AutomobilyTechnika

Jazda na vodu až do 850 kilometrov

Toyota Mirai

Vodíkový model japonského giganta Toyota sa dočkal svojej druhej generácie. Nový Mirai prekvapuje svojim dojazdom na vodík – neuveriteľných 850 kilometrov. Na trhu ešte nie je no testovačka sa dostala do rúk japonských novinárov, ktorí z nej boli naozaj unesení.

Toyota je jednou z mála automobiliek, ktoré sa zaujímajú o vývoj vodíkových automobilov. Japonci sa netaja tým, že do ich vývoju lejú obrovské množstvo peňazí. To však prináša svoje ovocie a aj napriek neutíchajúcej elektrolobby Toyota predstavuje druhú generáciu vodíkového modelu Mirai. Jazda na vodík je najčistejšia a najekologickejšia čo sa týka emisií či výroby energie.

Jazda na vodík je oveľa čistejšia ako jazda na elektrinu…

Dojazd modelu Toyota Mirai na vodík je až 850 kilometrov čo je porovnateľné s modelmi so spaľovacími motormi.

Druhá generácia modelu Mirai sa má začať predávať na japonskom trhu začiatkom roka 2021. Jeho oficiálne predstavenie však prebehne v decembri 2020. Dovtedy sa na ňom mali možnosť previezť len vyvolení japonskí novinári. Z ich skúseností čerpáme aj my. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou predstavenou v roku 2014 sa model veľmi nezmenil. Na čom však konštruktéri poriadne zapracovali je jeho dojazd. Ten poskytuje až 850 kilometrov. Je to porovnateľný dojazd ako pri automobiloch so spaľovacími motormi. Táto hodnota je dôležitým faktorom hlavne v tejto dobe, kedy sieť vodíkových staníc nie je ešte poriadne dobudovaná a ľahko by sa mohlo stať, že so svojim automobilom ostanete trčať niekde uprostred ničoho.

Pritom výkon automobilu je “len” 134 kW s krútiacim momentom 300 Nm. Výkon je o 20 kW vyšší ako pri predchádzajúcej generácii. Krútiaci moment naopak o 35 Nm poklesol. Maximálna rýchlosť vodíkového modelu je 175 km/h. Dojazd sa zvýšil oproti predchádzajúcej generácii o 350 km aj vďaka trojici zväčšených nádrží na vodík ako aj vylepšeným systémom palivových článkov. “Tankovanie” vodíku by pritom doplna nemalo trvať viac ako 5 minút. Neporovnateľné s dobíjaním elektromobilov! Rozloženie hmotnosti modelu je 50:50 čo zabezpečí čo najlepšie ovládanie vozidla. Základom modelu Mirai je platforma TNGA, ktorú poznáme z konvenčných modelov. Jej konkrétnu verziu GA-L zdieľa napríklad s modelom Lexus LS.

Interiér automobilu je podobne ako aj exteriér prebraný z predchádzajúcej generácie. Prístrojový štít je tak stredobodom prednej časti interiéru. Nechýba ani 12,3 palcová obrazovka infotainmentu uprostred. Plusom je aj digitálne spätné zrkadlo, ktoré dnes už poznáme osobne aj my z modelu RAV4.

Z dizajnového hľadiska Toyota veľa zmien nespravila. Je to aj z toho dôvodu, že práve prvá generácia bola dostatočne futuristická. Z druhej generácie sa teda vykľulo pôvabné, dizajnovo dokonalé a zároveň elegantné vozidlo. Maska modelu Mirai pripomína vozidlá Lexus a aj vďaka tomu smeruje do vyššej spoločnosti. Podľa posledných informácií sa po oficiálnom spustení predaja v Japonsku postupne dostane aj ku nám do Európy. Či si ho “osedláme” aj na Slovensku, to zatiaľ známe nie je.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button