne len pred dvoma týždňami.

Nie je to problémom len pre mestské, husté mestá. Elektrický autobus Connecticut Transit vzplanul v predmestskom depe agentúry v Hamden minulé leto a hasiči sa rozhodli nechať autobus horieť ako najbezpečnejší spôsob, ako požiar zvládnuť. Elektrické skútre vyvolali požiare a zrovnali domy so zemou na vidieku v Massachusetts a Pensylvánii. Dokonca aj Ford musel dočasne zastaviť výrobu svojho batériového elektrického pickupu F-150 Lightning v Michigane z dôvodu požiaru v predprodukčnej farme. 

Analýza údajov o požiaroch a nehodách od Úradu pre štatistiku dopravy a Národnej rady pre bezpečnosť dopravy ukazuje, že na 100 000 predajov benzínových vozidiel došlo k 1 529,9 požiarom a pri elektrických vozidlách iba 25,1 požiarov na 100 000 predajov. Ale väčším problémom je počet požiarov spojených s plynovo-elektrickými hybridnými vozidlami: 3474,5 požiarov na 100 000 predajov.

Ilustračná snímka Pexels

Analýza miery požiarov elektrických áut nehovorí celý príbeh. Po prvé, požiare lítium-iónových batérií horia iným spôsobom ako tradičný plynový požiar, pričom plameň trvá dlhšie a horí vyššou teplotou ako plynový požiar. Výsledkom je, že hasičské zbory na celom svete začali vzdelávať seba aj verejnosť o tom, ako sa vysporiadať s týmto novým fenoménom požiarov. Napriek tomu väčšinu viny za tieto ničivé požiare nenesú výrobcovia kvalitných batérií.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

V skutočnosti sú necertifikované batérie, ktoré sa nabíjajú bez dozoru alebo nie podľa špecifikácií výrobcu, častou príčinou týchto požiarov. Kvôli vysokým nákladom na legitímne akumulátory a všadeprítomnosti dvojkolesových elektrických vozidiel ako mestského doručovacieho nástroja je mnoho doručovateľov nútených kupovať lacnejšie, neregulované batérie a pokračovať v ich dobíjaní po skončení ich životnosti. Ale, ako povedala viceprezidentka divízie E-Bike spoločnosti Bosch Claudia Wasko, pokus o opravu a dobitie poškodených batériových zdrojov predstavuje obrovské bezpečnostné riziko.

“Existujú rôzne názory a spôsoby, ako potvrdiť, že batéria je veľmi dobre vyladený systém s vysokou zložitosťou a zložky sú za určitých okolností horľavé,” povedala Claudia Wasko . “V rámci systémov UL 2849 certifikujete alebo dávate pozor na zásah elektrickým prúdom a nebezpečné situácie týkajúce sa batérie. Požiadavky na testovanie pokrývajú akúkoľvek kombináciu systému a systém pozostáva z pohonnej jednotky, batérie, displeja a akéhokoľvek prepojenia káble.”

Certifikačný systém UL 2849 je novým bezpečnostným kritériom od americkej komisie pre bezpečnosť spotrebiteľských produktov, ktoré sa vzťahuje na batériové elektrické e-bicykle, e-kolobežky a batérie pre ľahké elektrické vozidlá, a mohlo by byť hlavnou hnacou silou pri bezpečnom zavádzaní technológie elektrickej mobility. Norma klasifikuje elektrobicykle podľa charakteristík batérie a hnacieho motora, ako aj stanovuje skúšobný štandard, ktorý vyžaduje certifikáciu požiarnej bezpečnosti samotnej batérie a vo vzťahu k ostatným materiálom a komponentom vozidla. Norma UL 2849 zostáva v súčasnosti dobrovoľná, ale jej cieľom je minimalizovať prepuknutie a závažnosť požiarov lítium-iónových batérií.

Miesta ako New York, ktoré boli týmito požiarmi najviac zasiahnuté, nie sú s týmto dobrovoľným prístupom spokojné. V dôsledku toho Rada mesta New York práve schválila zákon, ktorý do augusta 2023 nariaďuje množstvo noriem USCPSC , vrátane normy UL 2849 pre elektrické systémy pre elektrické bicykle. Táto legislatíva by mohla viesť k zvýšenej policajnej kontrole už tak zraniteľných doručovateľov a zároveň minimalizovať počet nízkokvalitných batérií, ktoré v minulosti spôsobili požiare.

Keďže politici sa ponáhľajú s návrhmi zákazov e-bicyklov a preverujú bezpečnostné normy, zváženie obrovského regulačného aparátu, ktorý pokrýva automobilový priemysel, stojí za to. Autá, a dokonca aj motocykle, existujú dosť dlho na to, aby sa takmer každý národ rozhodol pre komplexný a dôkladný súbor predpisov, aby boli spotrebitelia a cesty v bezpečí. A hoci e-bicykle nie sú úplne nové, rýchlosť, akou sa e-bicykle vyvíjajú a rozširujú, znamená, že vytváranie predpisov je plynulá úloha.

Príliš veľa regulácie predstavuje riziko, že bude brániť prijatiu takýchto všestranných vozidiel, zatiaľ čo príliš málo môže viesť ku kultúre nebezpečných výrobkov a ohrozenie ľudí. Rovnako ako pri zavádzaní elektromobilov na batérie a sprievodnej infraštruktúry sa zdá, že regulačné orgány a zákonodarcovia budú musieť spolupracovať s výrobcami, aby vytvorili vhodné bezpečnostné normy okrem prieskumu spotrebiteľov, aby sa zabezpečilo, že sa bude pamätať na použiteľnosť a cenovú dostupnosť. A skôr, než prestanete spať pri pomyslení na požiar elektrického vozidla, nezabudnite, že tieto požiare sú stále extrémne zriedkavé, či už jazdíte na e-biku alebo riadite Nissanon Leaf.

Michaela Kovačicová

Keby som tak mohla, mala by som stále zbalený kufor a cestovala krížom krážom, letom svetom. Cestovanie je moje hobby a každú voľnú chvíľu sa vyberiem objavovať nové známe aj neznáme kúty sveta.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button