Automobily

Poriadna zábava môže začať! Prichádza Golf R s výkonom 320 koní!

Volkswagen Golf R

Najnovšia generácia ikonického modelu Volkswagen Golf, konkrétne ôsma, postupne odhaľuje ďalšie a ďalšie verzia, ktoré fanúšikom začínali pomaly chýbať. Posledným z rodiny “Golfovcov” je najostrejší model R s výkonom až 320 konských síl a prepracovanejším pohonom všetkých štyroch kolies.

Toto je najostrejšie R-ko v histórii značky…

Z nuly na stovku za 4,7 sekundy a maximálka? 250 km/h. To už stojí za hriech.

S predstavovaním najostrejšieho R-ka začneme hneď zhurta. Pod kapotou sa nachádza časom overený benzínový štvorvalec s objemom 1984 cm3 s označením EA888 evo4. Je naladený na výkon 320 koní s krútiacim momentom 420 Nm. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je o takmer 20 koní silnejší a krútiaci moment tiež podrástol o 20 Nm. Aj vďaka tomu z nuly na stovku vyštartuje za 4,7 sekundy a jeho maximálka je 250 km/h. Komu by to nestačilo môže si priobjednať balík R-Performance a spolu s ním aj maximálnu rýchlosť až 270 km/h. Pre milovníkov manuáneho radenia tu máme smutnú správu. Najnovší Golf R bude dostupný len so sedemstupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou DQ381. Ak by však veľmi vyplakávali za manuálom, môžu si Golf R nechať doviezť z USA, kde sa s manuálnou prevodovkou paradoxne predávať bude. Náhon na všetky štyri kolesá bude samozrejme štandardnou výbavou.

Novinkou posledného R-ka bude novovytvorené vektorovanie krútiaceho momentu R-Performance. Týmto vylepšením konštruktéri eliminovali nedotáčavosť Golfa R a zvýšili jeho agilitu pri prejazde zákrutami. Ako to funguje? Vedľa tradičného diferenciálu je zadná náprava vybavená dvomi samostatnými viackotúčovými spojkami pre pripojenie zadných kolies, ktoré silu z motora posielajú na jednotlivé kolesá podľa potreby a podľa povahy jazdy. Jedná sa údajne o tú najlepšie “fičurku” pre dosiahnutie čo najzábavnejšej jazdy.

Náhon na všetky štyri kolesá je pri tom možné upravovať podľa požiadaviek jazdca hneď v niekoľkých módoch. Za príplatok budú k dispozícii aj režimy Drift či Special, ktoré môže šofér využívať tak pri draní pneumatík pri jazde bokom ako aj pri jazde na Nordschleife na Nürburgringu. Alchýmia režimu Special spočíva v tom, že kým automat podraďuje na nižší stupeň, drží čo najvyššie otáčky. Nechýba ani špeciálne nastavenie podvozku, ktorý je mimochodom o 20 mm nižší, vrátane adaptívnych tlmičov. Tlmiče ovláda systém Vehicle Dynamics Manager. Vylepšením prešli brzdový systém aj predná náprava, ktorá schudla o 3 kilá vďaka hliníkovému pomocnému rámu a dokonca dostala nový odklon.

Nový Volkswagen Golf R by sa mal do predaja dostať už koncom novembra. Zatiaľ je k dispozícii hatchback no úspešné kombi na seba nenechá dlho čakať a pridá sa tiež do ponuky. Však kto by nechcel rodinné autíčko so záprahom 320-tich koní pod kapotou?

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button