Automobily

Chrysler prináša na svet netradičný koncept! Halcyon využije časti elektrického Dodge Charger Daytona EV

Chrysler Halcyon

Koncept Chrysler Airflow je mŕtvy. Americká značka však prináša nový koncept. Chrysler Halcyon je na svete! Zatiaľ čo pri koncepte Airflow sme mali pocit, že by mohlo ísť o sériové vozidlo, Halcyon je rozhodne čisto elektrický a poriadne futuristický koncept. Chrysler neposkytol žiadnu zmienku o pohonných jednotkách, výkone alebo odhadoch dojazdu, aspoň však je založený na skutočnej platforme. A je nabitý až po “žiabre” systémami navrhnutými tak, aby pomohli vodičom nadviazať plnohodnotné  „spojenie s vozidlom“.

Chrysler Halcyon nadväzuje na bohatú históriu konceptov značky…

Vzadu je skromný kufor ukrytý pod plochým zadným sklom.

Chrysler Halcyon je veľmi nízky koncept, s nosom len 10 cm nad zemou. Predné a zadné dvere sa otvárajú o celých 90 stupňov do strán a odhaľujú priestranný interiér bez B-stĺpika. Aby bol vstup jednoduchší, strešné panely sa otvárajú v štýle „gullwing“, čím vytvárajú dizajn o niečo viac podobný T-topu amerických automobilov z 80. rokov. Vzadu je skromný kufor ukrytý pod plochým zadným sklom a hladkými tvarmi bokov auta. Pre naše oči je to veľmi čistý tvar, ktorý je atraktívny, aj keď trochu anonymný či až miestami sterilný.

Pod kapotou sa nachádza veľká platforma Stellantis STLA. Je to rovnaké prevedenie, aké bude používať pripravovaný Dodge Charger Daytona EV a sú tu aj ďalšie prepojenia medzy Daytonou EV a novým konceptom Chrysler, ktoré stoja za zmienku. Chrysler uvádza, že Halcyon používa 800-voltovú architektúru, čo sa očakáva od vysokovýkonnej nabíjačky Daytona Banshee. Karoséria obsahuje množstvo aerodynamických prvkov, vrátane veľkého priechodu vpredu, kde vzduch smeruje cez mriežku chladiča cez kapotu. To je ďalšia funkcia modely Charger Daytona, zaujímavá vzhľadom na to, že debut modely Dodge je naplánovaný na 5. marca. Možno koncept Chrysler Halcyon nie je taký “koncepčný”, ako sme si mysleli, ale je postavený na množstve budúcich produkčných častí.

Pohľad na zoznam technologických systémov značky Chrysler vás má však presvedčiť o opaku. Chrysler hovorí, že koncept Halcyon má schopnosť autonómnej jazdi úrovne 4, okorenenú usporiadaním volantu a pedálov, ktoré sa dajú v prípade potreby úplne zasunúť, takže vodič je na ceste jednoducho pasažierom. Na tento účel je tu úhľadný režim pozorovania hviezd, ktorý mení nepriehľadnosť skla a nakláňa sedadlo, aby ste mohli pozorovať hviezdy. Vpredu je veľká priehľadná obrazovka od stĺpikov po stĺpiky a rozšírený, celoobrazovkový head-up displej môže poskytovať informácie ľuďom vo vnútri, či už šoférujú alebo nie. Všetko napája lítium-sírová batéria neznámeho výkonu.

Tu je to trochu divné (a dokonca trochu strašidelné), že koncept Chrysler Halcyon vo veľkej miere využíva AI (umelú inteligenciu) pre prispôsobiteľný zážitok zo šoférovania, pri ktorom vás auto privíta špeciálnym svetelným a zvukovým prejavom aj pomocou displejov, keď sa blížite k autu. Sám sa pripraví na jazdu, pričom berie do úvahy všetko od poveternostných podmienok až po váš denný kalendár (ktorý je spojený s autom). Vízia Chrysleru pre model Halcyon je taká, že auto a vodič majú legitímne osobné spojenie.

Pozdravom to nekončí. Biometrické skenery vás rozpoznajú, a keď ste vo vnútri, auto prehrá upokojujúce zvuky a nastaví všetko tak, ako to chcete. Zvuk, ktorý znižuje stres, je vizualizovaný na obrazovkách automobilov a vytvára audiovizuálny zážitok. A keď sa dostanete kamkoľvek idete, auto vám poskytne všetky druhy špeciálnych signálov s viacerými zvukmi a svetelnými efektami. Chrysler tento spôsob signálov nazýva „Harmónia v pohybe“.

Chrysler nenaznačuje, že by koncept Halcyon vstúpil do výroby v akejkoľvek podobe, ktorú tu možno na fotkách vidieť. Je to však ďalší krok k tomu, aby spoločnosť uviedla na trh svoj prvý elektromobil v roku 2025 a aby sa do roku 2028 stala čisto elektrickou značkou.

“Koncept Chrysler Halcyon vytvára úroveň pokoja, ktorá plne reprezentuje názov Halcyon,” povedal generálny riaditeľ Chrysler Chris Feuell. “Halcyon predstavuje inovatívne a trvalo udržateľné riešenia mobility, ktoré zahŕňajú technológiu a ponúkajú hodnotu zákazníkom a zároveň prinášajú ‘Harmony in Motion’ (harmóniu v pohybe).”

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button