Automobily

Nové Audi S3 má väčší výkon a dostalo rozdeľovač krútiaceho momentu z modelu RS3

Audi S3

Už sú to takmer štyri roky, čo Audi predstavilo súčasnú generáciu modelu S3, a tak prišiel čas na facelift. Kompaktný výkonný model, tenko pokrytý typickou farbou Audi Sport, je prezentovaný v karosárskom štýle hatchback aj sedan.

Modelová rada Audi A3 bude pravdepodobne nasledovať VW Golf…

Vylepšený motor je spárovaný s vylepšenou sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou.

Srdcom nového modelu Audi S3 je vylepšená verzia známeho preplňovaného 2,0-litrového benzínového motora. Jednotka TFSI so štyrmi valcami má teraz výkon 329 koní a krútiaci moment 420 Nm. Oproti predfaceliftovanému modelu získal podstatných 23 k a 20 Nm navyše, aby dokonale zodpovedal mechanicky príbuznej špeciálnej edícii, koncernovému súrodencovi, modelu Volkswagen Golf R 333.

Vylepšený motor je spárovaný s vylepšenou sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou s časom radenia, ktorý sa pri akcelerácii pri plnom náklone skrátil na polovicu. Možno ešte dôležitejšie je pridanie zadného rozdeľovača krútiaceho momentu Torque Splitter, zdedeného z RS3. Aj keď nedostane vyhradený režim drift, novo pridaný hardvér by mal spríjemniť jazdný prejav modelu Audi S3 pri plnom zatlačení pedálu na podlahu. Vodiči sa budú pravdepodobne cítiť za volantom istejšie vďaka lepšej priľnavosti dosiahnutej optimálnym prenosom krútiaceho momentu medzi dve zadné kolesá.

S veľkým výkonom prichádza aj veľká zodpovednosť, a preto štyri prstene dodávajú faceliftovanej Audi S3 väčšie brzdy na prednej náprave. Kolesá ukrývajú pod sebou kotúče bŕzd s priemerom 357 mm s hrubším diskom. Predné kotúče sú obklopené novými dvojpiestovými strmeňmi a sú dodávané so zväčšenými doštičkami, ktoré poskytujú väčšiu treciu plochu. Audi spolupracovalo so spoločnosťou Falken na novej lepšej sade pneumatík s rozmerom 235/35 pre 19-palcové kolesá.

Okrem mohutnejších bŕzd má predná náprava nové otočné ložisko na vzpere MacPherson spolu s tuhšími priečnymi ramenami. Poznačená evolúciou progresívneho systému riadenia a preladených tlmičov, nemecká luxusná značka tvrdí, že model S3 je teraz ostrejší než kedykoľvek predtým.

Úplné odhalenie je naplánované na koniec tohto roka, keď Audi predstaví celú aktualizovanú rodinu modelov A3. Logika nám hovorí, že zostava motorov by mala odzrkadľovať ponuku nedávno predstaveného faceliftu koncernového súrodenca Volkswagen Golf.

Audi RS3 tiež dostáva vylepšenia, možno s väčším výkonom z päťvalcového motora bez uchyľovania sa k elektrifikácii. Značka so sídlom v Ingolstadte naznačila, že motor 2,5 TFSI by sa mohol rozhýbať tak, aby poskytoval výkon väčší ako súčasných 394 koní na európskom kontinente a viac ako 401 koní na americkom trhu.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button