Automobily

Ekologický papamobil z udržateľných a recyklovaných materiálov

Fisker Ocean Papamobil

Pápež František je zaujímavá osobnosť. Má svoj štýl prejavu, svojské názory a veľakrát, v dobrom samozrejme, prekvapí svojou otvorenou mysľou. Netají sa tým, že je podporovateľom ekológie a aj vďaka svojmu záujmu o ochranu životného prostredia dostal minulý rok vodíkovú Toyotu Mirai. Do budúcnosti sa mu však rysuje aj nový papamobil, ktorý bude na čisto elektrický pohon. Vyrobí ho spoločnosť so zvučným menom, ktorá však pre naše končiny nie je až tak známa, ako boli predchádzajúce značky minulých papamobilov.

Výroba elektomobilu u našich “susedov”…

Papamobil Fisker Ocean je vybavený materiálmi z udržateľných či recyklovaných zdrojov.

Ak sa povie meno Fisker, milovníkom motorizmu napadne hneď niekoľko zvučných modelov, ktoré sú s týmto menom spojené, ako aj model, ktorý sem-tam môžeme vidieť aj na našich cestách. Henrik Fisker je automobilový dizajnér, ktorý má na svedomí unikátne dizajny modelov BMW Z8, Aston Martin DB9 či svoj vlastný model Fisker Karma. Dnes sa s menom Fisker spája aj elektrická novinka s označením Ocean, ktorá sa na americkom trhu bude predávať za menej ako 40 000 dolárov. Je to elektrické SUV, na ktorého báze bude postavený aj nový elektrický papamobil.

Papamobil Fisker Ocean bude prvým automobilom jazdiacim na čisto elektrický pohon. Henrik Fisker sa inšpiroval pápežovým zanietením pre ochranu prírody a životného prostredia a okrem ponuky elektrického papamobilu prepracoval aj interiér modelu Ocean a vybavil ho materiálmi z udržateľných či recyklovaných zdrojov. Fisker tak posunul ekologickú jazdu ešte o level vyššie. Koberčeky papamobilu sú napríklad vyrobené z recyklovaných plastových fliaš vyzbieraných v oceáne. Samotný automobil Fisker Ocean sa prezentuje ako najviac udržateľný automobil na svete v zmysle materiálov, ktoré boli na jeho stavbu použité.

Nový elektrický papamobil predstavil Henrik Fisker priamo svätému otcovi na audiencii zatiaľ v elektronickej podobe. Papamobil dostane samozrejme nepriestrelnú kupolu, aby sa pápež mohol vidieť s veriacimi, no tiež aby bol čo najlepšie chránený pre prípad atentátu. SUV Fisker Ocean ponúkne dĺžku 4640 mm. Elektromotory čerpajú energiu z akumulátora s kapacitou 80 KWh. Ponúkne pohon všetkých kolies a výkon sústavy 225 kW. Platforma tohto elektromobilu bola vytvorená a dodaná spoločnosťou Magna. V Európe sa tento model bude predávať za zhruba 32 000 eur čo je vynikajúca cena za štýlový elektromobil s veľkosťou napríklad Audi Q5. Vyrábať sa bude v Rakúsku, konkrétne v továrni Magna Steyr. Prvé modely, rovnako ako aj papamobil, by mali opustiť továreň už budúci rok.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button