Domáce cestyInfo

Slovensko znižuje pokuty! Neuhradené diaľničné mýto bude po novom za menej

Na Slovensku bude od 1.7. 2023 platiť novela zákona, ktorá upravuje pokuty za neuhradené mýto, ktoré na Slovensku musia platiť vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony. Novela zákona, ktorú podpísala prezidentka, tak v praxi ovplyvní autodopravcov, majiteľov nákladných automobilov nad 3,5 tony či autobusové spoločnosti. Podľa schválenej novely zákona sa pokuty znížia z aktuálneho 150-násobku ceny neuhradeného mýta na 50-násobok neuhradeného mýta s tým, že maximálna možná pokuta bude 800 eur a v blokovom konaní 500 eur. Tento systém je podobný, ako ho poznáme pri neuhradení diaľničnej známky pre vozidlá s hmotnosťou nižšou ako 3,5 tony.

Mýto môžete uhradiť aj na druhý deň…

V slovenskom elektronickom mýtnom systéme bolo do konca mesiaca apríl tohto roku registrovaných až 315 500 palubných jednotiek.

Ak by nebolo možné vyčísliť výšku nedoplatku za neuhradené mýto, novela zákona znižuje pokutu zo 700 eur na 500 eur. Ak však vinník zaplatí neuhradené mýto počas nasledujúceho kalendárneho dňa, pokuta sa môže zmazať úplne a teda mýto bude uhradená a zaplatenie pokuty v takom prípade viac nebude vyžadované. Odôvodnenie takéhoto kroku je, že sadzby pokút za neuhradené mýto boli doteraz oproti zákonu o diaľničnej známke až o 250 percent vyššie, pričom v oboch prípadoch sa jednalo o rovnaké porušenie povinnosti. Do platnosti táto novela zákona príde 1.7.2023.

V slovenskom elektronickom mýtnom systéme bolo do konca mesiaca apríl tohto roku registrovaných až 315 500 palubných jednotiek z ktorých viac ako tri štvrtiny patrili vozidlám zo zahraničia. Slovenský mýtny systém funguje na zhruba 17 600 kilometroch diaľnic, rýchlostných ciest a ďalších pozemných komunikácií. Spoplatnená je však len časť z týchto ciest.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Nevieme povedať, či nižšie pokuty budú motivovať “darebákov” viac ku uhradeniu mýta, alebo skôr k jeho neuhradeniu. Férovosť však vidíme v možnosti doplatiť za neuhradené mýto v nasledujúci deň, čo pomôže naozaj tým, ktorí na úhradu jednoducho zabudli.

Zdroj foto: ndsas.sk, emyto.sk

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button