Automobily

Najmenší elektromobil značky FIAT je prekapotovanou dvojičkou Citroënu Ami

Fiat Topolino

Drobné automobily na cestách vidíme veľmi málo, no majú svoj okruh fanúšikov. Viac, ako pri súkromných osobách, sa s takýmito autami stretáme pri zdieľanej mobilite či flotilových majiteľoch. Využitie však majú a aj na trhu či na cestách majú svoje opodstatnenie. Citroën Ami, ktorý sa predstavil už v roku 2020 sa dnes dočkal prekapotovanej dvojičky. Najmenší elektromobil predstavil taliansky Fiat, ktorý označil otvorený a veselý model Topolino. Ideálny partner do prepchatého mesta a do úzkych talianskych uličiek.

Fiat Topolino ponúkne dojazd 70 km…

Fiat Topolino je ako stvorený do mesta pre potreby zdieľanej mobility.

V niektorých krajinách je dokonca možné elektrickú štvorkolku Citroën Ami jazdiť už od 15 či 16 rokov a to aj bez vodičského preukazu. Zaujímavý model má tak širokú mieru určenia a svoje prvé kilometre by tak na ňom mohli prejsť aj nádejní budúci šoféri, ktorí by získali svoje prvé skúsenosti spoza volantu. Ale nielen pre nich je určená talianska novinka Fiat Topolino. Je tiež ako stvorený do mesta pre potreby zdieľanej mobility kedy by v meste mohol byť alternatívou k sharovaným kolobežkám, bicyklom či miniautám.

Model Fiat Topolino vychádza dizajnovo z historického modelu 500 zvaného Topolino, ktorý sa vyrábal medzi rokmi 1936 až 1955. Mal predstavovať mobilitu určenú pre masy. Aj vďaka tomu sa ho predalo viac ako pol milióna kusov. Zaujímavosťou označenia Topolino je, že je to talianske pomenovanie myšiaka Mickeyho (Mickey Mouse). Bude zaujímavé sledovať, či nové Topolino nadviaže na úspechy jeho predchodcu, alebo nie. Dizajnovo je však naozaj zaujímavým modelom. Okrúhle roztomilé svetlomety, plátenná sťahovacia strecha, retro-kolesá či dokonca absentujúce dvere. Škoda len, že automobilka oficiálne poskytla len jednu fotografiu svojej najmenšej elektrickej novinky.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Pod kapotou bude pracovať rovnaké pohonné ústrojenstvo, aké poznáme z modelov Citroën Ami či Opel Rocks-e. A teda, srdcom miniautíčka bude elektromotor s výkonom 8 koní, ktorý je napájaný z batérie s kapacitou 5,5 kWh. Maximálna rýchlosť auta je len 45 km/h, no na mesto či na výuku začínajúcich mladých motoristov by to mohlo stačiť. Dojazd sa pri tom v ideálnych podmienkach pohybuje v okolí 70 km. Uvidíme, ako sa na trhu novinka z talianskej dielne presadí. Namierené to má hlavne na juhoeurópske trhy. Primárnym cieľom je zamieriť na flotilového zákazníka či na spoločnosti, ktoré ponúkajú zdieľanú mobilitu. Na ďalšie informácie o výbavách či cenách si ešte počkáme.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button