Automobily

Potreboval vlastnú kategóriu, lebo tá stará bola nízka! Aston Martin DB12 je tu + VEĽKÁ GALÉRIA

Aston Martin DB12 Super Tourer

Hoci sa spod kapoty vytratil brutálny urevaný supervýkonný a extrasilný dvanásťvalec, ktorý nahradil oveľa menší, no stále veľmi výkonný a agilný osemvalec, Aston Martin DB12 založil vlastnú kategóriu športových automobilov. Osemvalcový motor z Mercedesu dodáva novinke poriadny výkon a označenie Grand pre model DB12 už jednoducho nestačilo. Preto britská značka uvádza v rok svojich 110. narodenín a v rok 75. narodenín modelu DB na trh svoj prvý luxusný Super Tourer, nový model Aston Martin DB12. Novinka dizajnovo nadväzuje na svojho predchodcu DB11, avšak prináša aj mnohé radikálne zmeny.

Lepší darček Aston Martin priniesť nemohol…

Automobil dostal 21-palcové disky, spod ktorých je vidieť obrovské brzdové kotúče s priemerom 400 mm vpredu a 360 mm vzadu.

Azda tie najvýraznejšie a na prvý pohľad badateľné zmeny ponúkne model Aston Martin DB12 v oblasti prednej masky, ktorá je oproti predchodcovi agresívnejšia. Je obria, no zároveň ponúkne tradičné tvary a línie, na ktorých si Aston Martin posledné roky dosť zakladá. Ozdobou masky sú aj potiahnuté LED-svetlomety. Kapota dostala moderný znak Aston Martin. Pod predný nárazník sa umiestnil nový splitter. Automobil dostal aj 21-palcové disky kolies, spod ktorých je vidieť obrovské brzdové kotúče s priemerom 400 mm vpredu a 360 mm vzadu. Aj napriek väčšiemu rozmeru diskov sú kolesá až o 8 kg ľahšie ako pri predchodcovi DB11, ktorý dostal len 20-palcové disky. Nové disky sú obuté v pneumatikách Michelin Pilot 5s, ktoré sľubujú menej hluku preneseného do kabíny. Krásnym dizajnovým prvkom sú aj zapustené kľučky dverí či bezrámčekové späťáky.

Väčšie zmeny sa odohrali v interiéri. Ako sama automobilka potvrdila, inovované vnútro auta posúva tento model viac do 21. storočia. Pred šoférom sa objavil novo navrhnutý volant, za ktorým sa rozprestiera digitálny prístrojový štít. Multimediálny systém dostal obrazovku s uhlopriečkou 10,25-palca. Je umiestnená v strede prístrojovej dosky a ponúkne konektivitu s Apple CarPlay a Android Auto či 4G konektivitu. Hlasové ovládanie a bezdrôtové aktualizácie sú tu samozrejmosťou. Vývoj je údajne priamo spod taktovky značky Aston Martin. V minulosti infotainment dodávala nemecká hviezda. Okrem nových technológií interiér dostal aj nové tenšie výdychy ventilácie, nový volič prevodovky, prémiové materiály či elegantné čalúnenie. Veľkým plusom je ponechanie mechanických tlačidiel na ovládanie tradičných funkcií.

Pod kapotou modelu Aston Martin DB12 kategórie Super Tourer pracuje štvorlitrový, dvakrát prepĺňaný osemvalcový motor, ktorý dodala nemecká značka Mercedes. Motor je naladený na výkon 500 kW s krútiacim momentom 800 Nm. Čo to v praxi znamená? Že svojim výkonom prekonáva predchádzajúcu 5,2 litrovú V12-stku, ktorá ponúkala výkon 470 kW s krútiacim momentom 700 Nm. A tiež to znamená, ako neefektívne bola predchádzajúca V12-stka naladená, keď ju dokázala v parametroch prekonať nová V8-ička. Keď sa nad tým zamyslíme v širších spojitostiach, tak ak dokáže Mercedes zefektívniť V8 motor tak, že prekoná parametrami väčší, objemnejší motor V12, čo by dokázali spraviť s aktuálnymi a budúcimi naftovými motormi, ak by elektroloby nebola tak silná… Ale to len tak na okraj.

Automobil Aston Martin DB12 z nuly na stovku vystrelí za 3,6 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť je 325 km/h. Pri tejto rýchlosti však o niečo málo zaostáva za svojim predchodcom DB11, ktorého maximálka bola až 334 km/h. Automobil dostal tiež upravené šasy, ktoré je o 7 percent tuhšia, prepracovaný podvozok, tiež elektronicky riadený samosvorný diferenciál, tuhšie stabilizátory či nové adaptívne tlmiče. Evolúciou prešiel aj systém elektronickej stabilizácie či kompletný brzdový systém. K dispozícii budú za príplatok aj karbónové brzdy, ktoré dokážu ušetriť na hmotnosti až 27 kg. Okrem toho ponúkajú aj dlhšiu výdrž pri vyššom zaťažení. Aston Martin DB12 sa na trh dostane koncom tohto roka. Onedlho sa dočkáme aj premiéry jeho otvorenej verzie Volante.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button