Cestovanie

Cestopis Kodaň – Benátky severu

Kodaň

Severské krajiny majú svoje čaro. My sme pri našich potulkách týmito krajinami zamierili aj do hlavného mesta Dánska, a to do Kodane. Do Kodane sme neleteli. Previezli sme sa Oresundským mostom zo švédskeho mesta Malmö. Tento unikátny most kombinuje cestu ponad more v spojení s podmorským tunelom. Tunel vyúsťuje späť na povrch neďaleko kodanského letiska. Mostom sa máte možnosť previezť na štyroch kolesách, autobusom ako aj vlakom, ktorý je vedený dráhou v spodnej časti mosta. Samozrejme ako väčšina turistov sme si nemohli nechať ujsť túto možnosť a vydali sme sa teda na potulky do dánskeho hlavného mesta Kodaň.

Menšia ako Bratislava a štvornásobne hustejšie obývaná…

Zo švédskeho mesta Malmö do Kodane vedie epická cesta Oresundským mostom, ktorý sa stráca uprostred mora v podmorskom tuneli.

Kodaň, po dánsky København, je s viac ako 777 200 obyvateľmi najväčším dánskym mestom a zároveň aj tým hlavným. Vďaka jej ostrovnej polohe sa Kodani hovorí aj “Benátky severu”. Rozprestiera sa dvoch ostrovoch Sjælland a Amager vo východnej časti Dánskeho kráľovstva. Jej rozloha je len 178,46 km2 a hustota zaľudnenia je tu takmer štyrikrát väčšia ako v Bratislave.

Do Kodane sme teda pricestovali po moste Øresundsbroen zo švédskeho mesta Malmö. Privítala nás naozaj typická severská stanica, postavená v podobnej severskej architektúre, akú sme mohli obdivovať aj vo Švédsku. Tehlová nižšia stavba s vežičkami pripomínajúca skôr zámok ako stanicu. Dobrý pocit z výletu sa v nás stupňoval čím ďalej sme sa blížili historickému centru Kodane. Pri hlavnej alebo aj vlakovej stanici sa o zábavu návštevníkov ihneď postará zábavný park Tivoli. Pre porovnanie by sme ho mohli pripodobniť viedenskému Prateru. Ale je o poznanie menší.

Do centra mesta je z hlavnej vlakovej stanice veľmi blízko. Dostanete sa tam pešo aj bez mapy či navigácie. Stačí sledovať davy, ktoré idú pred vami, alebo narastajúci počet historických budov s typicky tehlovými stenami. Ľudia po uliciach hojne jazdia na bicykloch na ktoré majú však aj dostatočne vyvinutú infraštruktúru. Na početných terasách vidíte spokojne posedávať skupinky ľudí a vychutnávať si kávu, džús či niečo tvrdšie. Samozrejme v tomto období epidémie sú aj tieto terasy ľudoprázdne. Keď sme však navštívili Kodaň mi, život z nej len tak kypel. Severania majú pre tento pocit pohody aj svoje slovo “hygge”. Vo voľnom preklade znamená niečo ako pocit pohody, spokojnosti a slobody. V tomto duchu sme mohli pozorovať aj ľudí sediacich v reštauráciách vo farebnej malebnej časti Nyhavn, ktorá je obľúbená tak u turistov ako i u domáceho obyvateľstva. Farebné fasády budov a kanál s loďkami, početné kaviarne a reštaurácie či dokonca vo vianočnom čase aj malebné vianočné trhy, sú veľkým lákadlom pre všetkých, ktorí si chcú odpočinúť od každodenného stresu a uprostred ruchu veľkomesta zrelaxovať svojho ducha.

Neďaleko tejto farebnej časti Kodane sa nachádza aj “turistická pasca”, socha Malej morskej panny z rozprávky Hansa Christiana Andersena. Nie že by sme chceli byť negatívni no zážitok zo samotnej sochy vyprchá hneď vtedy, keď uvidíte davy fotiacich sa ľudí nalepených na nej a tiež jej veľkosť. Tá sa na fotografiách zdá oveľa väčšia ako v skutočnosti je. Ale je pekné ju vidieť alebo aspoň prejsť popri nej. Socha je hojne navštevovaná turistami, no nás viac lákala prechádzka neďalekým parkom. Na opačnej strane kanála sa rozprestiera známa časť Christiania. Kedysi sa na tomto území nachádzali vojenské kasárne. V šesťdesiatych rokoch sa tu usídlila skupina Hippies, ktorá si neskôr uzákonila svoje práva, ktoré napríklad zahŕňajú užívanie ľahkých drog či právo postaviť si bez povolenia svoje obydlie. Dodnes si drží status slobodného mesta ale slobodne napríklad fotografovať tu žiaľ nemôžete. Paradoxne kúpiť si drogy, to áno. Toto “povolenie” sme však radšej nevyužili. Pre istotu.

Spisovateľ Hans Christian Andresen zanechal v Dánsku veľkú stopu, čoho dôkazom je aj jeho rozprávkový dom, v ktorom sa môžu návštevníci dozvedieť viac o jeho tvorbe i živote. Dokonca sa tu dajú aj vypočuť jeho najznámejšie rozprávky s rôznymi sprievodnými efektami. Ak sa na mesto chcete pozrieť z vtáčej perspektívy, pútavý pohľad na Kodaň sa vám naskytne z veže kostola Nášho Spasiteľa. Veža je známa svojou unikátnou špirálovitou konštrukciou s vonkajším točitým schodiskom.

V Kodani sme si nemohli nedopriať samozrejme ani ich ponuku sladkého pečiva, ktoré na nás vykúkalo z takmer každého výkladu. Lokálne pekárničky sa predbiehajú v tom, kto ponúkne chutnejší farebnejší voňavejší či zaujímavejší koláčik. Odporúčame ochutnať a neostať len pri jednom druhu pečiva.

Po hlavnom meste Dánska sme sa pohybovali pešo avšak po celom dni a odbremenení ubolených nôh nás mrzelo, že sme si nevypožičali bicykle. Pre cyklistov je tu vytvorených a prispôsobených naozaj množstvo chodníkov a aj napriek tomu, že Kodaň nie je obrovskou metropolou, je pohyb bicyklom oveľa efektívnejší, rýchlejší a jednoduchší ako šliapanie do topánok. Ak si chcete vychutnať kvalitné sladké dobroty, chutné severské pivko, čerstvé morské plody či obdivovať nezameniteľnú architektúru a životný štýl, určite na vašich severských potulkách nevynechajte malebnú Kodaň. A ak by ste sa tu chceli zdržať aj dlhšie, v okolí toho mesta nájdete množstvo turistických atrakcií či nezameniteľnú panenskú prírodu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button