Automobily

Ďalší Japonec bez nafty… Nahradí ju hybrid e-Power!

Nissan Qashqai

Nová generácia jedného z najobľúbenejších modelov značky Nissan sa predstaví svetu len v elektrifikovaných formách. Naftové motory, aj napriek tomu, že tvorili dôležitý podiel na tržbách japonskej značky, končia! Nahradiť ich má dokonalý a mega-úsporný hybrid e-Power. Privítajme novú generáciu rodinného kompaktného crossoveru Qashqai.

Sympatický crossover Nissan Qashqai sa po prvýkrát na cestách objavil v roku 2007. Odvtedy sa ho predalo viac ako päť miliónov kusov a z toho tri milióny v Európe. Je jedným z najobľúbenejších modelov japonskej značky. Zaujať má inovatívnymi technológiami ako aj novým pohonným ústrojenstvom. Naftu však v ponuke budete hľadať márne.

Mildhybridné ústrojenstvo je už na japonskom trhu rokmi overené…

Nová generácia Nissanu Qashqai dostala len elektrifikované motory. Hybridné ústrojenstvo e-Power má mať prednosti naftového motora.

Pod kapotou poslednej generácie nového Nissanu Qashqai nájdeme v štandardnej ponuke 1,3 litrový DIG-T mildhybridný motor vo dvoch výkonnostných prevedeniach – 103 a 116 kW. Vrcholom ponuky je sériový hybrid e-Power, v ktorom spaľovací motor plní funkciu generátora energie. Podľa Marca Fioravantiho, viceprezidenta produktového plánovania európskej divízie Nissan, by toto hybridné ústrojenstvo malo dosahovať ešte ekonomickejšie hodnoty, ako naftové motory. Dokonca sila hybridného ústrojenstva má byť porovnateľná práve s niekdajšími naftovými agregátmi. Elektromotor bude roztáčať kolesá a spaľovací motor bude generovať elektrinu pre dobíjanie akumulátora. Dynamika pohonného ústrojenstva by sa mala rovnať elektromobilu a motor-generátor zaistí oveľa vyšší dojazd automobilu ako pri jazde len na elektrický pohon.

Akumulátor je v prípade mildhybridného ústrojenstva naozaj maličký. Qashqai s ním dokáže na čisto elektrický pohon prejsť len dva kilometre. Je však permanentne dobíjaný spaľovacím motorom, ktorý pracuje v optimálnych otáčkach, vďaka čomu sa znižuje jeho spotreba. Prevodovka v tomto pohonnom ústrojenstve nefiguruje. O akceleráciu sa stará elektromotor.

Mildhybridné ústrojenstvo nie je v ponuke Nissanu už celkom novinkou. Po prvýkrát sa predstavilo už pred piatimi rokmi, kedy poháňalo mestský model Note. Aj vďaka tomuto pohonu sa Note stal najpredávanejším automobilom v Japonsku a to hneď niekoľko rokov po sebe. Z neho putovalo ústrojenstvo do väčšieho MPV Serena a neskôr aj do SUV-čka Kicks. V praxi to znamená, že mildhybridné ústrojenstvo je dostatočne odskúšané na to, aby si získalo srdcia nových prívržencov japonskej značky a tiež aby poskytlo bezproblémový a bezporuchový chod.

Vrcholom ponuky novej generácie Nissanu Qashqai bude hybridný systém e-Power. Generátorom bude v tomto prípade 1,5 litrový štvorvalec, odvodený z dvojlitra použitom v modeloch Infiniti s variabilnou kompresiou. Jeho výkon bude 115 kW. Výkon celého hybridného ústrojenstva udáva Nissan na 140 kW. V Európe sa bude dodávať s CVT prevodovkou, ktorá bola kompletne prepracovaná, aby zaručila čo najnižšiu hlučnosť pri vytočení motora. Konštrukcia automobilu vo veľkej miere využíva hliník vďaka čomu je automobil ľahší a zároveň tuhší. Štruktúra karosérie zas využíva ultra vysokopevnostnú oceľ. Nová platforma CMF-C, na ktorej nová generácia Nissanu Qashqai stojí, zvýšila objem batožinového priestoru ako aj zníženie podlahy o 20 mm.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button