Automobily

Nová generácia japonského obra s americkým pasom! Toyota Tundra prišla o V8-ičku

Toyota Tundra

Obrovský pick-up Toyota Tundra sa vyrába v USA od roku 1999. Hoci je Toyota japonskou značkou, vo svojej domovine tento mohutný pick-up nikdy nevyrábala a preto by sme mohli povedať, že Tundra je viac americká ako japonská. Zaujímavosťou tohto pick-upu je, že je veľkým konkurentom domácich značiek a za oceánom sa teší veľkej popularite. Čo však môže jeho slávu o niečo oklieštiť je jeho posledná generácia. Hoci je technologicky najvyspelejšia a najprémiovejšia, kvôli downsizingu z nej konštruktéri vytrhli osemvalcové srdce a nahradili ho šesťvalcovým. Bude zaujímavé sledovať, s akou odozvou sa tento “ťah” stretne u zákazníkov.

Technologicky najvyslepejšia generácia…

V štandarde dostanete motor V6 s objemom 3,5 litra, s dvomi turbami a s výkonom 290 kW s krútiacim momentom 650 Nm.

Tretia generácia masívneho pick-upu Toyota Tundra je podľa slov zástupcov značky tá najdrsnejšia. Predsa len, Toyota má dlhoročné skúsenosti vo výrobe úžitkových automobilov, terénnych automobilov ako aj konkrétne pick-upov, a teda má aj obrovskú paletu vedomostí, ktoré pri tvorbe tretej generácie pick-upu Tundra mohla zužitkovať. Základom tretej generácie je nová vysokopevnostná konštrukcia zložená z oceľového rámu so zosilnenou zadnou výstuhou, ktorú dopĺňa nákladná korba vytvorená z hliníku vystuženého kompozitom. Konštruktéri sa zamerali aj na vylepšenie viacprvkového zavesenia, ktoré dostalo vinuté pružiny. Vďaka týmto úpravám dokáže nová Toyota Tundra odviezť až 880 kilový náklad a utiahnuť až 5,7 ton vážiaci príves.

Nová Toyota Tundra, aj napriek faktu, že Američania milujú obrie osemvalce, prišla práve o svoj obrovský, 5,7 litrový Dual VVT-i motor. Toyota sa rozhodla presedlať na menšie a ekologickejšie šesťvalce. V štandarde tak dostanete motor V6 s objemom 3,5 litra, s dvomi turbami a s výkonom 290 kW s krútiacim momentom 650 Nm. Šesťvalec je dokonca k dispozícii aj v elektrifikovanej verzii i-Force Max, ktorá dostala motorgenerátor medzi spaľovacou jednotkou a prevodovkou. Výkon sústavy je 326 kW s krútiacim momentom 790 Nm. V oboch prípadoch je šesťvalec spojený s deväťstupňovou automatickou prevodovkou.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Tretia generácia monštruózneho pick-upu Toyota Tundra prešla nielen navonok neviditeľnými zmenami, ale aj poriadnou dizajnovou obrodou. Výrazná a mohutná predná maska s netradičnými, rovnako mohutnými svetlami, pôsobí doslova agresívne. Je ako obor, ktorý sa chystá rozdrviť všetko, čo mu stojí v ceste. Na tak veľký automobil sa však práve takýto typ masky veľmi hodí. Veď tak megalomansky pojaté stroje sú pretne tými, ktoré najviac priťahujú zraky americkej klientely. Tundra tým, že stratila osemvalec, musí zaujať inak a práve jej dizajn je tým pravým želiezkom v ohni.

Rovnako ako exteriér, aj interiér zažil prerod. Samozrejme k lepšiemu a technologicky vyspelejšiemu. Multimediálny systém je možné získať buď s 8-palcovým, alebo vo vrcholnej verzii až so 14-palcovým displejom. Navigácia bude pri novej generácii aktualizovaná automaticky. Zbytočná návšteva servisu kvôli navige tak odpadá. Pod volantom sa za príplatok môže objaviť aj 12,3-palcový digitálny prístrojový štít. V základe dostanete len 4,1-palcový obrazovku a dvojicu analógových “budíkov”. Najnovšia tretia generácia masívneho pick-upu Toyota Tundra sa z americkej fabriky v San Antoniu na cesty, a teda aj k prvým zákazníkom, dostane už koncom tohto roka. Na cenník si ešte chvíľu počkáme.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button