Automobily

Opancierované a nepriestrelné luxusné SUV zo Slovenska! Poznáte tento nitriansky špeciál?

Inkas Land Rover Defender L663

Pancierové vozidlá u nás vo veľkej miere veru využívané nie sú. Nemáme to vojny, ropných magnátov, nepohodlné osoby (aspoň nie svetového významu) a tiež to v našich končinách ani nie je zvykom. O to viac nás zaujala informácia o slovenskom, konkrétne nitrianskom opancierovanom luxusnom špeciále, ktorým sa Slovensko môže pochváliť. Asi už tušíte, že to bude niektorý z rodiny modelov Land Rover. A veru je to tak. Land Rover Defender L663 si môžu bohatí a tiež ustráchaní záujemci kúpiť v opancierovanej nepriestrelnej verzii. Z nitrianskych výrobných liniek však v opanciérovanej verzii neschádza…

Inkas + Land Rover = nepriestrelá spolupráca…

Napriek obrovskej odolnosti navonok vyzerá model Inkas Land Rover Defender L663 veľmi triezvo, nenápadne až úplne tuctovo.

Kanadská spoločnosť Inkas Armored, ktorá sa venuje úprave automobilov a výrobe pancierových automobilových dielov, si na paškál zobrala práve nitriansky Land Rover Defender L663. Automobil, ktorý prešiel rukami odborníkov z Inkasu, dostal 360-stupňovú ochranu proti širokému spektru zbraní a projektilov, ktorým dokáže odolať aj v tých najťažších podmienkach. Automobil, ktorý po Bratislave či po Nitre vozia do veľkej miery maminy s deťmi, sa tak stáva takmer armádnym špeciálom, ktorý toho znesie naozaj veľa. Napriek obrovskej odolnosti navonok vyzerá model Inkas Land Rover Defender L663 veľmi triezvo, nenápadne až úplne tuctovo. Avšak tí ktorí vedia, čo vo svojom Defendere majú, sa vozia v nedobytnej pevnosti.

Odborníci z firmy Inkas Armored sa zámerne snažili o to, aby automobil, aj po všetkých jeho úpravách, vyzeral čo najviac nenápadne a sériovo. Vozidlo je pri tom vybavené ochranou podľa certifikácie CEN 1063 BR6, vďaka ktorej posádku auto ochráni pred strelami ráže 7,62. Dokonca by mal vydržať explóziu dvojice ručných granátov DM51. Pancier sa nachádza v podlahe auta, na streche, bokoch aj okolo palivovej nádrže. Nechýbajú nepriestrelné sklá a za zadnými sedadlami sa nachádza špeciálna bezpečnostná prepážka, ktorá oddeľuje kabínu a batožinový priestor. Kanadskí úpravcovia zosilnili aj kľúčové komponenty potrebné pre chod auta. Inkas Land Rover Defender L663 stojí na zosilnených run-flatových pneumatikách.

Tak ako je to asi každému jasné, opancierovanie auta zvýšilo aj jeho hmotnosť. A to dosť podstatne. Preto sa jednak s týmto autom musíte pohybovať buď mimo diaľnic, alebo si zaplatíte za mýto ako kamióny, ale čo je podstatnejšie, automobil musel prejsť aj zosilňovacou kúrou pre komponenty karosérie, ktoré musia jeho veľkú váhu nosiť. Prepracovaný tak bol podvozok, zosilnené boli brzdy a úpravami prešiel aj pohon všetkých štyroch kolies. Motor opancierovaného modelu Inkas Land Rover Defender L663 je päťlitrový osemvalec s výkonom 525 koní.

K povedzme základným úpravám Inkas Armored ponúka aj širokú paletu príplatkovej výbavy. Za zmienku stoja napríklad výstražné svetlá, siréna, hasiaci systém či systém filtrácie vzduchu v kabíne pre prípad chemického útoku. Cenovka oficiálne oznámená nebola. Avšak, kto takéto auto potrebuje, na cenu sa asi nepýta. Inkas Armored zabezpečí po dohode doručenie do akéhokoľvek prístavu na svete, alebo dokáže automobil poslať aj letecky na dohodnuté miesto určenia.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button