Automobily

Pininfarina Enigma GT odprezentovaná s vodíkovým pohonom na Ženevskom autosalóne

Pininfarina Enigma GT

V nasledujúcom roku sa Pininfarina môže obzrieť späť na 95 rokov úspešnej histórie spoločnosti. Ale tieto narodeniny sa už oslavujú. S virtuálnym modelom s vodíkovým pohonom, s rozmiestnením sedadiel v pomere 2+2, ktorý sa volá Enigma GT a debutuje na autosalóne v Ženeve. Automobil vyzerá naozaj zaujímavo a nasleduje líniu svojich predchodcov jedného z najznámejších talianskych dizajnérskych štúdií. 

Pininfarina nadväzuje na staršie koncepty…

Umiestnením motora do stredu zadnej časti sa optimalizovala aerodynamika prednej časti.

Za štíhlymi líniami dizajnovej štúdie sa skrýva vodíkový spaľovací motor, ktorý poháňa zadné kolesá a je spojený s elektromotorom na prednej náprave. Vďaka tomu má pohon všetkých štyroch kolies. Umiestnením motora do stredu zadnej časti sa optimalizovala aerodynamika prednej časti Enigmy GT a predná plocha sa zmenšila na minimum. Kabína je osvetlená veľkorysým presklením.

Predné blatníky nadväzujú na nízku, hladkú a extrémne zníženú prednú časť, v ktorej sú všetky funkcie osvetlenia spojené v centrálnej svetelnej lište. Nechýbajú ani charakteristické dizajnové prvky Pininfarina, ako sú chvostové plutvy a obzvlášť aerodynamická línia strechy.

Aby ste sa dostali dovnútra, strecha sa zdvihne spolu s palubnou doskou a čelným sklom. Detail pripomínajúci niektoré koncepčné autá Pininfarina z minulosti, ako napríklad Modulo, Ferrari 512S Berlinetta Speciale, Maserati Birdcage 75th alebo Teorema. Dizajn interiéru by mal klásť dôraz na ľahkosť. Prístrojová doska je aerodynamicky inšpirovaná a dostala laminárne prúdenie vzduchu pre ventiláciu. Multifunkčný volant je vybavený dotykovým displejom a rôznymi ovládacími prvkami, zatiaľ čo displej infotainmentu z číreho skla poskytuje vodičovi dôležité informácie.

Zážitok z jazdy umocňuje aj Augmented Reality Driving Assistance, vrstva rozšírenej reality poháňaná umelou inteligenciou, ktorá podporuje vodiča v reálnom čase. Napríklad zobrazuje body záujmu a integruje funkcie asistenčných systémov vodiča. Autonómne riadenie sa dá využiť aj na dlhé vzdialenosti. Takže, ak by vozidlo bolo skutočné, bude jazdiť samo.

Enigma GT obsahuje množstvo aktívnych aerodynamických prvkov: mriežky chladiča, ktoré znižujú prúdenie vzduchu, aktívne deflektory predných kolies, ktoré znižujú odpor vytvorený prednými kolesami, Active Aero-Tail, ktorý mení polohu krídla a difúzora, a Active Base Bleeding, čo znižuje podtlak vozidla a tým aj odpor vzduchu, ktorý vytvára. Vďaka všetkým týmto opatreniam je koeficient odporu vzduchu 0,24 pri zachovaní výrazného prítlaku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button