Automobily

Nová generácia modelu Renault Espace bez nafty, bez 4×4, ale s trojvalcom + VEĽKÁ GALÉRIA

Renault Espace

Premena rodinného MPV-čka na štýlové rodinné sedemmiestne SUV je dokonaná. Šiesta generácia modelu Renault Espace odpovedá na požiadavky dnešných motoristov a prichádza v plnej svojej kráse. A že sa je veru na čo pozerať hovorí aj dizajn automobilu, ktorý by sme popísali ako extravagantný, luxusný a miestami až prémiový. Žiaľ čo nás zamrzelo, je absencia obľúbeného naftového agregátu, ako aj absencia 4×4. Vrcholom ponuky má byť hybridné pohonné ústrojenstvo s trojvalcom a výkonom 200 koní. S malinkou baterkou tak bude trojvalec musieť oddrieť slušnú robotu, čo sa s najväčšou pravdepodobnosťou odrazí na spotrebe. Nepredbiehajme však a počkajme si na prvé testy ktoré odhalia, či nová generácia bude úsporná a ekologická, alebo či “požerie” aj stromy popri ceste pri plnom naložení a jazde mimo mesto a po diaľnici.

Renault Espace dostal množstvo prémiových prvkov…

Zaujímavosťou šiestej generácie modelu Renault Espace je, že tretia rada sedadiel nie je príplatková!

Model Renalt Espace je na trhu už od roku 1983. Na jeho štyridsiate výročie tak francúzska automobilka prichádza s novou generáciou, v poradí už šiestou, ktorá odpovedá na požiadavky trhu a kompletne mení model Espace z rodinného MPV-čka, na rodinné SUV-čko. Novinka sa tak poriadne od svojho prvého predchodcu navonok poriadne odlišuje. Vo vnútri však stále ponúkne obrovský priestor pre pasažierov, ako aj sedem miest na sedenie. Automobil je postavený na platforme CMF-CD a jeho dĺžka je 4700 mm. Zaujímavosťou je, že tretia rada sedadiel nie je príplatková!

Nová generácia modelu Renault Espace zdieľa architektúru s menším SUV Renault Austral. Zhoda medzi touto dvojicou modelov je viditeľná aj navonok. Oba automobily zdieľajú rovnaký dizajnový jazyk, ako aj niektoré krivky tak prednej, bočnej, ako aj zadnej časti. Nový Espace môže dostať v závislosti od výbavy kolesá s 19 až 20-palcovými diskami. Najvyššia výbava dostane čiernu mriežku chladiča a rovnako sfarbené aj okenné a strešné lišty.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Interiér automobilu dýcha prémiou a luxusom. Nechýba tu koža, drevo, ako aj kvalitné materiály obložení. Samozrejme, najluxusnejšie pôsobí najvyššia výbava automobilu. Nechýbajú ani elektricky nastaviteľné sedadlá, kvalitnejšie (hrubšie) vankúše opierok hláv pre pasažierov aj v zadných radoch, či pohodlné nastavenie sedadiel, ktoré vďaka veľkému rázvoru 2738 mm ponúknu dokonalé príjemné a priestranné sedenie aj pre väčších pasažierov. Sedadlá v strednom rade sú posúvateľné v rozsahu 20 cm.

Luxusne pôsobí príplatkové panoramatické strešné okno, ktoré nie je delené a poskytne plochu väčšiu ako meter štvorcový. Okrem toho dostalo aj špeciálny povrch, ktorý dokáže odfiltrovať UV žiarenie a čiastočne aj teplo zo slnka. Kufor auta, bez využitia sedadiel tretieho radu, poskytne objem 777 litrov v prípade úplného posunutia sedadiel druhej rady dopredu. Ak využijete aj tretí rad sedadiel, kufor ešte stále ponúkne aspoň 159 litrov objemu. Ak sklopíte aj tretí aj druhý rad sedadiel, dostanete takmer 2 metre kubické priestoru (konkrétne 1818 litrov).

Interiér okrem prémiových materiálov a obrovského priestoru poskytne aj množstvo úložného priestoru naprieč celým automobilom, ktorý budú môcť využívať tak šofér so spolujazdcom, ako aj pasažieri v oboch zadných radoch. Brutálny je aj displej umiestnený na prístrojovej doske. Respektíve, je to súbor obrazoviek tvorený 12,3-palcovým digitálnym prístrojovým štítom a 12-palcovou obrazovkou infotainmentu. Multimediálny systém pracuje na báze Androidu a je tak veľmi podobný svojim dizajnom smartfónom s rovnakým operačným systémom. Aktualizácie prebiehajú bezdrôtovo. Okrem dvojice veľkých displejov ponúkne Renault Espace aj veľký 9,3-palcový head up displej. O bezpečnosť na palube sa postará množstvo asistenčných prvkov. Nechýba ani 360-stupňová kamera či najnovšia generácia asistenta monitorujúceho jazdu v pruhu ako aj monitorovanie priestoru za vozidlom.

Čo sa týka motorizácií Renault Espace šiestej generácie už neponúkne naftový motor, čo je obrovská škoda. Vrcholom ponuky je hybridné pohonné ústrojenstvo, ktorého srdcom je benzínový trojvalec s objemom 1,2 litra (pri jeden a pol tonovom aute) s výkonom 96 kW a krútiacim momentom 205 Nm. Doplnený je dvojicou elektromotorov. Silnejší ponúkne výkon 50 kW a krútiaci moment 205 Nm. Energiu čerpá z maličkého akumulátora s kapacitou 2 kWh. Hlavný elektromotor dopĺňa štartér-generátor, ktorý slúži na spúšťanie spaľovacieho motora a radenie rýchlostných stupňov. Systémový výkon sústavy je nastavený na 200 koní. Automobil zrýchli z 0 na 100 km/h za takmer 9 sekúnd a maximálna rýchlosť je 175 km/h. Renault udáva, že vďaka elektrickému pohonu dokáže automobil jazdiť v meste so spotrebou až o 40 percent nižšou. Na koľko kilometrov však kapacita akumulátora vydá, budeme vidieť po prvých testoch. Hoci Francúzi udávajú priemernú spotrebu 4,7 litra na 100 km, realita bude niekde úplne inde. Ale ako sme už povedali, nebudeme predbiehať a počkáme si na testovacie jazdy. Objednávať sa novinka začne už túto jar a prvé modely by mohli stihnúť prísť k prvým majiteľom ešte tento rok.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button