Automobily

Nový Mini Countryman John Cooper Works má viac výkonu a režim motokár

Mini Countryman John Cooper Works

Mini predstavilo nový John Cooper Works Countryman. Hoci automobilka odhalila batériovú, čiže elektrickú verziu začiatkom tohto roka, variant JCW našťastie stále poháňa spaľovací motor. Model tretej generácie má viac konských síl ako odchádzajúci hatchback a k tomu aj úplne nový dizajn, ktorý zdôrazňuje jeho väčšie rozmery.

Pod kapotou pracuje preplňovaný 2,0-litrový štvorvalcový motor a značkový systém pohonu všetkých kolies ALL4. V USA má výkon 312 koní a krútiaci moment 400 Nm. Variant predchádzajúcej generácie mal výkon 301 koní a krútiaci moment 450 Nm.

Nové Mini ešte výkonnejšie…

Nové sú aj režimy Mini Experience, ktoré si vodiči môžu zvoliť na obrazovke infotainmentu.

Nový Countryman dokáže dosiahnuť rýchlosť 100 km/h za 5,4 sekundy, pričom jeho maximálna rýchlosť je 250 km/h. Vysokovýkonné brzdy vo farbe Chili Red však udržia všetko pod kontrolou. Pneumatiky auta sú širšie, merajú 245 mm a pasujú na exkluzívne 19- a 20-palcové disky.

Nový dizajn Mini má osemhrannú mriežku chladiča vo vysokolesklej čiernej lemovanú elegantnými LED svetlometmi. Je vybavený prepracovaným odznakom John Cooper Works, ktorý automobilka dokončila v čiernej, červenej a bielej farbe. Nápadný C-stĺpik, na tomto modeli vo farbe Chili Red, je len ťažko prehliadnuteľný, zatiaľ čo nové vertikálne zadné svetlá zvýrazňujú zadnú časť.

Stredu palubnej dosky dominuje okrúhly OLED displej, pod ktorým je rad prepínačov na ovládanie základných funkcií vozidla. Červeno-čierna farebná schéma zdobí prístrojovú dosku, výplne dverí a športové sedadlá.

Nový Countryman bude podporovať autonómnu jazdu úrovne 2 prostredníctvom voliteľného balíka Driving Assistant Professional Package. Vozidlo má 12 ultrazvukových senzorov a štyri priestorové kamery, pričom systém umožňuje vodičom zložiť ruky z volantu na určitých trasách pri rýchlostiach až do 60 km/h. Systém však vyžaduje, aby vodič venoval pozornosť premávke a bol pripravený opäť prevziať kontrolu.

Nové sú aj režimy Mini Experience, ktoré si vodiči môžu zvoliť na obrazovke infotainmentu. Umožňujú vodičom vybrať si špecifické pozadie a zvuky, aby vytvorili jedinečnú atmosféru jazdy. Automobil dostal aj zábavný režim Go-Kart, ktorý zintenzívňuje zvuk motora v kabíne, zatiaľ čo mini projektor na zadnej strane obrazovky OLED dokáže vymaľovať palubnú dosku v jedinečných farbách a vzoroch.

Mini John Cooper Works Countryman pre modelový rok 2025 je väčší ako model, ktorý aktuálne nahrádza. Doklnca v USA ho teraz klasifikujú ako SUV, hoci na európske pomery je to stále crossover. Jeho počiatočná cena bude za oceánom 47 895 USD, čo je v prepočte zhruba 44 136 eur. Prvé exempláre sa dostanú k predajcom začiatkom mája budúceho roka, pričom výroba pre americký trh sa spustí v marci budúceho roka.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button