Automobily

Grécko a hyperšportiak? Kedysi nemysliteľná kombinácia, no dnes realita

SP Automotive Chaos

Nedávno sme sa Grécku skladali na pôžičku, aby prekonalo hospodársku krízu, a dnes táto krajina šokuje brutálnym hyperšportovým automobilom, ktorého cena sa blíži cenovkám tých najdrahších automobilov sveta. SP Automotive prináša viac ako 3000-koňový stroj, ktorý odzrkadľuje grécke predstavy o luxuse, ideáloch, kvalite a hlavne o rýchlosti.

Chaos za volantom prinesie aj viac ako 3000 koní…

Pod kapotou hyperšportu pracuje 4,0 litrový desaťvalcový hybridný agregát, ktorého detaily si zatiaľ jeho grécki výrobcovia nechávajú pre seba.

Grécka automobilová značka Spyros Panopoulos Automobite, skrátene SP Automotive, len pred pár dňami predstavila svoj najnovší výrobok – extrémne silný a rýchly hyperšport, ktorý príznačne označila menom Chaos. Toto auto vám veru pri svojom brutálnom výkone dokáže spraviť poriadny chaos nielen v mysli, ale aj vo všetkých vašich zmysloch. Právom si tak brúsi zuby na prekonanie hneď niekoľkých svetových rekordov. Jeho vrcholová podoba dostala ešte dodatok k menu Zero Gravity. Tak sa asi cíti jazdec po plnom zošliapnutí plynového pedálu.

Keď už je reč o plynovom pedále, pod kapotou hyperšportu pracuje 4,0 litrový desaťvalcový hybridný agregát, ktorého detaily si zatiaľ jeho grécki výrobcovia nechávajú pre seba. Vieme však, že dokáže vytočiť až 12 000 otáčok a vyžmýkať zo seba výkon neuveriteľných 3065 koní. Z nuly na stovku by mal vedieť vypáliť len za 1,8 sekundy a jeho maximálna rýchlosť pohladí hranicu 500 km/h. Samozrejme, tieto údaje sú zatiaľ reálne čisto na papieri. Či sa grécky hyperšport predvedie a vypočítané údaje pretaví vo viditeľný dôkaz, je zatiaľ otázne.

Kto by sa bál sadnúť si do tejto rakety, Gréci pripravili trošku poľudštenejšiu verziu. Tá dostala označenie Earth, ktoré má evokovať akože ekologickejší variant besného stroja. Pod kapotou ostal nezmenený štvorlitrový V10 agregát, ktorý je zbavený hybridného ústrojenstva a je naladený “len” na 2049 koní. Z nuly na stovku aj tak dokáže vystreliť za 2,7 sekundy a jeho maximálka, rovnako ako pri silnejšej verzii, bude schopná atakovať hranicu 500 km/h. O prenos sily na všetky štyri kolesá sa postará v oboch verziách dvojspojková automatická prevodovka.

Grécky hyperšport SP Automotive Chaos bude stáť na unikátnych 22-palcových kolesách, ktoré vznikli na 3D tlačiarni. Za brutálnymi diskami sa hrdo vypínajú jedinečné brzdové strmene s kotúčmi s priemermi 428 a 416 mm. Kedy by sa mala táto raketa dostať na cesty, zatiaľ známe nie je. Verejnosť však začala hovoriť o cene gréckeho hyperšportu. Vrcholové prevedenie by sa malo k svojim majiteľom dostať za zhruba 14,4 milióna dolárov. Slabšia verzia bude stáť “len” 6,4 milióna dolárov. Výroba bude striktne limitovaná. Len 20 kusov pre každý kontinent. Ročne by malo vyjsť na cesty 15-20 exemplárov. SP Automotive sa nechala dokonca počuť, že svoju prvotinu chce zapožičať aj na testy do Top Gearu. Bola by to naozaj poriadna show, keby sa tohto auta zmocnil populárny biely panák Stig. Nemyslíte?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button