TEST: MotocykleTesty

Otočte sa chrbtom kolónam

TEST: Honda Forza 300 Smart Top Box 18,5 kW

Tristovkové mopedy nie sú už ničím nezvyčajným no osedlať ich nemôže každý. O to viac sme sa potešili, keď pod našim zadkom pristála japonská mestská strela Honda Forza 300. Vďaka vodičáku A2 si na nej môžu zajazdiť aj mladší bajkeri. Je výbornou spoločníčkou pri cestovaní z mestských satelitov za prácou. Nebojí sa ani diaľnice no predsa len výkonom cestných motocyklov sa nevyrovná. O to viac sa cíti ako ryba vo vode na prvotriedkach a v mestskej premávke. Kolóny sú vďaka tomuto stroju minulosťou. Kompaktné rozmery Honde Forza 300 dovoľujú prepletať sa pomedzi autá bez toho, aby ste mali problém preštrikovať sa na prvé miesto na semaforoch a vyštartovať na zelenú ako prvý. Model Forza 300 je nielen silným strojom, ale ponúka aj vysoké pohodlie, stabilitu a nadčasový dizajn. A že to nie je žiadny leňoch, podčiarkuje aj jej maximálna rýchlosť udávaná výrobcom – 129 km/h. Dokáže však ísť ešte o niečo rýchlejšie.

Dve prilby pod sedadlo a notebook do Top Boxu…

Vďaka vyššiemu postaveniu motocykla a mohutnejšiemu oplastovaniu máte väčší pocit bezpečia pri jazde.

Honda Forza 300 je praktický, dizajnový a hlavne výkonný skúter. Bezkľúčové štartovanie ho posúva do luxusnejšej triedy. Nechýba Full LED osvetlenie či elektronicky nastaviteľná výška čelného plexiskla. A to v rozsahu až 140 mm. Sedenie pre dve osoby je pohodlné a k tomu ukrýva pod sedadlom priestor na dve integrálky (helmy). Na nami testovanej Honde Forza 300 nechýbal ani prídavný kufor vzadu. Do neho sa vmestia ďalšie potrebné veci aj na dlhšie cestovanie. V štandarde nechýba palubný počítač či dokonca vypínateľná kontrola trakcie a systém ABS. Kompletné LED osvetlenie poskytuje vynikajúcu viditeľnosť aj v spätných zrkadlách okoloidúcich automobilov dostatočné dá o sebe vedieť aj v noci.

Veľkou výhodou mopedu je bezkľúčové štartovanie. Stačí sa k Forze priblížiť a hneď potočiť ovládaním, naštartovať a vyraziť na cestu. Koniec hľadania kľúčov po vreckách. Bezkľúčový ovládač stačí mať kdekoľvek pri sebe. Palubný počítač informuje o podstatných parametroch jazdy. Ovláda sa ľavou rukou a jeho displej je dobre čitateľný. Skúter je masívny. Niekedy môže pôsobiť až nemotorne, ale na jeho veľkosť si len treba zvyknúť. Po prvých kilometroch už iný skúter nebudete chcieť. Sedenie je vyššie čo navodí pocit väčšieho bezpečia. Spätné zrkadlá so zabudovanými smerovými svetlami sú dostatočne veľké, avšak mierne vadia pri predieraní sa kolónou napred. Nachádzajú sa akurát vo výške automobilových späťákov a pri menšej obozretnosti hrozí ich obúchanie.

Tristovkový jednovalec s výkonom 25 koní nezaostáva ani za športovejšími naháčmi. Bez problémov ťahá aj do rýchlosti 140 km/h. Kombinovaná spotreba sa počas nášho testu pri štýle jazdy plyn-brzda pohybovala pri hranici 3,3 litra na 100 km (nádrž má objem 11,5l). Na semaforoch má dokonalý odpich a do 100 km/h sa dokáže rozbehnúť pod 10 sekúnd. Vďaka pohodlnému sedeniu a tiež kvalitne nastaveným tlmičom sa na tomto stroji dá za deň prejsť bez problémov aj viac ako 200 km. Nebudete ani vytrasení ani ubolení. Honda Forza 300 nie je skútrom len do mesta ale dobre poslúži aj na dlhšie výlety.

Honda Forza 300 poskytne svojmu majiteľovi športový, nadčasový dizajn, veľký batožinový priestor pod sedadlo ako aj takmer 12 litrovú nádrž. Vďaka dokonalej spotrebe pri cestách do práce a nazad dokonale nahradí automobil. Technologicky predčí svoju konkurenciu. Ponúka palubný počítač s displejom či bezkľúčové štartovanie a je veľmi pohodlným partnerom aj na niekoľko sto kilometrové jazdy. Je ideálny skúter pre ľudí, čo denne dochádzajú do zamestnania z prímestských častí nie len po prvotriedkach, ale aj diaľnicou, kde vďaka vysokej konštrukčnej rýchlosti automobilom nijako nezavadzia. Vysoké nastaviteľné plexisklo dokonale ochráni jazdca pred nepríjemným protivetrom. Imponuje aj hlbším zvukom motora či čiperným odpichom na semaforoch. Poslúži tak na prácu ako i na zábavu.

Plusy:

  • výkon
  • bezkľúčové štartovanie
  • batožinový priestor
  • Full LED osvetlenie

Mínusy:

  • spätné zrkadlá umiestnené vo výške automobilových

Cena testovaného modelu:

  • 5750 eur

Technické parametre:

Typ motora:kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec so 4 ventilmi
Zdvihový objem:279 cm3
Max. výkon:18,5 kW / 7000 ot. za min.
Max. krútiaci moment:27,2 Nm / 5750 ot. za min.
Spotreba paliva:3,2 l/100 km
Rozmery DxŠxV:2140 x 755 x 1470 mm
Výška sedadla:780 mm
Rázvor:1510 mm
Pohotovostná hmotnosť:182 kg
Brzdy (predná/zadná):kotúčová 256 mm / kotúčová 240 mm (dvojkanálové ABS)
Pneumatiky (predná/zadná):120/70-R15 / 140/70-R14
Predné odpruženie:33-mm vidlica
Zadné odpruženie:dva tlmiče

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button