Automobily

Mini Cooper dostane turbo-štvorvalec s výkonom 201 koní

Mini Cooper C & S

Keď Mini minulý rok predstavilo nový trojdverový Cooper s pevnou strechou, ukázalo len elektrické modely E a SE. Až teraz dostáva hatchback spaľovacie motory. V ponuke už nenájdeme žiadne diesely, namiesto toho, najmenšie auto od BMW Group, môže stále jazdiť so spaľovacím motorom, vďaka dvojici benzínových pohonných jednotiek.

Mini sa pravdepodobne lúči so spaľovákmi…

Aktuálne si môžete k “civilnému” Mini prikúpiť paket JCW.

Základný model sa nazýva Cooper C a dostane preplňovaný 1,5-litrový trojvalcový motor s výkonom 154 koní a krútiacim momentom 230 Nm. Vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy. Model Cooper S vás odmení väčším preplňovaným 2,0-litrovým štvorvalcom s výkonom 201 k a 300 Nm, ktorý skráti čas šprintu z 0 na 100 km/h na 6,6 sekundy. Tí, ktorí chcú viac ráznosti a športovosti, si budú musieť počkať na ďalší model s menom John Cooper Works. Aktuálne si môžete k “civilnému” Mini prikúpiť paket JCW. Na výkone vám však nepridá.

V závislosti od modelu Mini, ktorý si vyberiete, je na výber niekoľko 16 až 18-palcových kolies, štyri farby strechy a k tomu aj trojfarebná gradientná úprava strechy pre verziu Favored s označení. Multitone Roof. Interiér dostane rovnaký 9,4-palcový OLED infotainment aký nájdeme v elektrických modeloch. Našťastie Mini neodstránilo všetky fyzické ovládacie prvky. Na prepínacej lište pod kruhovým displejom je parkovacia brzda, volič prevodových stupňov, tlačidlo štart/stop a ovládač hlasitosti.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Za zadnými sedadlami sa vám do kufra vmestí batožina s objemom 210 litrov alebo po sklopení lavice až 800 litrov. Mini má v úmysle uviesť na trh konvertibilnú verziu najnovšieho Cooperu spolu s praktickejším päťdverovým hatchbackom. Pôjde o poslednú vlnu modelov so spaľovákom pred tým, ako BMW Group na konci desaťročia opustí výrobu áut na fosílne palivá.

Nové Coopery C a Cooper S budú vyrábané v Oxforde, na rozdiel od elektrických Cooperov E a SE. Tieto dva modely vyrába v Číne Spotlight Automotive – spoločný podnik materskej spoločnosti Mini BMW Group a Great Wall Motor. Elektrický model vyrobený doma, vo Veľkej Británii, uvidíme až v roku 2026 spolu s ďalším malým crossoverom s menom Aceman. Ekvivalentný päťdverový model Cooper by mal doraziť ešte tento rok.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button