Motocykle

Trojitá sila reinkarnovaného stroja

Triumph Trident 660

Hoci sa nám slnečné dni míňajú, nie je dôvod na smútok. Jazdci na dvoch kolesách sa už teraz môžu tešiť na reinkarnovaný roadster Triumph Trident 660, ktorá prichádza s trojvalcovým motorom, klasickým dizajnom a priaznivou cenovkou.

Rovnaké označenie staronového britského motocykla neznamená, že sa značka Triumph rozhodla oživiť svoj niekdajší model v novom šate v štýle retro. Nový Trident 660 má so svojim predchodcom spoločný nanajvýš trojvalcový motor a niekoľko detailov, ktoré robia túto novinku jedinečnou, nezameniteľnou a samozrejme nepopierajúcou svoje korene. Nový Trident 660 má za úlohu pritiahnuť nových záujemcov hlavne z konkurenčných fanúšikovských táborov. Jeho triede dominujú stroje ako Honda Neo Sports či Yamaha XSR. Bude to mať v japonskej konkurencii veru ťažké.

Triumpg Trident – priekopnícky motocykel  šesťdesiatych rokov…

Odkaz rovnomenných motoriek z minulého storočia pretrváva aj v najnovšom prevedení Triumphu Trident 660.

Z historického hľadiska boli modely Trident zo šesťdesiatych rokov doslova priekopníckymi motocyklami. Popri bežných jedno a dvojvalcoch sa trojvalcové motocykle stali akýmsi synonymom výkonu a sily. Nie nadarmo Tridenty v sedemdesiatych rokoch končili na popredných miestach v pretekoch na ostrove Man. Deväťdesiate roky priniesli so sebou Trident – naháč, ktorý sa ihneď stal konkurenciou japonským štvorvalcom aj keď mal stále o valec menej. Bohatá história však nezabránila tomu, že sa model Trident na niekoľko desaťročí odmlčal. Dnes však prichádza v plnej sile a všetkej svoje kráse.

Čo vlastne nový Triumph Trident 660 ponúka? Hneď na prvý pohľad je vidieť, že dostal klasické okrúhle tvary. Prednej časti dominuje guľatý svetlomet, ktorý pekne ladí s podobne zaguľatenou nádržou. Sedačka sa nachádza vo výške 805 mm čo bude vyhovovať aj nižším jazdcom. Predná vidlica Showa SFF s priemerom 41 mm je nastaviteľná. Zadný monoshock umožní len nastavenie prepätia pružiny. Brzdy značky Nissin sú vpredu zastúpené dvomi axiálne ukotvenými dvojpiestovými strmeňmi opierajúcimi sa do dvojice 310 milimetrových neplávajúcich kotúčov. Vzadu brzdí jednopiestový strmeň Nissin menší 255 milimetrový kotúč. Nechýba štandardný dvojkanálový systém ABS.

Motor ponúka trojitú silu v podobe trojvalca s objemom 660 cm3. Z neho motocykel vytlačí výkon 81 koní pri 10 250 otáčkach a krútiaci moment 64 Nm. S prevodovkou je spojený pomocou antihoppingovej spojky. Quickshifter v základe síce nenájdeme ale za príplatok ho jazdec samozrejme môže dostať. Triumph Trident 660 je ľahko ovládateľný agilný stroj čo dokazuje aj jeho hmotnosť 189 kg s náplňami. Vrátane plnej 14 litrovej nádrži.

Aj napriek tradičnému výzoru motocykel Trident 660 neopovrhuje technologickými vymoženosťami o čom svedčia aj farebné LCD a TFT-displeje. Okrúhly TFT dokáže spravovať napríklad nahrávanie cez GoPro kamery. Cez Bluetooth sa dokáže spárovať s telefónom a ovládať hovory či správy. LCD displej dokáže zobraziť pokyny navigácie či iné aplikácie zo smartfónu. Okrem displejov elektronika ponúkne aj ride-by-wire – výber z dvoch jazdných režimov Road a Rain. Súčasťou tohto systému je aj fixne nastavená kontrola trakcie.

Motocykel Triumph Trident 660 príde na trh v štyroch farebných prevedeniach Strieborno-červenom, zafírovo čiernom, matne čierno-šedom a v bielom. Spustenie predaja je naplánované na január 2021. Cena by mala podľa oficiálnej správy výrobcu začínať na domácom trhu na 7195 librách (7956 eur). Triumph ešte uviedol, že vďaka servisnému intervalu 10 000 míľ (16 000 km) a veľmi jednoduchej konštrukcii motocykla by jeho majiteľ za servis nemal zaplatiť majetok. Pri troch servisných prehliadkach ročne by práce na motocykle nemali presiahnuť 8,5 normohodín. A to naozaj dokáže ušetriť peňaženku každého majiteľa.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button