Automobily

Najostrejšia verzia rodinného sedanu

BMW M5 CS

Športové divízia bavorského automobilového velikána nezaháľa ani tento rok. Posilnený zvýšeným predajom počas minulého roka, a to aj napriek Corona vírusu, pripravujú pre svojich fanúšikové noé modely, ktoré sú absolútnym stropom ponuky značky BMW. Medzi tieto dravé automobily patrí aj najostrejšia verzia rodinného sedanu triedy 5. BMW M5 CS sa môže popýšiť výkonom 635 koní a hmotnosťou nižšou až o 70 kilogramov oproti derivátu M5 Competition.

Divízia M predala minulý rok až 144 128 automobilov čo je o šesť percent viac ako v roku 2019. Je to naozaj zaujímavý ukazovateľ záujmu o vrcholové automobily BMW aj v čase celosvetovej pandémie a s ňou spojenej krízy. Nový rok 2021 tak divízia M zahájila vo veľkom štýle. Hneď v januári predstaví model BMW M5. Čo sa však nepredpokladalo, je únik fotografií ešte ostrejšieho modelu BMW M5 CS. K fanúšikom sa tak dostali o niečo skôr, ako bola naplánovaná svetová premiéra. Na škodu to však nebolo. Hneď po nechcenom zverejnení sa zdvihla veľká vlna obdivu najostrejšej M5-ky a aj vďaka tomu bolo jej odhalenie ešte veľkolepejšie.

635 koní a z nuly na stovku za 3 sekundy! Jednoducho paráda…

Ak nechcete na seba veľmi upozorňovať, hlavne pri prejazde cez obytnú zónu, pomocou tlačidla M Sound Control môžete zvuk motora kedykoľvek zjemniť či stlmiť.

Špeciálna agresívna edícia modelu BMW M5 CS sa od svojho “slabšieho” súrodenca M5 Competition odlišuje početnými detailmi či exkluzívnymi doplnkami, ktoré môžeme badať hneď na prvý pohľad vďaka ich výraznej farbe Goldbronze či uhlíkovému prevedeniu. V zlatistej farbe sú odeté aj 20-palcové disky či obličky mriežky chladiča. Kapota modelu BMW M5 CS je vytvorená z ľahkého CFRP a jej súčasťou sú aj výduchy z pohľadového karbónu. Predný spojler a vonkajšie kryty spätných zrkadiel pripomínajú model BMW M8. Dodatočný zadný spojler na veku batožinového priestoru a zadný difúzor sú rovnako vyrobené z CFRP.

Pod kapotou “majsterštiku” z dielne BMW M Performance  tlčie 4,4 litrové osemvalcové srdce s dvomi turbodúchadlami, ktoré dodáva elegantnému dravcovi výkon 635 koní s krútiacim momentom 750 Nm. Vlastnosti motora sa dajú tlačidlovým ovládačom upravovať zo základného režimu EFFICIENT do režimov SPORT a SPORT+. Športové režimy zrýchľujú reakcie motora na pohyby plynového pedálu. Vďaka prevodovke M Steptronic so softvérom Drivelogic dokáže BMW M5 CS vystreliť z 0 na 100 km/h za 3,0 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 305 km/h.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Hoci je kombinovaná spotreba tohto motora udávaná na zhruba 11 litrov, všetci dobre vieme, že na jazdu na spotrebu toto auto rozhodne robené nie je. Zážitok z divokej jazdy v ňom si s pedálom na podlahe môže užiť štvorica pasažierov. Podvozok je naladený na mieru a pohon všetkých štyroch kolies pracuje so systémom xDrive. Adaptívny podvozok Variable Damper Control (VDC) ponúka jazdné režimy COMFORT, SPORT a COMFORT+. Karbónovo-keramické brzdy poskytujú modelu BMW M5 CS vynikajúcu brzdnú silu. Šesťpiestikové pevné strmene vpredu a jednopiestikové plávajúce strmene vzadu nesú logo M a štandardne majú povrch nalakovaný na červeno. Na požiadanie však môžu dostať lak vo farbe Goldbronze.

Interiér dravého stroja je čalúnený exkluzívnou kožou Merino. Predné sedadlá sú športové M Carbon. Zadná škrupinová dvojica je samostatná. Všetky štyri dostali doplnky v červenej farbe Mugello Red. Opierky hlavy zasa skrášľuje silueta legendárneho nemeckého okruhu Nürburgring. Veniec volantu dostal čalúnenie materiálom M Alcantara, ktorý pochádza z pretekárskych vozidiel. Jeho perforovaná stredová značka s červeným pozadím predstavuje klasický dotyk motoršportu. Radiace páčky pod volantom sú vyrobené z uhlíkových vlákien a na ramenách volantu sa nachádzajú čierne lišty Black Chrome. Alcantara je použitá aj na čalúnenie stropu. Digitálna prístrojová dosa disponuje 12,3-palcovým displejom. K zobrazovaniu informácií mu napomáha aj vrchný head-up displej. Pomocou tlačidla M Mode môže vodič rýchlo prepínať medzi režimami ROAD a SPORT a pri podržaní rovnakého tlačidla sa dá zvoliť aj ostrý režim TRACK. Vodič môže tiež upravovať elektronicky výkon dodávaný na jednotlivé nápravy.

Zaujímavosťou je výfukový systém modelu BMW M5 CS. Dvojvetvový systém ovládaný klapkami bol navrhnutý tak, aby zvýraznil zvuk motora a poskytol športovejšie a čistejšie reakcie a zároveň vyhovoval požiadavkám na každodenné jazdenie. Vonkajší zvuk je ohromujúci no najviac vynikne pri zvolenom režime jazdy SPORT+. Ak nechcete na seba veľmi upozorňovať, hlavne v nočných hodinách svojim prejazdom cez obytnú zónu, pomocou tlačidla M Sound Control môžete zvuk motora kedykoľvek zjemniť či stlmiť. Mimo mesto by však zjemňovanie dokonalého zvuku bol doslova ťažký hriech.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button