AutomobilyTechnika

Po zemi už legálne. Vo vzduchu od budúceho roka!

PAL-V

Zasa tie zápchy. Keby sa tak dalo ponad ne preletieť… Veruže sa už pomaly aj bude dať! PAL-V, holandský lietajúci automobil, dostal potrebné certifikácie, aby mohol legálne jazdiť, zatiaľ ako automobil, na európskych cestách. Ešte dotiahnuť vzdušné certifikáty a prvý lietajúci automobil bude môcť hrdo vyraziť na cesty. Snáď sa podobným smerom čo najskôr uberie aj náš slovenský Aeromobil.

Projekt PAL-V je na svete už viac ako šesť rokov a za ten čas sa naozaj posunul z vizualizácii pomaly do bežnej premávky. A to je naozaj obrovský skok. Holandská spoločnosť investovala milióny do vývoja tohto stroja a pomaly jej to začína prinášať ovocie v podobe získaných certifikácií, ktoré ho približujú míľovými krokmi k vypusteniu do premávky.

Zbohom zápcham! Jednoducho ich preletíte…

Certifikát pre vzdušnú prevádzku by mohol byť vydaný Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva už budúci rok. Bude platný pre USA a Čínu.

O poslednom koncepte, ktorý holandská firma vypustila pod názvom PAL-V Liberty, dokonca začali uvažovať kuvajtské aerolínie, ktoré ho chceli zaradiť do svojej flotily a využívať na komerčné účely. PAL-V úspešne získal ešte minulý rok európsku cestnú certifikáciu, ktorá  mu umožňuje legálne jazdiť po európskych cestách s osadenými ŠPZ-kami. Jeho letecké schopnosti zatiaľ však legálne využívať nemôže.

Avšak, na webe holandskej spoločnosti sme našli informácie, ktoré potešia všetkých nadšencov “automobilového lietania”. PAL-V je už totižto veľmi blízko k získaniu kompletnej certifikácie pre vzdušnú prevádzku od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva EASA. Je to prevratná informácia. Lietanie s automobilom zatiaľ nebolo nikdy tak blízko realite ako teraz. Certifikát by mohol byť pri tom vydaný už budúci rok a bude platný pre USA a Čínu. Na týchto obrovských trhoch môže odštartovať nevídaný úspech lietajúceho automobilu PAL-V.

Ako však takýto stroj funguje? PAL-V je vírnik. Čo to však v praxi znamená? Vírnik svojim vzhľadom pripomína helikoptéru, no nefunguje rovnakým spôsobom. Vírnik nedokáže visieť vo vzduchu a teda funguje skôr ako lietadlo. Jeho rotujúce nosné plochy nie sú roztáčané motorom ale len účinkom prúdu vzduchu za letu (aerodynamickými silami). PAL-V je vybavený dvojicou motorov, vďaka ktorým dokáže po zemi jazdiť rýchlosťou až 160 km/h a vo vzduchu až 140 km/h. Holandská spoločnosť pripravila pre budúci predaj hneď niekoľko verzií. “Základný” model bude štartovať s cenovkou 499 000 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button