Automobily

Drobné SUV zatiaľ pre indický trh. Príde aj ku nám?

Renault Kiger

Hitom posledných rokov sú na európskom trhu crossovery, alebo inak povedané malé SUV-čka. Motoristi ich považujú za bezpečnejšie ako miniatúrne mestské automobily malých segmentov a tiež sa vďaka ich vyššej svetlej výške lepšie dokážu dostať napríklad na chalupu. Do tohto segmentu sa chystá pridať ďalší model aj francúzska Renault. Crossover Kiger je primárne určený pre Indiu no Renault má s nim aj ďalšie plány. Uvidíme ho aj na našich cestách?

Kiger je miniatúrne SUV s dĺžkou nepresahujúcou 4000 mm. Vďaka kompaktnej dĺžke ako aj šírke 1750 mm a výške 1600 mm je dokonalým partnerom každého mestského vodiča. Rázvor automobilu je pri tom 2500 mm a vďaka nemu si pasažieri nebudú sťažovať na nedostatok miesta pri jazde na krátku vzdialenosť. Na indickom trhu sa model Kiger veľkostne zaradil do ponuky uprostred modely Duster a Kwid. V Indii však nájdeme ešte jeden Renault a to Triber. Je to praktické a aj tak trochu unikátne auto. Len v štvormetrovom vozidle nájdeme až sedem miest na sedenie. Popravde ľutujeme tých, na ktorých zvýšia miesta v kufri.

Jeden trojvalec, dva výkony…

Platformu CMFA+ zdieľa so svojim väčším súrodencom Renaultom Triber.

Pod kapotom malého mestského SUV-čka bude pracovať výhradne benzínový trojvalec naladený na dvojicu výkonov. Prvým, slabším, je 53 kilowattový variant s krútiacim momentom 96 Nm. Silnejším motorom je 74 kilowattový turbom preplňovaný agregát s krútiacim momentom 160 Nm. V štandarde sa o prenos sily na predné kolesá stará päťstupňová manuálna prevodovka. Za príplatok je možné vybaviť auto aj robotizovaným automatom (pre slabší motor) alebo CVT prevodovkou (pre silnejší motor).

Platforma modelu Kiger, CMFA+, je zdieľaná s Triberom, čo zaručuje dostatočný vnútorný priestor. Dizajnovo nie je Kiger ničím výnimočný. Vďaka unifikovanej prednej maske dokonale zapadol do rodiny crossoverov a SUV Renault. Batožinový priestor mestského malého SUVčka ponúka objem 405 litrov. Zbalí sa do neho tak štvorčlenná rodinka aj na dlhší výlet. Vnútorné odkladacie priestory pri tom ponúkajú pasažierom ďalších 29 litrov objemu na uskladnenie drobných predmetov počas jazdy. Nechýbajú držiaky na fľaše až do objemu jedného litra či takmer osemlitrový odkladací priestor pod lakťovou opierkou.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Interiér modelu Renault Kiger je viac než schopný. Dotykový displej infotainmentu Renault je tabletového štýlu, umiestnený na vrchnej časti stredu prístrojovej dosky. Jeho uhlopriečka je 8-palcov a na celkovú veľkosť modelu je dostatočná. Pred šoférom sa namiesto analógových budíkov rozprestiera sedempalcový displej prístrojového štítu. Aj vďaka nemu môžeme badať technologický pokrok aj pri automobiloch primárne určených pre ázijský trh. Nie len v Európe teda máme radi displeje ale nadšenie z nich preberajú aj východné krajiny. Infotainmentu nechýbajú rozhrania pre pripojenie smartfónov ako Apple CarPlay či Android Auto.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button