Automobily

Sláva Veľkej Británii! Aj vďaka nej naďalej prežívajú dvanásťvalce

GTO Engineering Squalo

Veľká Británia síce vystúpila z Európskej únie, no v tejto dobe, kedy EÚ tlačí na znižovanie emisií a ničí tak tie najhorúcejšie motory, automobily, ako aj celý automobilový priemysel, je pre automobily zemou zasľúbenou. Vďaka miernym pravidlám a homologizáciám môžu na ostrovoch aj dnes vznikať rôzne športiaky, garážové automobily či malé série začínajúcich značiek. Británia tak zachraňuje dedičstvo petrolheadov celého sveta. Osem, desať či dvanásťvalce nie sú problémom a vďaka tomu vznikol aj unikátny projekt s menom Squalo od spoločnosti GTO Engineering. Je modernou interpretáciou slávneho modelu Ferrari 250 a vyzerá naozaj sexi. Sme zvedaví, koľko vyznávačov downsizingu, elektromobility či násilného znižovania emisií bude nad jeho obrázkami v súkromí slintať…

Srdce petrolheada zajasá…

Pri modeli GTO Engineering Squalo sa technická dokonalosť snúbi s nádherným dizajnom.

Nádherný retro dizajn prevzatý z milovaného talianskeho superstroja päťdesiatych a šesťdesiatych rokov, modelu Ferrari 250, nebude to jediné, čo upúta na novom projekte GTO Engineering Squalo. Srdcom britského retro-športiaka je totižto mohutný vidlicový 12-valec s objemom 4,4 litra. Tento motor je po vzore historického modelu Ferrari 250 skonštruovaný tak, aby sa čo najviac podobal dobovému agregátu. Jeho hmotnosť je pri tom len 165 kg. Spojka schudla o štvrtinu. GTO Engineering zbieralo svoje poznatky o historických motoroch Ferrari vďaka ich reštaurovaniu. Vďaka tomu dnes môžu predstaviť svoje agregáty, ktoré budú zložené v štýle tradičných motorov Ferrari.

Atmosférický 4,4 litrový dvanásťvalec so štyrmi vačkami nedostane žiadne turbo. Rovnako nebude spojený ani s novodobým automatom. Bude schopný točiť až 10 000 otáčok, čo je naozaj sila. K tomu bude spárovaný s manuálnou prevodovkou. Budúci majiteľ tak dostane okrem špičkového stroja aj veľký kus nostalgie. Hmotnosť modelu GTO Engineering Squalo bude menej ako 1000 kilogramov vďaka použitiu uhlíkových a hliníkových dielov karosérie. Hmotnosť automobilu je rozmiestnená v pomere 55:45. Agregát sa konštruktérom podarilo natlačiť čo najbližšie kabíne a zároveň ho posadiť čo najnižšie, aby sa zaručilo najoptimálnejšie ťažisko.

Pri jedinečnom retro-modeli GTO Engineering Squalo sa technická dokonalosť snúbi s nádherným dizajnom. Konštruktéri stále pracujú na finálnej verzii exemplárov, ktoré by sa k prvým majiteľom mohli dostať už o dva roky. Cena ostáva tajomstvom.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button