Automobily

Po vzore starších súrodencov, prichádza aj ostrejší elektromobil

Volkswagen ID.4 GTX

Elektrický crossover je už samé o sebe označenie, ktoré evokuje silu elektrickej energie pod obalom kompaktného mestského SUV. Avšak ak sa k tomu pridá športové označenie GTX, je nám jasné, že aj elektromobil môže očariť svojou dravejšou výkonnejšou verziou. Presne tak to spravila aj nemecká značka Volkswagen, ktorá svoj elektrický crossover posunula výkonnostne ešte o triedu vyššie a po vzore svojich starších či historických športovejších modelov s označeniami GTI, GTD či GTE, predstavuje elektrický crossover Volkswagen ID.4 GTX.

Športová verzia s veľkými obmedzeniami…

Maximálna rýchlosť je žiaľ obmedzená elektronicky len na 180 km/h.

Športový charakter dodáva elektrickému crossoveru Volkswagen ID.4 GTX dvojica elektromotorov, ktorých kombinovaný výkon ktorý takmer dosiahol hranicu 300 koní. Jeden koník však na dosiahnutie tejto hranice chýba. Na zadnej náprave sa nachádza synchrónny elektromotor s výkonom 150 kW. Vpredu je zas umiestnený asynchrónny elektromotor.

Z nuly na stovku dokáže elektrický crossover Volkswagen ID.4 GTX vyštartovať za 6,2 sekundy. Maximálna rýchlosť je však obmedzená elektronicky na 180 km/h. To je veru škoda. Elektromobil sa chce tváriť ako športový no jeho maximálka nepresiahne ani hranicu 200 km/h. Maximálny výkon elektromotorov je pri tom obmedzený na 30 sekúnd čo v praxi znamená, že maximim z auta vytlačíte len v tejto krátkej dobe a aj to za predpokladu, že batéria je dobitá nie menej ako na 88% a jej teplota je v rozmedzí 23 až 50 stupňov. O čo najefektívnejšom využívaní krútiaceho momentu rozhoduje elektronika rovnako ako aj o zapájaní či už zadného alebo predného alebo oboch elektromotorov naraz.

Vďaka akumulátoru s kapacitou 77 kWh by mal elektrický crossover Volkswagen ID.4 GTX dosiahnuť dojazd na jedno nabitie zhruba 480 kilometrov. Nemecká automobilka garantuje, že za dobu 8 rokov, alebo 160 000 kilometrov, kapacita akumulátora neklesne pod 70%. Batéria má hmotnosť 486 kilogramov a je uložená v hliníkovom puzdre kde sa o jej ochladzovanie stará systém vodného chladenia. Pri nabíjaní akumulátora jednosmerným prúdom pomocou rýchlonabíjačky je ho možné za 30  minút dobiť na prejdenie až 300 kilometrovej vzdialenosti. Vďaka umiestneniu akumulátora medzi nápravami dosahuje Volkswagen ID.4 GTX nízke ťažisko, vďaka ktorému ponúkne dokonalé jazdné vlastnosti aj napriek svojej svetlej výške 170 mm. Voliteľný Sport paket umožní aj zníženie podvozku o 15 mm.

Podvozok môže byť v pakete Sport aj adaptívny DCC a je vďaka systému Vehicle Dynamics Manager schopný komunikovať so systémom elektronickej uzávierky predného diferenciálu XDS. Tiež elektronicky komunikuje aj s pohonom všetkých kolies či s brzdami a zaisťuje tak stabilitu automobilu za každých podmienok. Elektronické nastavenie elektromotorov vie ovplyvniť aj jazdný režim, ktorý si môže šofér vybrať spomedzi piatich možností: Eco, Comfort, Sport, Individual a Traction. Elektrický crossover stojí v štandarde na 20-palcových kolesách, za príplatok sú k dispozícii aj 21-palcové.

Označenie GTX pri modeli Volkswagen ID.4 neznamená len vyšší výkon automobilu. Toto športové označenie prinieslo aj jemné zmeny v dizajne automobilu. Najvýraznejšou novinkou je trojica LED-diód v rohových otvoroch pre prívod vzduchu. Zadné 3D LED-ky dostali deväť optických vlákien a tvoria veľmi pekný svetelný sýtočervený podpis. Čierny plast, ktorý chránil spodnú stranu dverí, je pri športovejšej verzii Volkswagen ID.4 GTX nalakovaný farbou karosérie. Rám strechy je naopak lakovaný lesklou antracitovou farbou. Čiernu farbu dostal aj C-čkový stĺpik a strešný spojler. Elektrický crossover zdobia aj početné plakety s označením GTX.

Interiér je luxusný a samozrejme, ako aj zovňajšok, dostal niekoľko detailov, ktoré budú príznačné pre elektromobil s označením Volkswagen ID.4 GTX. V štandarde ponúkne model vyhrievaný volant či ambientné osvetlenie s 30-timi farbami. Za príplatok budú k dispozícii prémiové sedadlá s integrovanými hlavovými opierkami a certifikáciou AGR. Ponúknu masážne funkcie či čalúnenie mikrovláknom ArtVelours. Za príplatok k dispozícii aj pakety ako Design, Comfort, Infotainment, Assistance alebo Sport. Každý paket pridáva rôzne doplnky k základnej verzii a robí tak elektrický crossover Volkswagen ID.4 GTX pôsobivejším a prémiovejším. Za príplatok bude tak k dispozícii napríklad panoramatická strecha, vyhrievané sedadlá, akustické sklá, trojzónová klimatizácia či iné zaujímavosti. Batožinový priestor ponúkne 543 litrov a dvojité dno.

Prístrojovka je v štandarde vybavená digitálnym prístrojovým štítom s uhlopriečkou 5,3-palca. Obrazovka infotainmentu má v základe 10-palcov. Za príplatok môže byť Volkswagen ID.4 GTX vybavený 12-palcovým displejom infotainmentu. Nebude chýbať ani multifunkčný volant, hlasové ovládanie či špecifické osvetlenie interiéru ID Light. Volkswagen ID.4 GTX sa bude vyrábať v nemeckej fabrike v Zwickaue. Každý zákazník dostane svoj vlastný certifikát, že jeho automobil bol vyrobený uhlíkovo neutrálne. Do akej miery to bude pravda, to nevieme povedať. Prvé modely sa na cestách objavia už v lete a cena základnej verzie by mala štartovať na nemeckom trhu na hodnote 50 415 eur.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button