Technika

Obojživelná hračka s joystickom do každého terénu

Fat Truck

Model určené do najťažších podmienok pochádzajú vo väčšine prípadov z Ruska. Predsa len zauralská časť je doslova prírodnou skúšobnou dráhou pre stroje, ktoré musia zdolávať tie najťažšie výkyvy počasia. Preto nás prekvapilo, že posledný obojživelný stroj, ktorý sme na internete objavili, nepochádzal z Ruska, ale z Kanady. Svojou konštrukciou aj dizajnom však veľmi pripomína práve ruský stroj SHERP, ktorý je na trhu už dva roky.

Kanadský obojživelník je síce tomu ruskému podobný, no je to len vďaka mohutným kolesám a hranatej kabíne. Technologicky ponúka úplne odlišné vybavenie ako SHERP. Fat Truck je šesťmiestnym obojživelným vozidlom určeným do najťažšieho terénu. Jeho dĺžka je 3720 mm, výška 2565 mm a šírka 2550 mm. Jeho svetlá výška je pol metra vďaka čomu je dokonalý aj do ostrých horských skalnatých podmienok. Jeho hmotnosť je pri tom 2700 kilogramov.

Volant by ste vo Fat Trucku hľadali márne…

Spotreba tohto trojtonového kolosu sa neudáva v litroch na 100 kilometrov ale v 10 hodinách chodu na jednu plnú nádrž.

Kolos menom Fat Truck dostane do pohybu len 2,2 litrový turbodiesel značky Caterpillar s výkonom 50 kW. Jeho krútiaci moment je pri tom tiež veľmi drobný a to 208 Nm. Na takmer trojtonové monštrum nám to príde naozaj veľmi slabé. Jeho plusom je však homologizácia do bežnej premávky. Ruský SHERP toto šťastie nemá. Maximálna rýchlosť Fat Trucku je pri tom len 40 km/h. Objem palivovej nádrže je 70 litrov a spotreba je udávaná v desiatich hodinách jazdy na jednu nádrž.

Kanadský obojživelník je niečím veľmi špecifický. Na jeho ovládanie a riadenie sa nepoužíva volant. Jeho riadenie zabezpečené joystickom (pákovým ovládaním). Je to ako hračka pre deti, ale skutočná. Splnený detský sen. Za príplatok ponúkne Fat Truck aj klimatizáciu, parkovaciu kameru, rádio s bluetooth či spätné zrkadlá. Dokúpiť sa dá aj vlečka či rôzne úpravy podľa potreby ako napríklad policajný voz či hasičská úprava. Vyrábať sa bude v kanadskom Quebecu, konkrétne v meste Bromont. Predávať sa bude klientom po celom svete. S dopravou to bude komplikovanejšie no kto si priplatí, bude si môcť na Fat Trucku zajazdiť doslova kdekoľvek. Jeho cena pritom začína na hodnote zhruba 100 000 eur.

Zdroj: Fat Truck YouTube Chnnel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button